Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Consultare publica privind regimul temelor pentru acasa


82 raspunsuri la acest subiect

#41
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 09:02

doooaaamneee, cate diferente. noi suntem notati. si nominalizati. si mustrati. si laudati.



#42
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 09:17

Laura25, nici macar nu sunt nominalizati copiii, care ce premiu ar fi meritat? la noi sunt.

Nu, in 4 ani cu aceeasi invatatoare, niciodata nu a scos "la careu"  , nici pt laude, nici pt critici. La sedinte se spunea la modul general care sunt probeleme, fara a se da nume, iar la sfarsit de an, i se dadea fiecaruia o diploma (pe care scria "pt rezultate bune la invatatura' sau 'pt rezultate bune la romana/mate/arte plastice', daca era un copil care se remarcase in mod deosebit la o materie) ,  mergeu la careu in fata scolii cand era strigata clasa lor, sa faca toti parintii poze si aia era. Nu era nimeni strigat individual. 



#43
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 10:10

Mihaela, foarte interesanta experienta voastra! Juniorul meu a inceput anul asta ciclu gimnazial. Cel mai mult ne place cum explica si lucreaza profesoara de matematica insa metoda ei include si lucru individual acasa (pe langa orele de consolidare de la scoala - 2/ saptamana).

 

Este adevarat, programa de la noi e plina de balast, poate si chestia asta conteaza. Personal, nu am o problema cu nivelul de dificultate al notiunilor pe care le studiaza insa chiar cred ca sunt multe lucruri care nu-si au rostul. Eliminandu-le, va ramane mai mult timp disponibil pt restul


Editat de Adriana mica, 10 noiembrie 2017 - 10:37 .


#44
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 10:55

Mihaela, foarte interesanta experienta voastra! Juniorul meu a inceput anul asta ciclu gimnazial. Cel mai mult ne place cum explica si lucreaza profesoara de matematica insa metoda ei include si lucru individual acasa (pe langa orele de consolidare de la scoala - 2/ saptamana).

 

Este adevarat, programa de la noi e plina de balast, poate si chestia asta conteaza. Personal, nu am o problema cu nivelul de dificultate al notiunilor pe care le studiaza insa chiar cred ca sunt multe lucruri care nu-si au rostul. Eliminandu-le, va ramane mai mult timp disponibil pt restul

 

Ca de exemplu ? 



#45
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 10:57

La noi este after pana la clasa a 6-a inclusiv. 

 

Ore au acum in a 8-a de la 8 la 15.30 cu excepția zilei de marți când termina la 13. Dar au pauza de prânz de 40-60 minute. Și pauze între ore desigur. Nu sunt ore clasice, pot fi de 50-90 minute.

 

A 8a este deja invatamant secundar. Nu stiu cum e in Suedia dar daca cumva  se impart copiii ca in Germania sau Elvetia de exemplu inca de la nivel secundar intre cei ce  au acces imediat spre universitar si cei ce merg spre practica cu posibilitate de completare apoi (sistemul cel mai bun dupa parerea mea) atunci se poate ca altii la alte licee la ceeasi varsta sa primeasca de lucru si acasa chiar si acolo.



#46
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 11:08

eu i-am interzis lui Alex sa copieze din cartea de stiinte "animalele nu gandesc". e o aberatie. oricum isi daduse si el seama ca e o prostie.



#47
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 11:31

Dana vio, parerea mea este ca se insista prea mult pe terminologie in loc sa se puna mai mult accent pe intelegerea notiunilor. In plus, o abordare integrata, coreland ceea ce invata la mai multe materii ar fi mult mai potrivita.

 

De exemplu, uite mai jos un articol despre ceea ce trebuie sa invete un copil la biologie clasa aV-a. 

 

http://adevarul.ro/e...1529/index.html

 

Desi recomandarile metodologice contin exemple de activitati practice, sunt destul de generale, lasand libertate profesorului cu conditia ca elevii sa dobandeasca competentele precizate. Una dintre ele este Utlizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală și scrisă... pt multi profesori asta inseamna sa le ceara copiilor sa "recite" lectia din manual.



#48
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 11:53

Eu am crezut ca te referi la matematica. 

Nu cunosc manualul de biologie clasa5, n-am ajuns inca acolo. 

Mie manualele de ciclu primar vazute pana acum, clasa3, mi se par foarte aerisite. Mult prea aerisite. 

Mi-am descarcat pdf de pe net manualele de mate si romana de pe vremea noastra  [il] si mai arunc cate un ochi acolo, de dragul comparatiei. 



#49
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 12:39

A 8a este deja invatamant secundar. Nu stiu cum e in Suedia dar daca cumva se impart copiii ca in Germania sau Elvetia de exemplu inca de la nivel secundar intre cei ce au acces imediat spre universitar si cei ce merg spre practica cu posibilitate de completare apoi (sistemul cel mai bun dupa parerea mea) atunci se poate ca altii la alte licee la ceeasi varsta sa primeasca de lucru si acasa chiar si acolo.

 

Nu se împart așa cum spui tu, clasele 7-9 aici e stadiul superior al ciclului gimnazial. 1-3 e stadiul inferior și 4-6 e stadiul intermediar. 

Liceul începe după clasa a 9-a și e trei ani. Unele licee au acces direct la universitate altele cu posibilitate de completare. Nu știu cum e acum in licee dar când cea mare a mea a făcut liceul, acum 3-5 ani, aveau multe proiecte, in grup. Aveau teste și avea de învățat, primea și la mate de lucrat acasa, uneori. Ceea ce nu reușeau  sa termine in clasa. Dar depinde de liceu, cei de la liceu cu profil real au mult mai mult de învățat decât cei de la profil uman, de ex. 

 

Eu am fost foarte sceptica la început despre ideea “fără teme” mai ales la mate, dar acum știu ca funcționează. Probabil e greu de implementat in ro, unde programa e mult mai concentrata și timpul de lucru in clasa e mult mai scurt. 

 



#50
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 12:44

A, am inteles . Credeam ca ii impart mai de mici asa ca in Germania dar abia la liceu dupa a 9a deci se impart si acolo. Asta ma ganeam ca probabil la  liceele ce au acces direct la universitate vor lucra cu totul altfel edcat la cele  cu posibilitate de completare.

 

Si pentru a intra la primele sau la celelalte crezi ca nu are importanta ceea ce au lucrat extra acasa? Adica totusi vad ca intr-a noua cumva ii selecteaza . Oare daca exista copii ce lucreaza acasa inca din clasele mici la un nivel normal spun nu 10 ore pe zi nu au ei mai multe sanse a fi intre cei selectati pentru licee cu acces direct si in Suedia?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -