Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie 2018

sarcina gravida septembrie 2018

122 raspunsuri la acest subiect

#41
moraruk

moraruk

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 09 ianuarie 2018 - 14:35

Imi pare rau fetelor :(

avem cate un ingeras in cer...

de data asta o sa fie bine. [flo2]



#42
mikygheatza

mikygheatza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 09 ianuarie 2018 - 15:36

Ohh..imi pare rau sa aud asta...

 

Mulțumesc frumos,  Moraruk ❤



#43
mikygheatza

mikygheatza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 09 ianuarie 2018 - 16:06

Din Constanta sunt. Si eu am avut o nastere la 24-25 saptamani,din pacate medicii nici nu au vrut sa se complice,i-au dat din start verdictul inainte sa se nasca ca nu va supravietuii:(

 

Ohh,  îmi pare rău. ..

Ce ma bucur ca suntem aproape! La ce medic mergi/o sa mergi?



#44
CarlaM

CarlaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 09 ianuarie 2018 - 16:50

Kati, eu sunt o mămică de august, dar urmăresc si alte topicuri. Sunt in 7s si 4z, si am avut timp de 2 saptamani scurgeri maronii, care sunt perfect normale in sarcina. Si la primul copil la fel am avut, am luat 5 zile utrogestan. Nu este de speriat, asta se intampla in momentul implantarii! Inclusiv dureri de burta, pot dura si cateva saptamani, depinde de fiecare, sarcinile diferă de la femeie la femeie. Eu la eco cand am fost mi-a zis ca sarcina este in perfecta evoluție, fără probleme. Nu este ok să te sperii sau sa ai gânduri negative, incearca sa ajungi la un doctor macar sa te liniștești ca totul este ok. 

Sarcina usoara tuturor!



#45
IzabelaSofia

IzabelaSofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 09 ianuarie 2018 - 17:09

O sa merg la Prosana,la Dr. Cristureanu Viorel.



#46
mikygheatza

mikygheatza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 09 ianuarie 2018 - 17:14

O sa merg la Prosana,la Dr. Cristureanu Viorel.

 

Cred ca și eu tot spre el o sa ma îndrept. Despre naștere. ..sigur o sa nasc în Târgu Mureș. .. Dar pana atunci mai e, asa ca nu mă stresez. 

Ideea e ca vreau un bun care sa fie expert în eco,  nu neapărat în nașteri. 



#47
IzabelaSofia

IzabelaSofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 09 ianuarie 2018 - 19:44

Nici eu nu o sa nasc in Constanta. Eu am mai fost la ei. Au aparatura buna.



#48
mikygheatza

mikygheatza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 09 ianuarie 2018 - 20:16

Ar trebui,  la ce preturi au!


#49
Kati34

Kati34
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 00:00

Kati, eu sunt o mămică de august, dar urmăresc si alte topicuri. Sunt in 7s si 4z, si am avut timp de 2 saptamani scurgeri maronii, care sunt perfect normale in sarcina. Si la primul copil la fel am avut, am luat 5 zile utrogestan. Nu este de speriat, asta se intampla in momentul implantarii! Inclusiv dureri de burta, pot dura si cateva saptamani, depinde de fiecare, sarcinile diferă de la femeie la femeie. Eu la eco cand am fost mi-a zis ca sarcina este in perfecta evoluție, fără probleme. Nu este ok să te sperii sau sa ai gânduri negative, incearca sa ajungi la un doctor macar sa te liniștești ca totul este ok. 

Sarcina usoara tuturor!

Buna, Carla si bine ai venit!

 

Iti multumesc ptr gandurile pozitive, chiar aveam nevoie de ele :) 

Le multumesc din suflet si mamicilor care au impartasit din experientele lor triste...cred ca nu e usor sa povestiti despre asta si sa va aduceti aminte. Imi dau seama cat de mult vreti sa ajutati si alte gravidutze sa nu treaca prin ce-ati trecut voi.

Bineintele ca acea scurgere, desi mai mult galbuie-bej, m-a speriat si poate am exagerat si eu, din spaima. Dar s-a oprit. Desi imi dau seama ca poate sa nu fie bine, se pare ca pur si simplu in Finlanda medicii nu se arunca la facut ecografe si la bagat medicamente in gravida. Studiile facute tot de ei arata ca ..., cu cat mai multe ecografe faci si medicamente bagi (chiar si cele considerate necesare de catre medic), cu atat mai mari sunt sansele de autism, ADHD, etc, mai tarziu. Prin asta nu vreau sa sperii pe nimeni, dar facand un master intens bazat pe cercetare in educatie, am cerut azi supervisor-ului meu care e implicat si in studii medicale - dovezi.

Apropo, chiar azi am fost sunata inapoi de catre asistenta clinicii publice ptr gravidutze. Mi-a pus 1000 de intrebari, mi-a luat toate datele posibile, mi-a facut dosarul si m-a luat in evidenta. De vazut la ecograf, abia pe 29 ianuarie cand ei considera ca se vede f bine ce e acolo si pana atunci: nu efort, nu stress, mult culcata pe spate, multivitamine (merg intens pe Vitamina D, de care eu chiar duc lipsa dovedita cu teste, magneziu, fier, acid folic, toate B-urile, etc), si Panadol ptr dureri. Nu merg pe Utrogestan, ei spun ca fortarea poate mentine o sarcina bolnavioara, dar va crea probleme mai tarziu copilului. Eu am zis in mintea mea ca gresesc ei ca nu lupta, ca sunt prosti...ca la cati cercetatori au pe metru patrat, ar trebui sa-i duca mintea sa stie ca ecografele nu fac rau. Asta pana am citit niste studii azi cu dovezi palpabile.. si m-am cam speriat. Asistenta a spus ca aceste scurgeri, atat timp cat nu dureaza mai multe zile, nu sunt insotite de dureri groaznice, continue, nu sunt anormale, ba chiar perfect normale la aceasta varsta a sarcinii, cu atat mai mult cu cat nu e sange proaspat. La un uter retrovers ca al meu, care abia incepe sa se reintoarca la pozitia normala, se mai poate elibera sange vechi, de la cicluri menstruale din trecut, sau de la durerea enorma lombara, inflamatia zonei poate apasa pe diverse tesuturi de acolo si sa cauzeze un pic de sangerare maro deschis, avand in vedere ca acum totul e sensibil acolo. 

Pana sa ma sune asistenta, am sunat inclusiv la spital si am fost sunata inapoi, luata la intrebari: varsta mea, varsta sarcina, cate sarcini am mai avut, ce probleme mai am, cum ma simt, ce dureri am, exact unde, scurgeri de care fel si unde... etc - si mi s-a spus ca e perfect normal ce am si ca panica e cea care agraveaza lucrurile.

Acum eu nu stiu ce sa spun... nu am ce face decat sa astept. In afara de osul de jos, nu mai am dureri, ma simt umflata in corp, ptr ca asa vad ca sunt senzatiile inca de cand am ramas: sani f umflati si durerosi, forma sfarcurilor si a mameloanelor s-a schimbat, sunt balonata, etc. 

Ca sa formeze anticorpi ptr bebelusi, sistemul imunitar al mamei sa se intareasca, ei spun ca nu trebuie bagate atatea pastile in sarcina. Daca nu ne panicam, stam linistite si urmam sfaturile de a nu ne agita si a sta mult culcate in primul trimestru, cu usoara miscare si nu carat, etc - va fi totul bine. Si vitamina D 80 micrograme pe zi, acid folic 800 micrograme pe zi - iar ei dau acidul folic pe o perioada mai lunga a sarcinii. Ei spun ca vitaminele de tip B, in special B6 si magneziu iti mentin progesteronul in corp, nu e nevoie de chimicale si progesteron fals. I-as contrazice, dar am o statistica din 2017 (v-o pot trimite) care spune ca in Finlanda se nasc cei mai sanatosi copii precum si cel mai mare numar de nasteri vii la mia de locuitori (Romania e pe ultimul loc :( ). 

Imi cer scuze ca am venit cu aceste detalii, nu vreau sa ii induc nimanui ideea ca nu trebuie luate medicamente. Mai mult, vreau sa spun ca e confuza situatia ptr mine, care sunt obisnuita ca la noi, cu teste peste teste si medicamentatie multa, la general vorbind. 

Si la ei se face triplu test si teste de genul, dar comparat cu Romania, vad ca mai putine ... ptr ei ecografele multe nu sunt bune. Daca mama vrea pe riscul ei sa faca multe, merge la cabinet privat, dar nu merg nici mamele bogate... am exemple de cateva cunostinte aici. Iar la cabinet privat, te rupe de bani; cel putin pe mine -da.

Oi vedea ce va fi. Sper sa fie ok. Oriunde suntem in lume, ideea e sa avem toate sarcini bune si cu bebici sanatosi!

Multumesc tuturor pentru sfaturi, si chiar le iau in considerare. Mai stau sa vad cum se prezinta situatia..clar voi merge la urgente daca ceva f rau apare.

Va imbratisez, mamici! :)



#50
Kati34

Kati34
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 00:28

Kati, eu sunt o mămică de august, dar urmăresc si alte topicuri. Sunt in 7s si 4z, si am avut timp de 2 saptamani scurgeri maronii, care sunt perfect normale in sarcina. Si la primul copil la fel am avut, am luat 5 zile utrogestan. Nu este de speriat, asta se intampla in momentul implantarii! Inclusiv dureri de burta, pot dura si cateva saptamani, depinde de fiecare, sarcinile diferă de la femeie la femeie. Eu la eco cand am fost mi-a zis ca sarcina este in perfecta evoluție, fără probleme. Nu este ok să te sperii sau sa ai gânduri negative, incearca sa ajungi la un doctor macar sa te liniștești ca totul este ok. 

Sarcina usoara tuturor!

Carla, cand au fost cele doua saptamani cu scurgeri maronii? Intreb ptr ca nu stiu..implantarea nu are loc cu cateva zile/o saptamana inainte de menstruatie (care nu mai vine, ptr ca prezenta sarcina)? Eu am avut cateva sangerari rozalii de implantare pe 24 decembrie si pe 29 trebuia sa -mi vina CM. Pe 29 am facut test sarcina + test sange si ambele au fost pozitive. 

 

Sau implantarea dureaza mai mult? 





Etichetat si cu sarcina, gravida, septembrie 2018

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -