Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie 2018

sarcina gravida septembrie 2018

122 raspunsuri la acest subiect

#51
mikygheatza

mikygheatza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 07:27

Neatza!

Insomnii aveți? E a doua noapte... inițial ma gândeam ca e foarte coincidenta. Cum le facem față? 


Editat de mikygheatza, 10 ianuarie 2018 - 09:49 .


#52
IzabelaSofia

IzabelaSofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 12:27

Kati,este alegerea ta sa nu iei nimic. Eu locuiesc in Austria dar stau pana pe 15 Februarie,in Romania. Eu am avut o sarcina oprita din evolutie,la primele semne ei mi-au dat utrogestan pt mentinere si am luat. Aseara am avut niste pete maronii pe slip,m-am alarmat putin si am decis sa merg la Euromaterna. Acolo m-a primit o domnisoara doctor super draguta. La eco sa constatat ca sarcina e bine. Dar in urma istoricului meu,sarcini oprite din evolutie si doua mari ,una la 14 saptamani si una la 24 ,banuieste care ar fi cauza sarcinilor oprite din evolutie,Trombofilie. Mi-a dat o gramada de teste de facut care sunt f scumpe. Mi-a dat si o reteta cu: arefam,aspirina cardio si elevit. Deci,ce-ar fi sa nu iau medicamentele si sa nu fac analizele.!? Am sanse sa pierd si aceasta sarcina daca nu tratez cauza. Iar pt sustinere,zic eu,e ok cate un utrogestan sau arefam,mai ales pr mamicile trecute de 30. Fiecare alege pentru el ce crede ca este mai bun.



#53
IzabelaSofia

IzabelaSofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 12:36

Neatza! Insomnii aveți? E a doua noapte... inițial ma gândeam ca e foarte coincidenta. Cum le facem față?


#54
IzabelaSofia

IzabelaSofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 12:36

Neata! Eu nu am insomnii,chiar dorm f bine


#55
moraruk

moraruk

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 12:56

Buna fetele.Si eu am insomnii dar saptamana asta  sunt schimbul 3 si am dat-o in partea cealalta, ma lupt cu un somn  [:-)))] .M-ar fi ajutat enorm.

 

Cum va simtiti? Pe mine ma dor rau sanii si cateodata ma mananca si mai am o usoara greata din cand in cand.

 



#56
mikygheatza

mikygheatza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 14:23

Vai Izabela ce te invidiez


#57
Alexa1984

Alexa1984
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 20:37

Buna mamici și viitoare mamici , felicitări tuturor, am aflat în 2 ianuarie fericita veste si sunt extrem de nerăbdătoare, emoționată dar in acelasi timp fff ingrijorata 



#58
Alexa1984

Alexa1984
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 20:51

Am fost la doctor în 8 ianuarie și mi s-a comunicat că am 5 sapt și 1 zi , dar din pacate nu a putut să vadă nimic .De la început mi-a spus k este prea devreme pt a vedea ceva cu toate acestea mi-a facut un ecograf intravaginal . Tot ce ă văzut a fost ceva vascuarizare în uter care sugerează o sarcina dar nimic mai mult nu sac nimic , apoi mi-a zis k am nevoie de un beta hcg pt ca ea crede că am valoarea de 400 unități iar o sarcina se vede doar la valori peste 1500 , și testul trebuie repetat la 72 ore pt a vedea dacă se dublează asta însemnând că sarcina e în evoluție.  Perfect până aici am mers am facut testul iar a doua zi adica in 9 ian valoarea era de 4557 întrebarea mea , cu o valoare asa mare adik peste 1500 de ce nu sa văzut nimic la ecograf , oricum maine voi repeta testul sper sa fie sarcina in evolutie



#59
moraruk

moraruk

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 11 ianuarie 2018 - 09:00

Am fost la doctor în 8 ianuarie și mi s-a comunicat că am 5 sapt și 1 zi , dar din pacate nu a putut să vadă nimic .De la început mi-a spus k este prea devreme pt a vedea ceva cu toate acestea mi-a facut un ecograf intravaginal . Tot ce ă văzut a fost ceva vascuarizare în uter care sugerează o sarcina dar nimic mai mult nu sac nimic , apoi mi-a zis k am nevoie de un beta hcg pt ca ea crede că am valoarea de 400 unități iar o sarcina se vede doar la valori peste 1500 , și testul trebuie repetat la 72 ore pt a vedea dacă se dublează asta însemnând că sarcina e în evoluție. Perfect până aici am mers am facut testul iar a doua zi adica in 9 ian valoarea era de 4557 întrebarea mea , cu o valoare asa mare adik peste 1500 de ce nu sa văzut nimic la ecograf , oricum maine voi repeta testul sper sa fie sarcina in evolutie

Buna Alexa, bine ai venit! Tot pe 2 ianuarie am aflat ca sunt insarcinata iar pe 8 ian am facut ecograful intravaginal (eu am facut asa devreme pt ca am avut o extrauterina in trecut ca altfel faceam primul ecograf la 8-9 saptamani ca la prima sarcina).La mine s-a vazut ca e in uter si mi-a zis doctora ca nu am nici 5 saptamani.Dupa calcule as avea mai mult dar CM-ul meu variaza intre 29-34 zile asa ca e posibil sa fi ovulat tarziu.Mi-a dat niste medicamente si m-a chemat saptamana viitoare sa vada evolutia sarcinii asa ca m-am programat pt joi pe 18 ianuarie.Probabil e sarcina micuta si de aceea nu s-a vazut, eventual du-te si la un alt medic.Imi pare rau ca nu pot sa atasez poza de la eco


Editat de moraruk, 11 ianuarie 2018 - 09:04 .


#60
mikygheatza

mikygheatza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 11 ianuarie 2018 - 12:21

Neatza, burtici! 

Cum sunteți azi?





Etichetat si cu sarcina, gravida, septembrie 2018

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -