Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

O fata de 14 ani, cu rujeola a murit. Adolescenta nu era vaccinata

vaccinare vaccinuri imunizare

277 raspunsuri la acest subiect

#261
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 decembrie 2016 - 07:21

 Pentru ca ajung in tesuturi mai repede si timpul pana la intrarea in efect e mai scurt.

Dar asta nu explica de ce credeti ca aluminiul ajuns in organism via tractul digestiv (garantat in cantitate mai mare decat cel prezent in vaccin) este eliminat mai repede si fara efecte secundare decat aluminiul introdus in cantitati micronice direct in fluxul sanguin. 

Asta spun si altii cu studii ....deloc neglijabile in exact acest domeniu, doar ca unii nu inteleg,accepta,realizeaza,doresc,pricep .... samd  Nu ramane decat sa acceptam aceasta realitate cu indiferenta, tristete, revolta, speranta de mai bine samd 



#262
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 decembrie 2016 - 07:23

Craciun fericit la toata lumea!

Fiecare parinte  cand va lua o decizia pentru copilul lui va fi una cu o intentie buna evident. 

Eu am decis in baza informatiilor care le am sa  nu-mi mai vaccinez copilul si copiii daca vor mai fi altii.

Mult noroc!



#263
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 21 decembrie 2016 - 09:36

lucialu... numai bine .... in fond fiecare este liber sa citeasca ce doreste si sa creada ce doreste. Are dreptate Ioana copy&paste de pe internet poti face si la articole despre functia prosoapelor in cresterea pasarilor de curte. Sigur vor fi destui cititori elevati.

 

 

Epic! Zi-mi si mie ce te face sa iti introduci si sa expui  copilul in aceste contre? Ca acestea nu sunt discutii. Tin loc de argumentari dp tau dv? 

 

Ok. Sunt in viteza. Dar mai pun niste infos azi. Nu, nu pt tine. La tine manualul e absolutul, desi ti-l mesteca fiica si pe acela. Sa inteleg ca dc subiectul era despre istoria romanilor, ce se invata in scoala e adevarul pur? Saracii de noi!



#264
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 decembrie 2016 - 09:43

Lucialu, deava, dacă tot aveți timp si înțelegeți atâtea informații, raspundeti-i si lui pepco, există studii ca rapelul la un vaccin face rău, dacă nu a avut reacții la prima doză? A întrebat de mult, si nu i-a răspuns nimeni...



#265
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 decembrie 2016 - 10:01

Epic! Zi-mi si mie ce te face sa iti introduci si sa expui  copilul in aceste contre? Ca acestea nu sunt discutii. Tin loc de argumentari dp tau dv? 

 

Ok. Sunt in viteza. Dar mai pun niste infos azi. Nu, nu pt tine. La tine manualul e absolutul, desi ti-l mesteca fiica si pe acela. Sa inteleg ca dc subiectul era despre istoria romanilor, ce se invata in scoala e adevarul pur? Saracii de noi!

Nu mai este copil de multa vreme si avand in vedere pregatirea profesionala deloc neglijabila in exact acest domeniu situatia face sa o creditez pe ea decat amatori.

Ea imi raspunde foarte exact, fara povesti nemuritoare fara extrase mitologice din ziare iar raspunsurile ei se bazeaza pe extrem de multe ore de studiu stiintific si de laborator in acest domeniu. Asa incat afirmatia ta la un moment dat la adresa ei - "profesionistul lui peste" - imi provoaca un sentiment de profund dispret. 

 

Draga lucialu stii cum se zice: "fiecare pasare pe limba ei piere". 

Sarbatori fericite si minte luminata iti doresc!  [flo2]



#266
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 21 decembrie 2016 - 10:06

andaghe, multumesc.

 

Mai am o intrebare.

 

Stie cineva de ce, in momentul de fata, ROR-ul care inainte se facea intr-o singura doza in intervalul 12-15 luni, acum se face in doua doze, una la 11 luni si una la 12 luni?



#267
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 decembrie 2016 - 13:29

Pepco, la 11 luni știam că se face rapelul 3 la vaccinul hexavalent. Si la 12 luni tot, ca să existe măcar o lună timp organismului să își revină, să nu le facă pe ambele la 12 luni. Adică tot e o doza. Si rapelul menționat de tine de mai încolo.



#268
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 decembrie 2016 - 13:29

Nu tot, ci ror, îmi corectează telefonul si am văzut prea târziu.



#269
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 21 decembrie 2016 - 13:42

O nebunie. Copilasul in cauza tocmai a implinit 11 luni, dar tot tocmai a iesit din spital, toxiinfectie alimentara grava, diagnosticata initial gresit de un medic. M-am mirat de doua doze de vaccin la asa interval scurt de timp. Parintilor oricum le-am spus sa amane totul, pana isi revine complet copilul.



#270
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 21 decembrie 2016 - 16:48

Nu mai este copil de multa vreme si avand in vedere pregatirea profesionala deloc neglijabila in exact acest domeniu situatia face sa o creditez pe ea decat amatori.

Ea imi raspunde foarte exact, fara povesti nemuritoare fara extrase mitologice din ziare iar raspunsurile ei se bazeaza pe extrem de multe ore de studiu stiintific si de laborator in acest domeniu. Asa incat afirmatia ta la un moment dat la adresa ei - "profesionistul lui peste" - imi provoaca un sentiment de profund dispret. 

 

Draga lucialu stii cum se zice: "fiecare pasare pe limba ei piere". 

Sarbatori fericite si minte luminata iti doresc!  [flo2]

 

??? ce are sula cu prefectura, pardon, pasarea cu limba? 

Eu ti-am citat surse, cu nume cunoscute si niscaiva autoritate :))) la CDC? stiu, la Oradea nu suna cunoscut, nu iti indeplinesc conditiile de creditare :)) Ps: ti-as putea oferi niste sugestii despre ce ai putea sa faci mai exact cu dispretul tau :)) ( chipurile, limitat la afirmatiile/opiniile acelora fata de care abunzi in remarci una mai breaza ca alta, ca atat poti iti asumi la ... lumina DC, ca tot vorbesti de lumini :))) , cam asa argumentezi mneata ).  

 

 

Ok. Andaghe, eu nu pot oferi sfaturi, doar infosurile peste care am dat si eu. Fiecare sa isi traga ce concluzii doreste. Copilul lui Pepco e la scoala, nu? Deci poate sa ii faca niste controale mai amanuntite, care pt bebei sunt prea complicate si costisitoare, teste, alergii, screeninguri. Ma limitez aici cu parerile. Eu decid exclusiv pt copilul meu.

 

Si amu cetez: "During December 1, 1996-September 30, 1997, a total of 20,034 cases of measles (incidence: 88.7 per 100,000 population) were reported to the Ministry of Health (MOH) in Romania (Figure_1); 13 cases were fatal.

...............

 

During 1983-1996, reported coverage with one dose of measles vaccine by age 2 years averaged 93%. Since 1994, reported coverage with the second dose in each school-entry cohort has been 95%."

 

Data entry has been completed for all 3969 cases with onset during December 1, 1996-March 31, 1997, and for a systematic sample of every fifth case (n=3002 cases) with onset during April 1-September 30, 1997. Because the mean age and the vaccination status of cases occurring during these two periods were similar, these groups were combined (n=6971) in the analysis. Children aged less than 2 years and 10-18 years accounted for the highest number of cases (Figure_2). Overall, students (kindergarten-12th grade) accounted for 3834 (55%) cases. Of the 762 cases reported among infants, 40% occurred in infants aged 9-11 months; 38%, in those aged 6-8 months; and 22%, in those aged less than 6 months. Overall, 4019 (58%) persons with measles were reported to have received at least one dose of measles vaccine. A history of receipt of vaccine was established for 5% of infants with measles; among ill persons aged 1-4 years, 5-9 years, 10-14 years, 15-19 years, and 20-24 years, history of receipt of vaccine was established for 56%, 80%, 75%, 64%, and 20%, respectively. Based on the screening method, vaccine efficacy was estimated to be 90% among persons aged 1-4 years and 77% among persons aged 10-14 years. 

Complications of measles were reported in 2201 (32%) of 6971 cases: 1519 (22%) persons were hospitalized for treatment of measles, 579 (8%) had pneumonia, four (0.1%) had convulsions, three (less than 0.1%) had encephalopathy, and 96 (1.4%) had other complications (e.g., otitis media and bronchitis). The median age of the 13 persons who died was 2 years (range: 4 months-18 years); seven persons who died were unvaccinated, and six were reported to have received one dose of measles vaccine. "

etc etc explicatii pe care unii le vor lua de bune, altii ba.... 

pun sursa si cititi tot, important este sa va trageti singuri concluziile.

 

https://www.cdc.gov/...ml/00050221.htm

 

Alta, ca tot e amintita in citatul dat de mine:

 

Encephalitis is most commonly due to viruses, such as herpes simplex, herpes zoster, cytomegalovirus, or West Nile virus. It can occur in the following ways:

  • A virus directly infects the brain.

  • A virus that caused an infection in the past becomes reactivated and directly damages the brain.

  • A virus or vaccine triggers a reaction that makes the immune system attack brain tissue (an autoimmune reaction).

     

    http://www.merckmanu...ns/encephalitis

     

deci pana acum am citat CDC si Merck :D

 

 

Sa citez si un doxa de imunologie de la noi, LOL

 

"Este foarte greu de explicat, pentru că nici măcar comunitatea ştiinţifică nu ştie decât, probabil, doar unu la mie din ce e de ştiut despre imunitate. În termeni de geografie, nici măcar nu am aflat că e Pământul rotund. Şi pe măsură ce aflăm lucruri, cu atât ne dăm seama cât de puţin ştim, de fapt. Sunt foarte-foarte multe celule, foarte-foarte multe molecule interconectate între ele în feluri în care noi de abia începem să le bănuim, nu să le descoperim şi, cu atât mai mult, să le dovedim. Când pui o substanţă pe o astfel de reţea şi nu ştii ce face, riscul de a înclina balanţa într-o parte sau în alta este foarte mare şi lumea are impresia că dacă puţin e bun, mai mult e şi mai bun.

Da. Şi care este menţinut. Noi avem mecanisme care ne-au făcut să străbatem zeci de mii de ani sau chiar sute de mii de ani ca specie şi să ajungem unde suntem. Fără produse de imunitate, fără maşini, fără telefoane. E incredibil cât de bine suntem făcuţi şi incredibil de cât de sistematic ne autodistrugem, apropo de alimentaţie şi alte tâmpenii pe care le facem. Chiar credeţi că produse de genul acesta sunt mai performante decât mecanismele naturale care ne-au dezvoltat ca specie sute de mii de ani? Eu personal nu cred. Şi în plus, mi se pare periculos, pentru că nu ştim ce fac. E ca şi cum eu, care sunt medic şi sunt nemulţumit că anul trecut mi-a picat curentul, şi nu ştiu ce mi s-a stricat în casă, m-aş duce la Cernavodă să reglez reactoarele de acolo, ca să nu se mai întâmple chestia asta. Cam acesta e pericolul.

Asta e încă o capcană. Ne gândim la sistemul imunitar ca la un individ. El nu un individ, ci o mulţime de indivizi şi fiecare dintre ei se maturizează la vârsta lui şi în ritmul lui. Nu se maturizează toţi deodată. La naştere deja avem multe componente ale imunităţii mature. Altele urmează să se dezvolte şi să se matureze. Neutrofilele, de exemplu, la naştere sunt în număr suficient şi cu funcţii asemănătoare celor ale adultului. În ceea ce priveşte producţia de anticorpi, ea ajunge la nivele rezonabile undeva după 6-12 luni la majoritatea copiilor. Exact perioada în care este indicată alăptarea. Da. Nimic nu e întâmplător pe lumea aceasta. Esenţial este să lăsăm lucrurile să funcţioneze aşa cum au fost proiectate s-o facă. Nu trebuie să încercăm să le forţăm noi cu Echinacea sau cu nu mai ştiu ce alte produse."

 

 

Si acum probabil ca practica i-au fracturat grav cunostintele dobandite din manuale :)) pen' ca zice dl dr:

 

Şi atunci, cum rămâne cu vaccinurile? Nu e tot o ingerinţă?

 

Cu siguranţă că intervin şi ele, numai că haideţi să facem o delimitare. Vaccinurile sunt importante pentru că ne protejează de boli grave, mortale sau care lasă sechele foarte grave. Aşa cum spuneam, sistemul imunitar e reprezentat de o mulţime de indivizi şi funcţionează aşa: există câte un individ pentru fiecare treabă, unul singur sau foarte-foarte puţini, iar în momentul în care apare o problemă, individul respectiv se înmulţeşte şi-şi face o trupă care ştiu să facă treaba respectivă. Vaccinul nu face altceva decât să aducă „specialişti“ pentru o problemă. Nu e ca şi cum am suprastimula sistemul imunitar. Apoi, aceste lucruri există în natură. Mai aud: „Aoleu, aţi văzut ce-a păţit de la vaccinul ăla? N-o să-l fac niciodată!”. Vaccinul este un microb atenuat. Dacă cineva  avut reacţii adverse importante la un microb mai slab, oare cum ar fi făcut dacă s-ar fi întâlnit cu microbul sălbatic, care e în deplinătatea forţelor lui? Probabil că foarte-foarte rău."

Citeste mai mult: adev.ro/nftf15

 

Aici aveti diverse grafice, per tari, per ani, sa va faceti o idee despre rujeola, inclusiv in comparatie cu tarile unde vaccinurile sunt obligatorii

 

http://ecdc.europa.e...cases-2015.aspx

 

Articol Academia Catavencu:

 

"Propaganda oficială a Ministerului Sănătății a alertat populația cu privire la epidemia de pojar care ucide la drumul mare. Ultimele cifre aruncate pe piață sunt alarmante de-a binelea. 935 de cazuri. Edificator este decesul unei tinere de 27 de ani care, ce să vezi, a murit de pojar deși se afla de câțiva ani de zile sub tratament pentru HIV! Adică avea sistemul imunitar făcut praștie. Ministerul trâmbițează că o rată de vaccinare de peste 95% ar opri epidemia și anunță că la minister s-au adus suficiente doze ca să ieșim pe interval și să oprim pojarul administrându-i un cap în gură.

Înainte să ne încolonăm la porțile spitalelor și să ne injectăm cu nițel coctail toxic ar fi bine să aruncăm un ochi asupra unor cifre care circulă pe internet și care sunt culese din statisticile oficiale ale Ministerului Sănătății, dar pe care propaganda oficială refuză să le comenteze. Nepotul Voiculescu zice că în 2015 în țărișoară au existat 7 cazuri confirmate de pojar iar în 2016 am atins 935 de cazuri. Am avut deci o creștere de 133,57 de ori a numărului de bolnavi iar asta înseamnă epidemie. Dacă acceptăm această gogoașă a MS atunci cum ar trebui să interpretăm datele statistice din perioada 2011-2012 care spun cam așa: 2011- 4784 cazuri, 2012-7450 de cazuri! Aud? Dacă acum avem epidemie, în intervalul 2011-2012 ce am avut? Și deși am avut de 5 ori mai multe cazuri în 2011 și de 7,9 ori în 2012, MS n-a tras sirena și n-a răspândit panica în populație cum o face acum invocând inclusiv decese ale unor oameni măcinați de HIV. Partea și mai frumoasă este aceea că în anii în care am avut cele mai multe cazuri de pojar procentul de vaccinare era de 94,7% în 2011 și 95% în 2012. Cu alte cuvinte, în ciuda vaccinării în masă pe pojar l-a durut în bascheți de vaccin și și-a făcut de cap în patria noastră. Scopul declarat al acestei campanii de isterizare a populației este acela de a facilita introducerea de către guvern a unei legi odioase care să oblige populația să se vaccineze. Legea de sorginte nazistă are drept scop nu ocrotirea sănătății populației, ci creșterea vânzărilor pentru companiile farmaceutice. "

http://m.academiacat...la-tranta-40576

 

Obiectii cu privire la legea vaccinarilor care se tot chinuie sa ni aranjeze si pe ai nostri copii : "În urma dezbaterii organizate în data de 10 noiembrie, 2016, de către Ministerul Sănătății, reprezentanții societății civile, prin Lion Mentor Association, Asociația Pro Decizii Informate și, dar nu numai, Asociația Juriștilor pentru Drepturile și Libertățile din Romania vin cu o serie de comentarii și de reglementări în ceea ce privește Legea drepturilor pacientului nr.46/2003. Astfel, respectându-și statutul și obiectivele, respectiv militarea pentru respectarea drepturilor și libertăților omului pentru informare corectă, echilibrată și independentă, din surse fără conflicte de interese și pentru opțiunile mamei și copilului prin informare, Lion Mentor vă prezintă pe scurt poziţia noastră de la dezbatere faţă de proiectul de Ordin privind aprobarea Normelor de Aplicare a Legii drepturilor pacientului nr.46/2003."

 

Aici detaliat http://www.lionmento...lor-pacientului

 

 

Asta e de vis! http://www.lionmento...al-de-vaccinari

 

 

Si un alt articol:

 

http://www.atitudini...ii-vaccinate-2/

 

Iar aici medici care se impotrivesc vaccinarilor obligatorii

 

https://physiciansfo...medconsent.org/

 

Au si fb si sunt activi. :)


Editat de lucialu, 21 decembrie 2016 - 16:52 .




Etichetat si cu vaccinare, vaccinuri, imunizare

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -