Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Consultare publica privind regimul temelor pentru acasa


82 raspunsuri la acest subiect

#1
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 10:25

Multi parinti se plang de cantitatea mare de teme pentru acasa.

MEN a lansat un proiect (consultare publica) prin care toti cei implicati (profesori, parinti, elevi) isi pot spune punctul de vedere.

 

https://www.edu.ro/c...r-pentru-acas

Editat de Adriana mica, 08 noiembrie 2017 - 12:54 .


#2
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 10:33

Dupa mine, lucrurile sunt mai nuantate de atat.

 

Este important sa avem in vedere si ceea ce se intampla in orele petrecute la scoala. Evident, faptul ca lucrurile nu merg ok (copiii nu inteleg ce li se preda si au nevoie de ajutor extra acasa) nu justifica teme in exces. Cred insa ca e necesar sa se tina cont de toate componentele (inclusiv programa, predare - adica pregatirea profesorilor si stimularea celor care isi fac treaba) atunci cand se incearca gasirea unei solutii privind temele.

 

Personal, nu sunt impotriva lucrului individual, cred ca isi are rolul lui in procesul de invatare (alaturi de alte metode gen proiecte in echipa, etc). Insa nu e normal ca prin chestia asta sa suplinesti problemele care fac ca procesul de predare/ explicare a notiunilor sa fie incomplet. Ori asta se intampla la noi, asta e problema cea mai mare.

 

Oricum, merita incercat sa ne spunem punctul de vedere... lipsa unei reactii inseamna, in opinia mea, acceptarea tacita a situatiei existente!


Editat de Adriana mica, 08 noiembrie 2017 - 11:49 .


#3
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 10:51

am completat chestionarul. personal, nu sunt de acord cand profesorii de limbi straine spun "sa va ajute parintii acasa, sa repetati cu parintii acasa". pentru ca parintii pot fi bata la limbi straine (unii si la limba romana, asta e alta poveste).



#4
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 11:34

Este de la sine inteles ca nu este ok abordarea "sa va ajute parintii" la nicio materie. Materia trebuie parcursa si lucrata in clasa, iar temele (care nu trebuie sa fie multe, ci doar cat sa ajute la fixarea cunostintelor predate anterior la clasa) trebuie date astfel incat copilul sa se poata descurca. Iar daca nu se descurca la ceva, atunci este normal sa intrebe la clasa.

 

Adica la instruire trebuie sa aiba sanse egale si un copil de parinti academicieni dar si un copil cu parinti cu putina instruire, care nu pot sa-i ajute la nici o materie. Aia care nu se descurca inclusiv la lb romana....



#5
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 12:28

am completat chestionarul. personal, nu sunt de acord cand profesorii de limbi straine spun "sa va ajute parintii acasa, sa repetati cu parintii acasa". pentru ca parintii pot fi bata la limbi straine (unii si la limba romana, asta e alta poveste).

 

Eu am facut 11ani de limba rusa. Parintii mei habar n-aveau, dar repetam cu maica-mea de fiecare data. Ii citeam lectia si exercitiile cu voce tare in bucatarie in timp ce ea gatea. In clasa 12a stiam gramatica rusa la perfectie, ascultam la radio posturile rusesti. 

Imi pare rau ca m-am indepartat de limba rusa, ar fi fost un foarte mare avantaj azi. 

 

In facultate aveam o colega de camera studenta la informatica. Si cand nu ii era clar ceva, imi explica mie. Eu nu pricepeam nimic, dar ea isi organiza materia in cap in felul asta.

In felul asta am ramas cu drag de IA ( inteligenta artificiala ) . 

 

Asa ca nu conteaza cat stie sau nu stie parintele resp, important este ca acel copil sa repete, sa munceasca ceva acolo .  [flo2]



#6
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 13:02

Repetitia este mama invataturii.... si este normal ca si copilul sa repete acasa.

 

Ce am scris eu ca nu mi se pare ok, sunt profesorii care nu isi fac treaba la clasa, nu termina de predat, nu fac toate materia si lasa toate astea in seama parintilor. Sa faca exercitiile cu parintii, sa le explice parintii. Si pe urma ei trec mai departe, te-ai descurcat bine, nu te-ai descurcat, asta e, ghinion. Sunt cazuri din pacate... Aici zic eu ca nu este ok, ca parintele sa preia rolul profesorului/ inv. de la scoala, care nu isi face jobul ca lumea. 

 

Tu repetai limba rusa cu mama ta, citeai lectiile, nu trebuia sa iti explice mama ta traducerea unor cuvinte sau reguli de gramatica...



#7
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 13:09

Dana, orice limba straina pe care o inveti, dar nu este utilizata, se cam uita... Insa daca vreodata vei constata ca ai nevoie de limba respectiva, rusa in cazul tau, poti relua si iti vei reaminti multe, nu o vei lua de la zero.

 

Noi am inceput sa invatam limbi straine pe vremea lui Ceausescu.... unde era clar ca nu aveai unde sa le vorbesti. Chiar si in URSS se iesea greu... Eu cand eram mica chiar ma intrebam la ce Dumnezeu invatam limbi straine, cand noi avem nevoie de romana.... Mi se parea o munca in plus atunci, nu ii vedeam sensul. Celelalte tari mi se pareau indepartate, ca niste taramuri de neatins. Nu credeam ca voi ajunge vreodata pe acolo... eram copil, nu stiam... Astazi este cu totul altceva.



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 13:35

sunt curioasa daca exista parinti care sunt de parere ca temele pentru acasa sunt inutile,



#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 20:31

Ii citeam lectia si exercitiile cu voce tare

 

copiii nu cunosc pronuntia cuvintelor in limba straina, asa ca ce sa citeasca parintilor. poate doar pe litere. avem colegi de clasa care in engleza scriu fix cum aud. prietenei mele bune ii dictez eu raspunsurile prin telefon, de fiecare data. engleza nici nu are reguli de pronuntie precum alta limba.



#10
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 21:33

Ma faci sa rad. Știi ca rusa are alt alfabet, nu ? 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -