Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov

personalitate adolescenti reguli scoala

360 raspunsuri la acest subiect

#21
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 12:33

In Franta parintii semneaza la inceput de an si regulamentul scolar in care se srie cite ceva si de tinuta. 

Apoi copii sunt minori, semnatura lor nu are valoare deplina.

La noi nu semneaza nimeni nimic. Li se aduce la cunostinta parintilor si elevilor, prin email, sedinta cu parintii, site-ul scolii si in meetingurile de la inceput de an. Cui nu-i place, schimba scoala sau face homeschooling. Mie mi se pare cinstit asa. E scoala, nu socializare.



#22
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 12:37

Aoleu, mor cand aud de libertatea copilului si raii aia care i-o inhiba. Daca mama doreste sa ii ofere fetei aceasta libertate, sa fie pregatita sa plateasca si oalele sparte pe care le va cauza.



#23
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 12:39

da, in mod cert, fata este o artista. 

Insa la aceasta scoala este un regulament.



#24
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 12:40

Blackule, mie imi place de tine, dar intreb, este sanatos sa ne crestem copiii incurajandu-i sa creada ca orice cale de a-ti manifesta personalitatea (artistica, rebela, whatever) e OK in orice mediu? Mi se pare o lupta inutila cu societatea, copilul fiind primul sacrificat.

 

Si al meu are o personalitate, sa te tii. Insa stie ca ce accept si ii permit eu nu este obligat sa accepte si sa permita nimeni altcineva. Drepturi, obligatii, alegeri, consecinte, de-astea.

 

Stii la ce ma gandesc? Ca parul chiar nu e un big deal, si daca nu-l las in boii lui sa se manifeste, va gasi cu siguranta inlocuitori. Poate tutun? Poate alcool? La altele mai rele nici nu ma mai gandesc. In esenta parul nu face rau nimanui, dar alte comportamente, ca de fapt la acea varsta striga toate acelasi lucru, fac mult rau. Lui, sau / si altora....

 

PS Faptul ca discutam in contradictoriu un subiect nu inseamna ca ne indragim mai putin, ci ca ne largim orizonturile!  [flo2]


Editat de BlackCat4evR, 06 octombrie 2016 - 12:51 .


#25
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 12:45

black - da, insa ajungem la discutii de genul

 

- ok parul nu e big deal  - dar de ce ar fi un cercel in nas un big deal - sau de ce ar fi pantaloni de piele negri mulati in loc de uniforma de scoala un big deal? De ce a fi un big deal o tigara de marihuana - ca doar nu se moare de la asta sau de ce ar fi big deal sa vii doar in zilele cu sot la scoala? 

 

Eu cred ca si elevii au nevoie de disciplina si reguli. Mai tarziu  cand nu mai sunt scolari, pot experimenta totul dupa cum le place.



#26
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 12:50

 Intrebarea era "Pana unde vor sa mearga parintii si ce vor sa-i arate fetei?" Un razboi, un proces nu e ceva rau. Daca fata se simte nedreptatita, parintii ii arata ca o sustin si lupta sa se faca dreptate. E o atudine corecta.  Mai tarziu fata isi va cauta singura dreptatea. Dar, din punctul meu de vedere, ii vor arata contrariul, si anume cum se pierde un proces. Sigur ca in viata nu poti doar sa castigi, dar de data asta nu-i vad triumfatori. In acelasi timp ii vor mai arata ca nici lor nu le pasa de regulamentul scolar. Nu vor reusi sa-l "revolutioneze". De partea cealalta armele sunt mult mai puternice si argumentele credibile.


Editat de Cristina_C, 06 octombrie 2016 - 12:53 .


#27
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 13:00

Daca exista un regulament (asumat, din moment ce este eleva acolo, indiferent daca este sau nu semnat), nu vad care este dilema.

Copil sau matur, respecti regulile daca doresti ceva anume sau alegi altceva.

Daca parintele doreste sa-si sustina copilul in toate actiunile acestuia, sa-i explice care sunt variantele unde aceste actiuni au succes, nu sal sustina in greseala si apoi sa se dea de ceasul mortii ca exista consecinte.

Zau...sunt prea putine de spus aici...

 

PS: Nu e o nenorocire, adica nu trebuie data afara sau pedepsita in vreun fel. N-a omorat pe nimeni. Remediaza (daca vrea) situatia si totul se stinge.

Si inca ceva: culori stridente la par nu inseamna nu stiu care nuanta sidefata de verde albastru sau rosu, ci orice culoare neobisnuita de par. Nu cred ca trebuie alaturate blondului, roscatului care pot fi culori naturale, chiar daca sunt vopsite.



#28
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 13:38

Daca regulamentul scolii scrie negru pe alb ca nu are voie culoare stridentă la par (daca face referire specifica la asta), nu vad cum ar avea de schimbat păreri. Daca regulamentul scrie "ținuta decenta" nu vad unde ar fi o problema cu par mov. Un par mov nu este indecent. Este foarte înșelător sa spunem adolescenților ca isi pot face par mov mai tirziu....mai tirziu adică atunci cind trebuie sa mergi la servici ai atunci chiar iti trebuie ținuta? Nu cred ca un par vopsit duce neaparat la marijuana...sărim niște pași foarte importanți aici. Par vopsit este o chestie perfect reversibilă (creste, il poți vopsi la loc). Este o modalitate in opinia mea destul de inofensiva de a manifesta rebeliune si spirit de fronda (care toti adolescenții vor arbora). Nu întodeauna este o idee buna sa frangi orice urma de individualism...si mai tine bineînțeles si de personalitatea copilului.


Editat de antmil, 06 octombrie 2016 - 13:40 .


#29
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 13:44

antmil - sunt complet de acord cu argumentul tau. Insa, cred ca scoala este cea care poate decide ce i se pare decent si ce nu, pentru ca are un regulament. SI cum isi poate interpreta regulile din regulament. E drept interpretabil. 

 

Dar asta nu inseamna ca daca nu se specifica folosirea pantalonilor de piele, se poate veni cu ei.



#30
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 13:48

antmil - sunt complet de acord cu argumentul tau. Insa, cred ca scoala este cea care poate decide ce i se pare decent si ce nu, pentru ca are un regulament. SI cum isi poate interpreta regulile din regulament. E drept interpretabil. Dar asta nu inseamna ca daca nu se specifica folosirea pantalonilor de piele, se poate veni cu ei.

 

eu cred ca in anumite momente, este bine sa fi de partea copilului. Spun asta prin prisma faptului ca abuzuri exista...întodeauna găsești un extra-zelos in a impune regulamentul. 

 

Desigur, trebuie exercitat bun simt dar eu nu sint sigura ca întodeauna o stricta urmare a unui regulament, înseamnă un succes. 

 

Nu cred ca învățătura sta in pantalonii de piele. 





Etichetat si cu personalitate, adolescenti, reguli, scoala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -