Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Consultare publica privind regimul temelor pentru acasa


82 raspunsuri la acest subiect

#31
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 23:11

Nu , munca din timpul vacantelor e ce ar fi facut daca ar fi invatat in saptamana aia.Cica nu sunt teme de vacanta ci recapitulare ca au teste (pe care le-au dat o parte) si se vede ca nu au repetat bine acasa ca au mai uitat din autori.....eu m-am scuzat si am plecat ca incepeam sa nu ma mai pot abtine.

 

De ce te-ai abținut ? 

 

Eu sunt membra in comitetul de părinți pe liceu. Pai sa vezi ce discuții sunt acolo, bieții profesori sunt luați la întrebări de părinți ca la Gestapo. 

Daca voi tăceți înseamnă ca va convine. 

 



#32
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 23:14

calificativele, cum care. nu inteleg, altii nu sunt notati pentru munca din timpul vacantelor?

 

Nu , nu suntem notați ptr tema de vacanță. 

Si te deranja așa de tare un calificativ mic ? 

Eu am avut in școală toate notele de la 1 la 10 si am supraviețuit.


#33
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 23:26

sunt curioasa daca exista parinti care sunt de parere ca temele pentru acasa sunt inutile,

 

Vorbesc despre sistemul de învățământ suedez. Unde profesorii au o noua teorie, temele de acasa nu ajuta cu nimic. Fata mea merge in cl.8-a și nu învață nimic acasa. Face eseuri și lucrări acasa, absolut singura, citește cărți dar de învățat nimic. Iar la mate lucrează numai și numai la clasa și in orele de lucru extra, individual. 

 

Ideea ne-au prezentat-o anul trecut când a început a 7-a, aici 7-9 sunt cei mai grei ani de gimnaziu. O experimentează de câțiva ani cu rezultate foarte bune. După 7-8 ore la școala, copiii au nevoie sa se relaxeze și sa doarmă nestresați. Când intervine stresul, intervin părinții in teme și lucrări și profesorii nu mai știu de fapt cine a lucrat. Ei vor sa verifice cunoștințele elevilor, nu ale părinților. 

 

Școala are datoria sa ii învețe pe elevi, părinții sa ii susțină. Așa ne-au spus. 

 

Pana acum nu am motive sa ma plâng. Fata mea merge cu mult mai bine cu școala decât in clasele mai mici când mai avea teme Pt acasa :). 

 



#34
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 00:30

Mihaela, interesant sistemul

 

Al meu e clasa noua, nu merge la after si are cam 5- 6 ore de cursuri. Teme are cam o ora pe zi, in special mate, germana, fizica plus cam doua proiecte pe semestru.

De ajutat , in special la limbi straine, fixarea vocabularului, teze,pronuntie, in rest se descurca singur , nu ma apuc  acum sa repet chimia sau fizica.

 

In Romania, problema e cand temele sau meditatiile trebuie sa acopere ce nu se preda la scoala, fie din lipsa de interes, fie din lipsa de pregatire a profesorilor, nu stiu exact.



#35
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 00:46

Profesorul de matematica in special a zis ca el nu da teme. La mate e foarte greu sa lucrezi singur. Ei lucrează foarte mult in clasa, programa e aerisita, au timp de lucrat după ce li s-a predat. Și acolo pot discuta unii cu alții, întreabă profesorul, învață mult mai bine așa. Au voie sa stea in grupuri și sa discute, chiar ne-a povestit la ședința cu părinții cât de interactivă e ora lui și cât de mult apreciază ca toți sunt deschiși și vin cu ideidiverse de rezolvare.

 

Acasa ne-ar fi întrebat pe noi care de multe ori neavând educație pedagogica, le-am fi dat răspunsul mura in gura. Sau explicat cu alta metoda (ni s-a întâmplat cu cea mare, n-a funcționat). Ea avea teme Pt acasa la vârsta celei mici.

 

In rest învață și repeta împreuna cu colegii la școala înainte de teste. 

 

primesc cuvinte noi de învățat la limbile străine. O vreme le repetam împreuna, acum a zis ca nu mai e nevoie ca le repeta cu colegele.

 

In rest știm ce lucrări, eseuri are de făcut, dar nu contribuim cu absolut nimic la ele. Totul este meritul ei și profesorii știu cât și cum lucrează elevii Pt ca ii văd la școala. 

 



#36
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 00:50

La noi este after pana la clasa a 6-a inclusiv. 

 

Ore au acum in a 8-a de la 8 la 15.30 cu excepția zilei de marți când termina la 13. Dar au pauza de prânz de 40-60 minute. Și pauze între ore desigur. Nu sunt ore clasice, pot fi de 50-90 minute.



#37
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 08:09

La I-IV nu se dau premii, iar calificativele sunt pt orgoliul parintilor mai mult, nu conteaza decat ca sa ai o idee despre cam cat considera invatatorul ca e de bine pregatit copilul. 

 

Dar da, sunt invatatori si profesori care dau si teme de vacanta, dau si teme multe, asteapta ca parintii si copilul sa faca acasa ce nu au avut ei timp /disponibilitate sa predea sau sa fixeze in clasa. Dincolo de capacitatile /abilitatile dascalului, cred ca marea problema, cauza temelor multe, e de fapt materia extrem de incarcata, notiunile multe si mult prea avansate pt capacitatea de intelegere si aprofundare a copiilor. 

Temele sunt necesare pt ca in clasa nu este timp sa predai si sa stai pe o notiune noua pana cand toti elevii au inteles si au asimilat. 



#38
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 08:43

Laura25, nici macar nu sunt nominalizati copiii, care ce premiu ar fi meritat? la noi sunt.



#39
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 08:57

nu, nu exista premii la 1-4, nu se nominalizeaza nimic, se dau diplome de absolvire a clasei, cel mult.

 

nu s-au dat absolut niciodata note pentru temele de vacanta. vacantele scurte de 1-2 saptamani sunt vacante, nu se da nicio tema suplimentara - maxim temele normale de pe o zi pe alta.

 

"Pe vacanta a avut 75 probleme si exercitii din doua culegeri, sase lecturi si de facut fise la ele,,, teme la engleza si din cartea de ortograme....chestii care trebuie aprofundate.....plus temele din manuale" daca asta e tema pentru vacanta ce tocmai s-a incheiat, de 7 zile, este absolut exagerata, invatatoarea e la fel.



#40
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 noiembrie 2017 - 08:59

la clasele 0-4 materia nu mai este asa de incarcata de când s-a introdus clasa 0. eu am avut si experienta cu clasa 1 fara clasa 0, chiar era multa informatie atunci, si foarte grea, multe noutati pentru pitici.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -