Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie 2018

sarcina gravida septembrie 2018

122 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 03 ianuarie 2018 - 12:17

Tocmai ai aflat ca o sa nasti in Septembrie 2018? Atunci esti bine venita in grupul gravidutelor care asteapta barza in  luna Septembrie2018. Nu esti inca sigura de data nasterii sau doresti sa o mai verifici te sfatuim sa folosesti CALCULATORUL datei nasterii. De asemena iti recomandam sa citesti Odiseea Sarcinii (care urmareste sarcina pe saptamani) si sa citesti ce spun alte mame ca tine pe Jurnal de Sarcina.

 

De ce sa intri in acest grup? Pentru ca ai sansa sa discuti cu gravidute care au experiente similare. Ai luat prea multe Kg in sarcina?  Ai gasit un magazin cu haine de gravide? Doresti sa incepi sa amenajezi camera copilului? Nu sti ce sa cumperi si de unde? La ce maternitate nasti? Cu ce medic? Vrei sa ne arati cat de mult ti-a crescut burtica sau poze de la ECO? Ai alte intrebari? Inscrie-te chiar acum in grup! Daca esti membra desprecopii.com atunci apasa INTRA IN GRUP. Daca nu esti inca membra, creaza un cont nou si revino pe pagina de grup.

 

26167324_1504780336225877_71951802511241

 

Bine ati venit pe pagina: Dovlecei de 2018, locul de intalnire al mamicilor care asteapta sa nasca in Septembrie 2018!

Linkuri rapide: 

Lista DPN | Rugaciuni | Cum se citeste o ecografie | Albume | Grup FB iconita-FB.jpg

 

Zodiac corespunzator:  Fecioara 23 August-22 Septembrie sau Balanta 23 septembrie - 22 Octombrie

fecioara1.jpgbalanta1.jpg

 

 

 

 

La desprecopii.com oferim posibilitati multiple pentru gestionarea grupului de mamici:
- Discutiile publice se desfasoara in cadrul acestui subiect. Un subiect care o sa devina un subiect maraton la care scriem zi de zi. Putem sa pune poze, linkuri si ne folosim de subiectul public ca sa recrutam si alte mamici ca noi.
- Discutii private vom putea avea in cadrul GRUPULUI
- Tot in cadrul GRUPULUI putem avem: albume, evenimente, linkuri utile, sondaje, video-uri, wiki, sondaje, intrebari si raspunsuri (Q&A)

 

iconita-FB.jpg Grupurile oficiale de facebook create de DC sunt cele care au urmatoarele avantaje:
- incercam sa taiem spamul
- va invitam la concursuri
- va oferim informatii despre sarcina

 



#2
Ginavisanescu

Ginavisanescu
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 04 ianuarie 2018 - 15:20

buna

si eu sunt o mamica de septembrie 2018,abia am aflat de bebe are 6 saptamani.



#3
Kati34

Kati34
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 ianuarie 2018 - 18:49

Buna seara,

 

am aflat ca sunt insarcinata pe 29 decembrie (pe 24 decembrie am avut o usoara scurgere rozalie -practic 2 pete mici, iar a doua zi o pata usor mai mare maronie). Prima zi a ultimei menstruatii a fost pe 1 decembrie. Am facut analiza de sange betaHcG - tot pe 29 dec dimineata si a iesit 97,4. Am mai facut un Beta HcG ieri dimineata, cu rezultatul 1075. Sunt curioasa daca este bun...imi arata ca as fi in saptamana 4-5, si dupa calculul ultimei menstruatii, iese bine. Doar ca am facut analiza la alt laborator fata de cel unde am facut HcG-ul prima data, iar valorile de referinta difera. Sper sa fie ok. 

Stiti cumva, sunt si alte analize de sange care sa releve daca sarcina este ok? Trebuie sa plec in Finlanda pentru al doilea semestru de Master si sunt un pic panicata; sper ca acolo sa ma poate lua in evidenta un medic si sa-mi spuna cand si ce analize/ecografii trebuie sa fac. Deocamdata tot ce fac este sa iau Acid Folic de 5 mg (1/zi) la recomandarea medicului de familie. Dumneaei mi-a spus ca e prea devreme pentru ecograf. 

Doresc tuturor mamicilor de Septembrie Sarcina Usoara si sa dea Dumnezeu sa avem bebelusi sanatosi si voiosi!



#4
IzabelaSofia

IzabelaSofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 06 ianuarie 2018 - 03:59

Buna! Si eu am aflat de curand ca voi fi o mamica de septembrie 2018. Inca nu am fost la medic pt confirmarea sarcinii,vreau totusi sa mai astept ca sa pot vedea ceva la eco.Dupa calculu meu intru in saptamana a 5-a in 2 zile.



#5
IzabelaSofia

IzabelaSofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 06 ianuarie 2018 - 15:51

Buna! Sie eu am aflat ca voi fi o mamica de septembrie 2018. In doua zile intru in saptama a 5-a



#6
Kati34

Kati34
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 07 ianuarie 2018 - 17:22

Buna, Izabela si Gina! Felicitări ambelor ptr sarcinutze si sa dea Dumnezeu sa le ducem la capat cu sănătate! 

Gina, ai fost la eco deja?

Izabela, cand urmeaza sa mergi? 

Eu am ajuns azi in.Finlanda si sper din suflet sa gasesc un medic bun care sa ma ia in evidenta. Maine dimineata sun



#7
IzabelaSofia

IzabelaSofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 00:47

Buna,Kati! Felicitari si tie pentru sarcina. Inca nu am fost la control,dupa 10 ianuarie imi voi face o programare. Eu iau acid folic de cateva luni bune la recomandarea medicului. Un medic care sa te ia in evidenta in Finlanda vei gasi cu siguranta. Ideea e ca trebuie sa ai asigurare medicala,daca nu ai,vei suporta costurile.



#8
IzabelaSofia

IzabelaSofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 00:50

Ps. Am intrat in saptamana a 6-a,am gresit eu la butoane


#9
Kati34

Kati34
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 10:47

Buna,Kati! Felicitari si tie pentru sarcina. Inca nu am fost la control,dupa 10 ianuarie imi voi face o programare. Eu iau acid folic de cateva luni bune la recomandarea medicului. Un medic care sa te ia in evidenta in Finlanda vei gasi cu siguranta. Ideea e ca trebuie sa ai asigurare medicala,daca nu ai,vei suporta costurile.

Eu am inceput sa iau acid folic abia cand am aflat ca sunt insarcinata. De-a lungul anilor tot am luat, sperand ca raman, si nu am ramas. Aveam nivelul de prolactina prea mare, medicul m-a diagnosticat atunci ca avand "sindrom de ovare polichistice", desi aveam un singur chist pe ovarul stang, care aparea si disparea.  Problema e ca nu mi-am facut programare la ginecolog in Romania, ptr ca mi s-a spus ca pana la 6-7 saptamani e prea devreme sa se vada ceva la eco si in al doilea rand ptr ca am ajuns ieri in Finlanda si ma gandesc ca e bine sa ma ia cineva in evidenta aici.  

Cu asigurarea e mai aiurea: am card european de asigurari de sanatate, dar atat. In schimb, pe langa faptul ca studiez, mai si lucrez si am inteles ca am un fel de asigurare ptr chestia asta si pot obtine gratuitate la absolut tot ce fac (analize, eco, etc). Maine merg sa ma interesez. 

O alta problemuta e ca nu stiu exact in cate saptamani sunt. Adica stiu ca se calculeaza de la prima zi a ultimei menstruatii (la mine a fost 1 dec. 2017). Ar insemna ca pe 12.01 am 6 saptamani? 

Tu te confrunti cu greturi? Eu nu prea am deloc... doar usoara ameteala dimineata, oboseala continua, si schimbari in textura sanilor...s-au intarit si dor enorm. Si ma doare enorm spatele jos, simt ca o iau razna de durere.



#10
Ginavisanescu

Ginavisanescu
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 11:00

buna Kati ,maine am programare la eco sa vad exact ce si cum....dupa calendar sarcina ar fii de 5 sapt si 3 zile.....





Etichetat si cu sarcina, gravida, septembrie 2018

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -