Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

O fata de 14 ani, cu rujeola a murit. Adolescenta nu era vaccinata

vaccinare vaccinuri imunizare

277 raspunsuri la acest subiect

#211
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 16:16

Parerea mea ca obligativitatea asta cu sanctiuni trebuie sa vina la pachet si cu sanctiuni sau asumari din partea statului pentru cazul cand se dovedeste ca un copil a fost afectat de vaccin. MI-ar place ca discutia sa se duca in aceasta directie. Cum si-ar asuma statul o asemenea obligatie.

 

Corect si de aceea trebuie sa fie legiferat cu drepturi obligatii si proceduri bine puse la punct, elaborate profesional tocmai pentru a determina fara drept de apel cine ce cand cum in ce mod samd.

Asta inseamna a pune la punct un sistem nicidecum citate pe FB sau internet.

Si aici trebuie pus pressing pe autoritati nu pe forumuri.



#212
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 16:19

nu poti sactiona statul pentru niste efecte adverse ale vaccinurilor. poti sanctiona medicul pentru ca nu a fost atent la starea de sanatate a copilului inainte de face vaccinarea. asta este cuprins in ghiduri si ar trebui sa fie elementar. dupa parerea mea aici trebuie lucrat mult.

 

din cate stiu eu practic in nicio tara vaccinarea nu e obligatorie. exista peste tot copii nevaccinati, din diverse motive - probleme medicale sau alegerea parintilor.



#213
deava

deava

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 16:29

nu poti sactiona statul pentru niste efecte adverse ale vaccinurilor. poti sanctiona medicul pentru ca nu a fost atent la starea de sanatate a copilului inainte de face vaccinarea. asta este cuprins in ghiduri si ar trebui sa fie elementar. dupa parerea mea aici trebuie lucrat mult.

 

din cate stiu eu practic in nicio tara vaccinarea nu e obligatorie. exista peste tot copii nevaccinati, din diverse motive - probleme medicale sau alegerea parintilor.

 

 

Medicul nu raspunde de vaccinare ci doar de actul medical facut de el adica, intepatura.

Statul nu raspunde, pentru ca nu esti obligat sa faci vaccinul.  Corporatiile nu raspund. Singurul care raspunde este parintele de vaccinare sau nevaccinare.


Editat de deava, 19 decembrie 2016 - 16:29 .


#214
deava

deava

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 16:34

Daca te-ai rezuma la a-ti spune opinia ar fi Ok. Cand vii cu bagaturi din astea "dovezi incontestabile" -- iriti. Asta ca sa ma rezum doar la ultima ta postare. 

Nu intelegi ca parintii (in general) sunt responsabili? Nu intelegi ca au dreptul sa judece pentru ei, asa cum tu ai dreptul sa judeci pentru tine? 

In fapt reclami ca nu-ti sunt respectate opiniile. Eu as putea sa spun ca DA eu nu iti respect opinia pentru ca din punctul meu de vedere este un atentat la sanatatea publica si individuala. Este opinia mea si mi-o mentin. Citesc ce scrii, consider ca ai dreptul la opinie oricare ar fi aceea dar eu sunt in total dezacord cu ea. Insa asta imi apartine mie. Imi asum eu. Asa face fiecare dintre ceilallti.

Nu esti de profesie, nu ai nici o calitate profesionala, stiintifica, de nici un fel. Ai o opinie si atat. 

 

 

Mai omule daca ai citi macar 1 minut ce scrie in atasament nu ai mai vorbi atatea.

Sunt incontestabile ca-ti convine tie sau nu. Cand in probele de la microscop se gasesc cristale de aluminiu, adunate prin muschi unele, altele prin creier si sunt dovedite aceste lucruri si exista rezultate prezentate organizatiilor care raspund pentru sanatatea publica de exemplu in Franta, poti sa incerci sa le consideri contestabile cat vrei, ele tot incontestabile vor ramane. De ce, pentru ca acest medic Gherardi a primit bani de la stat sa-si continue cercetarile in aceasta privinta, tocmai datorita dovezilor prezentate. Acum poate veni un Marius sa spuna ca sunt contestabile pe un forum. Poti sa spui ce vrei, chiar si ca ala e un ignorant, si ca mai bine se facea ziarist.

Miniaturi atasate

  • IMG_1794_b.jpg

Editat de deava, 19 decembrie 2016 - 16:52 .


#215
deava

deava

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 16:48

nicio dovada nu e incontestabila, mai ales in domeniul medicinei. de aceea persoane cu aceleasi studii au pareri diferite.

dar tu nu vrei sa discuti despre asta. poate nu scrie in tratatul acela de imunologie?

 

 

hai sa contrazicem tot. Daca omul asta doctor in neurologie din '90 a prezentat ministerului sanatatii franceze studiile sale cu privirea la toxicitatea aluminiului si dovezile sale, iar ministirul in baza ceea ce a prezentat si a pericolelor posibile i-au acordat /suplimentat cercetarile, nu inseamna ca exista o baza de necontestat? nu inseamna ca are dovezi care certifica ce spune. Sau aia arunca banii asa pe un papagal? 

 

Mi se pare ridicol usurinta cu care contestati niste oameni de stiinta, care incearca sa ne salveze de la niste riscuri si boli grozave. Da au fost "DOAR" sa zicem un 600 de oameni descoperiti ( cu MFM microfasceita macrofagica) la zeci de milioane vaccinati contra hepatita b, care risca sa faca o boala autoimuna , scleroza etc...

 

Contestam si contrazim de dragul contrazicerii, doar pentru a avea dreptate.

Dreptatea e deocamdata la cel care a facut studiu si care a adus asta in vederea ministerului sanatatii din franta. Putem dezbate ani asta. Asta e un fapt.

Miniaturi atasate

  • IMG_1794_b.jpg

Editat de deava, 19 decembrie 2016 - 16:54 .


#216
deava

deava

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 16:51

Si cum ramane cu atentionare asupra riscurilor in caz de nevaccinare ???

 

Sunt campanii mass-media masive, chiar si video de la ministerul sanatatii. Propaganda cat  vrei pe bani publici exemplu



#217
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 17:31

Eu nu stiu de unde aveti atata rabdare.....vine nenea si ne prezinta cartea asta, ca pe o biblie si....crede si nu cerceta, de aici si lipsa propriilor opinii, incapacitatea de a purta un dialog argumentat, civilizat si lipsit de agresivitate. 



#218
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 17:41

hai sa contrazicem tot. Daca omul asta doctor in neurologie din '90 a prezentat ministerului sanatatii franceze studiile sale cu privirea la toxicitatea aluminiului si dovezile sale, iar ministirul in baza ceea ce a prezentat si a pericolelor posibile i-au acordat /suplimentat cercetarile, nu inseamna ca exista o baza de necontestat? nu inseamna ca are dovezi care certifica ce spune. Sau aia arunca banii asa pe un papagal? 

 

Mi se pare ridicol usurinta cu care contestati niste oameni de stiinta, care incearca sa ne salveze de la niste riscuri si boli grozave. Da au fost "DOAR" sa zicem un 600 de oameni descoperiti ( cu MFM microfasceita macrofagica) la zeci de milioane vaccinati contra hepatita b, care risca sa faca o boala autoimuna , scleroza etc...

 

Contestam si contrazim de dragul contrazicerii, doar pentru a avea dreptate.

Dreptatea e deocamdata la cel care a facut studiu si care a adus asta in vederea ministerului sanatatii din franta. Putem dezbate ani asta. Asta e un fapt.

Esti de toata groaza,,,,, 600 de oameni care poate ca o sa faca scleroza la 500.000.000(aleator) de vaccinati inseamna 0.00012%  adica tu sustii aberant POATE ca 0.00012% din cei vaccinati o sa faca scleroza deci trebuie sa moara 500.000.000 de oameni ca sa nu existe riscul de a face POATE scleroza.600 din ei.

 

 

Esti de groaza... pe masura ce scrii ma intreb daca esti Ok ... asa 

 

 

O intreb pe Ioana ce zice de ce scrii tu aici si a izbucnit in ras. Una scleroza multipla si in general afectiunile autoimune in prezent nu se cunoaste cu certitidine sursa lor de declansare.

Nici poveste de nanoparticule  de aluminiu care sunt total insignifiante in raport cu prezenta altor metale grele in corp cum ar fi Plumbul de exemplu dar si alte metale Ni, Fe, Cu in forme de oxizi  nu numai si care provin din mediiile extrem de viciate datorita poluarii industriale sau masini.si care se regasesc in cantitati intradeva alarmante. 

2. A spus sa it transmit sa ai grija sa nu bei apa pentru ca exista riscul sa te ineci si sa mori inecat. Mai bine sa mori de sete Eu am zambit. Ea insa a ras.... 



#219
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 20:22

eu cred ca ganditi complet gresit,

copii nevaccinati sunt muult mult mai sanatosi, dar asta e o poveste intreaga,

vaccinul tbc nu creaza imunizare de ce? pentru ca omul poate face boala la nesfarsit si daca nici boala nu poate imuniza o persoana cum poate un vaccin? NU POATE. Si atunci de ce se face? Desi toti copiii sunt vaccinati anti tbc la 10 minute de la nastere, indiferent de etnie, bani, etc...de ce avem cea mai mare rata de TBC din europa desi suntem super vaccinati? Din cauza mizeriei. 

Copiii aia din turma vaccinata "protejata" de ce isi fac griji de copii nevaccinati? Din moment ce ei au o protectie? Sau protectia e doar pe hartie?

Iar spuneti o aberatie, cititi constitutia, aia va da drepturi nu bloguri nu mass media. Exista dreptul la educatie. Un director de scoala care nu accepta un copil nevaccinat incalca constitutia.

 

Domnule sunt un adult care in copilarie a fost infectat cu o boala care azi e usor de evitat prin vaccinare (HepB). Datorita avansurilor medicale si a vaccinarii copii mei nu au acest virus care mi-a cauzat foarte multe probleme. Un copil nevaccinat nu e sanatos decat pana cand intalneste virusul, si il va intalni nu va amagiti ca nu se va intampla. Nu il puteti tine pe copil sub un clopot de sticla. 

Va amagiti cu faptul ca bolile sunt numite "ale copilariei" si oarecum asta va da falsa speranta ca vor fi lipsite de complicatii. Dar vaccinele protejeaza impotriva mai multor afectiuni (HepB, polio, meningita) si astea nu sunt boli usoare la nici o varsta, nu mai vorbim de complicatiile bolilor copilariei care v-ar ridica parul in cap de cat de nasoale sunt. Incidenta complicatiilor astea e chiar mai mare decat a autismului, asa ca daca un procent mic de complicatii la vaccinare va fac sa va temeti, e cazul sa cautati procentul de complicatii la boala si sa le comparati.

 

Un alt argument care demonstreaza ca nu stiti foarte multe despre vaccinuri e  "Copiii aia din turma vaccinata "protejata" de ce isi fac griji de copii nevaccinati?".

 

Un vaccin ca orice alt tratament medical are o eficacitate. Adica din numarul de administrari un procent mic de persoane NU DEZVOLTA IMUNITATE. In consecinta, ei nu vor fii protejati desii au dorit sa se vaccineze. In plus exista cei care nu pot fii inca vaccinati din cauza varstei fragede, sau a problemelor medicale. Noi cei vaccinati le asiguram lor scutul, cand 90% din populatie e imuna sansa ca un virus sa circule prea departe e minima. Cand procentul scade distantele parcurse de virus devin mai mari si sansele ca cei care nu sunt protejati sa il contacteze cresc. 



#220
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 20:31

3

 

 3 copii morti in franta de rotavirus un vaccin banal, e minor? Nu sunt de acord cu efectul de turma. Pentru dumneavoastra  ce inseamna minor? Pentru mine si 10 copii morti la o suta de mii vaccinati e o problema. Noi suntem fiinte umane nu antilope Gnu care sar in apa, crocodilii mananca 10 se satura, trec si scapa restul de 100 de mii. Noi suntem fiinte umane si fiecare individ este o persoana si este important si poate fi un Ghandi, un Einstein ... Persoanele care ne vaccineaza noua copii si care le promoveaza (pediatri) au doar o ora de curs la facultate legat de vaccinuri. Atat. Vi se pare ca tratatul de mai sus l-am citit/rasfoit aleatoriu?  

De curiozitate care este parerea dumneavoastra in legatura cu refugiatii? Sau cu cei care mor de foame prin tarile lumii a treia? 





Etichetat si cu vaccinare, vaccinuri, imunizare

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -