Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pinguinii si vara indiana


798 raspunsuri la acest subiect

#41
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 octombrie 2017 - 14:15

Silvi8, as vrea sa te intreb un lucru, avand in vedere ca esti din Tulcea si poate stii mai multe: o cursa pe apa de la Tulcea la Sulina costa 60 de lei de persoana? Exista si variante mai ieftine (durata mai mare, cost ceva mai mic)? Copiii beneficiaza de reduceri la aceste tarife?

Intreb, pentru ca anul trecut am facut o excursie in Delta, am stat in Murighiol - deci am ajuns cu masina. 

Mai vroiam anul viitor sa mai mergem o data in Delta, am fi vrut la Sulina. Am vrut si anul asta sa mergem o tura pana la Sulina, dar cand am vazut cat costa cursa din Tulcea si retur - 60 lei/persoana, un drum, ne-am potolit instantaneu :)) Sunt 500 de lei dus-intors 4 persoane (2 adulti, 2 copii), mie mi s-a parut cam mult... atat pe net, cat si in Tulcea, pe faleza, doar preturile astea le-am vazut afisate... Am zis sa te intreb, acum, ca ai revenit in zona (pana nu pleci iar [:)] ), daca mai exista si alte variante mai ieftine sau asta e singura. Merci  [flo2]



#42
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 octombrie 2017 - 14:21

monica, cu exceptia unuia singur, la toate celelalte licee bune din oras, elevii dintr-a V-a invata dupa-masa (si in anii urmatori, exceptie a VIII-a si a XII-a care au ore dimineata, fiind ani "cu examene").

nu prea ma incanta intrarea la liceu. in primul rand e mare concurenta, anul acesta au fost aproape 4 pe loc la clasa de mate, si peste 3 pe loc la clasa de engleza. in al doilea rand e distanta fata de casa si locuinta bunicilor, implicit circulatia cu mijloacele de transport in comun si traversat strazi sau intersectii destul de aglomerate.

in al treilea rand, la aceste licee sunt foarte multi copii din randul familiilor "cu bani" din oras, deci nivel crescut de pretentii, tinute, comportament.

basca exigentele profesorilor de la liceu, care ii trateaza pe cei de a V-a altfel decat profesorii de la o scoala normala, de cartier.

este clar ca nu pot intra cu totii la acelasi liceu - ma refer la prietenii ei din clasa, difera nivelul de pregatire.

parca n-as vrea sa-mi supun copila inca de la varsta asta la stresul pregatirilor si examenelor, plus inerenta dezamagire daca nu intra unde si-ar dori...

ufff, grea decizie...



#43
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 octombrie 2017 - 14:29

Dar scoala voastra este buna pe mai departe, la gimnaziu? Ca si asta conteaza mult. Nici eu nu vreau fite si figuri.... sunt anti asa ceva total, si sper sa nu avem parte. Imi este insa teama, ca din scoala vor pleca elevii mai buni si va scadea nivelul clasei, daca nimeresti in vreo clasa slaba, ca cam nasol in vederea examenului din clasa a 8a. Chiar la voi, ce intentii au ceilalti copii/parinti din clasa? Sau inca nu stii?



#44
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 16 octombrie 2017 - 14:34

https://www.instagra...rregiongotland/ se vad pozele fara cont

 

Ah perfect! Scriu in suedeza, știu ca se traduce aiurea cu google dar sper ca se înțelege :). 



#45
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 octombrie 2017 - 14:39

Rox, mulțam!

 

Credeam că trebuie să caut un hashtag dintr-ăla. Nu mă prinsesem că viarregiongotland e numele contului :).

 

Aaaa, am văzut-o și pe Miha :).


Editat de danielag, 16 octombrie 2017 - 14:40 .


#46
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 16 octombrie 2017 - 14:46

dada, si eu :)



#47
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 octombrie 2017 - 15:20

depinde ce profesori nimeresti la gimnaziu (la scoala noastra ma refer). poti avea noroc sau ghinion....

copiii incep sa se ia unii dupa altii, daca in anii anteriori parintii erau cei care dadeau tonul mutarii la liceu, anul asa, la fii-mea in clasa, copiii sunt cei care se iau unul dupa altul...dupa cum sunt prieteni, in bisericute sau grupuri de interes.

alte doua fetite din clasa lor s-au mutat anul acesta la scoala spectrum, pare f misto din descrieri, taxa de scolarizare este 2500 euro/an, clasele sunt de maxim 15-18 copii. daca as avea si un ghiveci cu pomul magic din care sa culeg bani, ce bine ar fi...



#48
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 octombrie 2017 - 16:04

Da, Corina, din pacate, nici la mine in gradina nu creste pomul acela magic :)



#49
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 16 octombrie 2017 - 17:15

Aaaah, super Daniela și Rox! Am tradus cu google, iese o aiureala :))). 

 

Rox mersi de pont, l-am dat mai departe la colegii care nu au Instagram. 



#50
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 16 octombrie 2017 - 17:24

Eu am tradus din suedeză în engleză și am înțeles :D. Oi fi înțeles aiurit :D.

 

Mi-a plăcut că vă botezați aparatele (Billan și Bullan  [:-)))]  [:-)))] ). Cine e Taher? 




Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Astăzi, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - Ieri, 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - Ieri, 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Astăzi, 21:32

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Astăzi, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Astăzi, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 08:05

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -