Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Franţa a interzis tuturor copiilor sub 15 ani să folosească telefonele în incinta şcolii

telefon reguli

47 raspunsuri la acest subiect

#21
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 12:50

Din postarea inițială a lui Redactor

 

“Noua lege, care a intrat în vigoare pe 5 august, interzice toate tipurile de telefoane, precum şi tablete sau ceasuri inteligente.”

 

Tablete egal IPad

 



#22
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 12:52

Da Letitia, ma refeream la IPad, după cum bine se înțelege din postare și din ce ai înroșit tu. 

 

“Clasele 7-9 primesc iPad Pt lecții. Deci interzicerea LUI ar fi imposibila.”

 

E grea limba romană uneori? 

Doar cind exprimarea interlocutorului e greoaie! [:D]



#23
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 12:59

La ai mei in clasa e cum zice Roxana, au un dulap in spatele clasei, un copil responsabil are cheia de acolo. Toti pun telefoanele in dulap la inceputul orelor, le iau la sfarsit. 



#24
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 13:01

Doar cind exprimarea interlocutorului e greoaie! [:D]

 

Greoaie??? Ma făci sa rad! Doua propoziții simple. E greu dacă citesti și înțelegi ce vrei tu, nu ceea ce scrie negru pe alb. Acuzi exprimarea când greutatea sta in a citi și înțelege. 



#25
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 14:58

Eu am fost la colegiu la sedinta in care directorul ne-a informat ca se va modifica regulamentul pentru interzicerea mobilului in scoala. Deja, asa cum s-a spus, era posibila utilizarea lui doar in recreatii. Sedinat era restrinsa, citiva profesori si 2 parinti. Ei bine, nu parintii au fost cei care au comentat mai mult. Profesorul de istorie-geografie a spus chiar ca el personal nu va confisca telefonul in recreatie, pentru ca prefera un copil linistit cu telefonul decit unul turbulent fara. Chiar si directorul a spus ca daca-l interzic in curte, copiii se vor ascunde in toalete. Ei, ca profesori, ziceau ca in recreatie copiii nu stau mult pe telefoane, cel mult isi arata unul altuia cite ceva si nu intotdeauna sint aceeasi cu telefonul in mina. S-a votat sa se mentioneze interzicerea telefoanelor in incinta colegiului, dar votul era de forma pt ca oricum, legea fiind data nu incapea discutie.

Concluzie: acum citeva minute mi-a trimis fii'mea, din prima zi de scoala, un scurt SMS (de unde l-o fi trimis [fri] [soricel] ? ) sa-mi spuna ca are acelasi profesor de spaniola (cu alte cuvinte e super-mega incintata).



#26
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 16:08

Foarte bine. Bravo lor. Sunt sigura ca in caz de nevoie exista un telefon de serviciu sau sunt informati parintii cumva.



#27
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 19:43

la noi se lucreaza pe tabletele date de scoala , telefoanele nu sunt acceptate, exista in fisa fiecarui copil numarul de telefon la care pot fi apelati parintii in caz de necesitate.



#28
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 19:47

Si totusi noi am crescut foarte bine si am supravietuit fara telefoane la scoli - de ce nu ar putea si copiii nostri?

pentru ca nu existau pe vremea aceea?! 

 

nu e vorba de supravietuire , e vorba de evolutie!  sunt convinsa ca pe vremea ta nu era nici forumul asta!  


Editat de a_alinta, 04 septembrie 2018 - 19:48 .


#29
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 20:24

Si in Elvetia tot asa este, fiica-mea nu a avut voie cu telefonul in incinta scolii in clasele 1-9....daca sunt prinsi, li se confisca telefonul. 
Eu sunt de acord, atata timp cat sunt la scoala, nu au de ce sa foloseasca telefonul. In caz de urgenta, aici ne sunau de la scoala, au toate datele noastre. 

 

 

Ce inseamna in incinta scolii. Pentru ca eu nu cred ca pana in clasa a 9a copiii nu au telefoane. 

La noi e urmatoarea regula, Pana la clasa a6a , inclusiv,adica 11 ani, pot veni cu telefon la scoala cu acordul scris al parintilor, telefoanele se colecteaza dimineata si le primesc la 3:30 cand pleaca. 

La scoala Secundara , 11-16 ani , pot veni cu telefoane fara sa fie necesar acordul parintilor , telefoanele nu se colecteaza ci fiecare elev il pastreaza in locker , care de obicei e in afara clasei , pe hol . Tel trebuie sa fie inchis .

In timpul pauzei e interzisa folosirea , daca sunt prinsi se confisca si se recupereaza la sfarsitul zilei de la office.



#30
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 septembrie 2018 - 20:38

Cred că punerea în aplicare în Romania este foarte complicată, poate în unele școli va fi posibil, în altele nu...

Oricum, dacă elevii au telefoane la ei in timpul orelor, nu mai sunt atenți la nimic.

Eu m-am ingrozit de cate accidente stupide au fost vara asta din cauza că pietonii erau cu nasul in telefon și nu au mai fost atenți la....nimic :(

Deci o limitare pentru captarea atenției spre altceva este benefica. Ca idee.... Însă nu cred că se va aplica in toate scolile





Etichetat si cu telefon, reguli

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -