Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Consultare publica privind regimul temelor pentru acasa


82 raspunsuri la acest subiect

#21
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 17:52

Ma faci sa rad. Știi ca rusa are alt alfabet, nu ? 

 

da, stiu, si mai cred ca vi s-a explicat cum se scrie si se citeste, nu? ca P e r sau ce era, N ala pe dos e i sau asa ceva.



#22
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 17:56

de unde stiti ca temele din vacante, oricare vacanta, sunt optionale? niciodata nu mi s-a spus asa ceva. la noi, primesti teme, le faci, nu le faci, suporti consecintele.



#23
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 18:43

Care ar fi consecintele...? 



#24
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 19:18

copilul meu a invatat in sistemul olandez si britanic. 

Are teme pentru acasa: eseuri, exercitii la mate, fizica, proiecte  ...

 

Insa niciodata nu a primit teme in vacanta. Vacanta e vacanta.



#25
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 21:38

Pe vacanta a avut 75 probleme si exercitii din doua culegeri, sase lecturi si de facut fise la ele,,, teme la engleza si din cartea de ortograme....chestii care trebuie aprofundate.....plus temele din manuale......eu zic ca e mult  pentru un copil de opt ani.Dupa 5 exercitii de alea se uita crucis.Nu e proasta cum a sugerat Dana Vio ci are atat de mult incat ma doare pe mine capul cand termina..

A fost intre cele 3 premii 1 din clasa si a fost mentionata ca unul din cei mai buni elevi la deschiderea noului an, dar este mult.

Roxana, au fost obligatorii, au primit calificative care combinate cu cele de la testari vor da o nota/calificativ care va fi trecuta in catalog.

Eu zic ca nu e in regula cu atatea teme .Ea si le face absolut singura eu doar verific la sfarsit.Si nu are greseli...dar .la gramatica...ma rog ortograme..nu cred ca le explica bine deoarece trebuie sa reiau eu explicatiile sa le caut in vechilem manuale de gramatica.....

 

Referitor la after school nu am bunici disponibili sa o ajute la teme daca ar sta pana la 12,e mica si singura acasa sa manance sa faca teme nu o pot trimite,jobul meu si al sotului e de la 8 minim pana la 17,de cele mai multe ori chiar 18.

 

Parerea ta fata de after school e aceeasi cu a mea despre gradinite/scoli private,asa ca ....

 

Azi la sedinta ne-au dat chestionare anonime  in care ne-au cerut parerea.De ce anonime si sa nu le semnam?

 

Am intrebat si raspunsul domnului director a fost:e doar orientativ...pai atunci de ce mai intrebi daca tot cum vrei tu faci....

 

Sunt multe multe care se aduna incet incet.Eu vad ca Eva adoarme in masina pe la 19.30 cand ajungem acasa cu falcuta pe geam,cu gluga atarnand ca in seara asta.Si nefericita de sedinta s-a terminat la 18 si ceva....Am vorbit singura in masina,ea sforr...s-a trezit cand am parcat si am decshis prtiera,a mancat si repede sa termine poezia de invatat si fisa de facut.


Editat de eumada, 09 noiembrie 2017 - 21:40 .


#26
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 21:48

Care ar fi consecintele...? 

 

calificativele, cum care. nu inteleg, altii nu sunt notati pentru munca din timpul vacantelor?



#27
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 21:59

Nu , munca din timpul vacantelor e ce ar fi facut daca ar fi invatat in saptamana aia.Cica nu sunt teme de vacanta ci recapitulare ca au teste (pe care le-au dat o parte) si se vede ca nu au repetat bine acasa ca au mai uitat din autori.....eu m-am scuzat si am plecat ca incepeam sa nu ma mai pot abtine.



#28
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 22:03

La scoala Evei au fost tot timpul mai cu mot,problema e ca obosesc copiii si pe masura ce creste complexitatea informatiilor copiii se simt mai bulversati.Si eu sunt de acord cu temele acasa dar in cantitati rezonabile cat sa fixeze notiunile si sa aiba timp sa se joace.....



#29
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 22:51

Eumada,

Sunt f multe teme, dar ce nu am inteles f clar : combina ce au lucrat in vacanta cu rezultatul de la teste si fac o nota ? E legal ? Daca face mai putine teme si are rezulate bune la teste nu e o.k ? Daca esti obosit, nu mai esti asa eficient, parerea mea.

 

Noi in vacanta de vara nu avem teme, e pt odihna si distractii, e adevarat ca e si mai scurta, sase sapt. Mai citesc cate ceva sau asculta filme in engleza.



#30
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 23:08

Pe vacanta a avut 75 probleme si exercitii din doua culegeri, sase lecturi si de facut fise la ele,,, teme la engleza si din cartea de ortograme....chestii care trebuie aprofundate.....plus temele din manuale......eu zic ca e mult pentru un copil de opt ani.Dupa 5 exercitii de alea se uita crucis.Nu e proasta cum a sugerat Dana Vio ci are atat de mult incat ma doare pe mine capul cand termina.. A fost intre cele 3 premii 1 din clasa si a fost mentionata ca unul din cei mai buni elevi la deschiderea noului an, dar este mult. Roxana, au fost obligatorii, au primit calificative care combinate cu cele de la testari vor da o nota/calificativ care va fi trecuta in catalog. Eu zic ca nu e in regula cu atatea teme .Ea si le face absolut singura eu doar verific la sfarsit.Si nu are greseli...dar .la gramatica...ma rog ortograme..nu cred ca le explica bine deoarece trebuie sa reiau eu explicatiile sa le caut in vechilem manuale de gramatica..... Referitor la after school nu am bunici disponibili sa o ajute la teme daca ar sta pana la 12,e mica si singura acasa sa manance sa faca teme nu o pot trimite,jobul meu si al sotului e de la 8 minim pana la 17,de cele mai multe ori chiar 18. Parerea ta fata de after school e aceeasi cu a mea despre gradinite/scoli private,asa ca .... Azi la sedinta ne-au dat chestionare anonime in care ne-au cerut parerea.De ce anonime si sa nu le semnam? Am intrebat si raspunsul domnului director a fost:e doar orientativ...pai atunci de ce mai intrebi daca tot cum vrei tu faci.... Sunt multe multe care se aduna incet incet.Eu vad ca Eva adoarme in masina pe la 19.30 cand ajungem acasa cu falcuta pe geam,cu gluga atarnand ca in seara asta.Si nefericita de sedinta s-a terminat la 18 si ceva....Am vorbit singura in masina,ea sforr...s-a trezit cand am parcat si am decshis prtiera,a mancat si repede sa termine poezia de invatat si fisa de facut.

 

Nu am sugerat ca cineva ar fi prost. Ai grija ce spui. 

Am vrut sa spun ca fata mea poate întinde/ lălăi / moșmondi o tema de 30min în 2ore. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -