Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

O fata de 14 ani, cu rujeola a murit. Adolescenta nu era vaccinata

vaccinare vaccinuri imunizare

277 raspunsuri la acest subiect

#201
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 14:45

Nu in totalitate. Daca voi avea un al doilea copil, v-a primi exact ZERO VACCINURI.

 

Ok. Daca vei avea al doilea copil ii doresc noroc! Si tie de asemenea!



#202
deava

deava

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 14:52

uite, vezi, iar raspunzi "obraznic".

esti atat de orbit de inversunarea cu care propovaduiesti adevarul absolut pe care crezi ca-l detii, incat nu ai nici macat bunul-simt sa intrebi ce am vrut sa spun.

poate pe alte forumuri pe unde ai mai scris erau permise astfel de derapaje sau exprimari nepoliticoase.

te asigur ca aici nu prea sunt tolerate astfel de manifestari, chiar daca ai circumstantele atenuante ale "noului-venit".

tot asa faci cand te duci in vizita in casa cuiva pe care atunci il cunosti prima data ? incepi sa-si spui opiniile si sa te contrazici cu gazdele, doar pentru ca nu aveti acelasi punct de vedere ?

eu una m-am convins ca e pierdere de timp sa-ti explice cineva, ceva, orice.

asadar, ma opresc aici.

tu stii cand sa te opresti sau macar sa porti o discutie civilizata, omeneasca ?

 

 

asa dar ironiile la adresa mea facute continuu de #196 icon_share.png

 
 
 

 sunt tolerate, nu am vazut ca l-ati sanctionat in vreun fel, in schimb eu sunt obraznic, de ce? 

 

 

Adevarul pe care l-am postat aici nu este AL MEU PERSONAL. 

Este disponibil pentru toata lumea. Unii si-au dedicat zeci de ani sa demonstreze ceva, sa ne avertizeze de pericole. ATAT. Cred ca merita macar respect din partea noastra si nu ridiculizare.

Fiecare reactioneaza cum vrea. Poate chiar sa declare si sa creada ca aceste studii sunt false, facute cu un interes anume.  Un studiu medical este facut in general pentru a rezolva, demonstra o problema existenta, pentru a demonstra cauze, efecte etc... OK multi de aici doriti sa la ignorati. Respect asta. Dar nu accept ridicularizarea si considerarea unor studii acceptate la nivel mondial ca fiind stiri de pe facebook.


Editat de deava, 19 decembrie 2016 - 14:58 .


#203
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 15:01

asa dar ironiile la adresa mea facute continuu de #196 icon_share.png

 
 
 

 sunt tolerate, nu am vazut ca l-ati sanctionat in vreun fel, in schimb eu sunt obraznic, de ce? 

 

 

Adevarul pe care l-am postat aici nu este AL MEU PERSONAL. 

Este disponibil pentru toata lumea. Unii si-au dedicat zeci de ani sa demonstreze ceva, sa ne avertizeze de pericole. ATAT. Cred ca merita macar respect din partea noastra si nu ridiculizare.

Fiecare reactioneaza cum vrea. Poate chiar sa declare si sa creada ca aceste studii sunt false, facute cu un interes anume.  Un studiu medical este facut in general pentru a rezolva, demonstra o problema existenta, pentru a demonstra cauze, efecte etc... OK multi de aici doriti sa la ignorati. Respect asta. Dar nu accept ridicularizarea si considerarea unor studii acceptate la nivel mondial ca fiind stiri de pe facebook.

Am inteles si eu si altii. Ok! Go for it! Succes si noroc!



#204
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 15:35

Asa si ? ce inseamna asta? Exista un top al postacilor? Conteaza ce spui sau cat spui? Poate unul a scris 500 de postari legate de tricotaje si alte 500 de cum se face pizza quattroformaggi ? Ce legatura are? Cantareste ce spui in discutia de fata, nu daca ai scris ca e ok sa ai landou la copil sa creasca cu spatele drept sau mai stiu eu ce alte discutii pot fi. Sa inteleg ca "nu ar trebui sa-mi permit a cuteza" sa contrazic vreun moderator sau vreun membru mai vechi ca ce? Ce logica e in asta? Cei drept adevarul mai ales ala demonstrat cam ravaseste. Cam putin parinti pot recunoaste ca au gresit sa zicem daca au vaccinat propriul copil cu un vaccin care contine saruri ce-i pot afecta SNC-ul. Eu personal sunt unul care afirma ca a facut aceasta greseala, si isi asuma tot acest "scuipat in fata" ca tot vorbim de cruciade, din toate partile, de la alti parinti, de la pediatru, de la vreun profesor pe viitor.

 

Pai si nu va împiedica nimeni să vă asumați, este dreptul dvs să cereți explicații medicilor, oricui doriți și este în drept să vă răspundă la întrebări, nelămuriri si nemulțumiri. Dar eu nu înțeleg de ce trebuie neapărat convinși si alti părinți? Ca împărtășiți o experienta personala, ca povestiți ce ați citit si înțeles, din perspectiva lui "eu cred... Mie mi se.... Eu am fost", toate păstrate așa cum sunt, la nivel personal, este o treabă bună. Eu ascult cu interes un părinte care povesteste din propria experienta. Dar când se schimbă tonul, si persoana, si eu devenim noi sau chiar voi, nu mai am de ce să ascult. Fiecare hotărăște în dreptul său, cine sau ce este așa deosebit la dvs ca să vă erijati în profesorul părinților?



#205
deava

deava

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 16:01

Pai si nu va împiedica nimeni să vă asumați, este dreptul dvs să cereți explicații medicilor, oricui doriți și este în drept să vă răspundă la întrebări, nelămuriri si nemulțumiri. Dar eu nu înțeleg de ce trebuie neapărat convinși si alti părinți? Ca împărtășiți o experienta personala, ca povestiți ce ați citit si înțeles, din perspectiva lui "eu cred... Mie mi se.... Eu am fost", toate păstrate așa cum sunt, la nivel personal, este o treabă bună. Eu ascult cu interes un părinte care povesteste din propria experienta. Dar când se schimbă tonul, si persoana, si eu devenim noi sau chiar voi, nu mai am de ce să ascult. Fiecare hotărăște în dreptul său, cine sau ce este așa deosebit la dvs ca să vă erijati în profesorul părinților?

 

 

Nu sunt profesorul nimanui. 

Am impartasit niste studii medicale riscuri vezi si postarea de aici http://comunitate.de...ccinata/page-20

cu dovezi incontestabile.

 

Daca la tv ti se spune in vreo emisiune ca nu e sanatos dulciuri in exces ca te poti imbolnavi inseamna ca e cineva profesorul cuiva? E o informatie de interes public, pentru binele comun. Majoritatea o ignora si vedem obezi si diabetici. 

Daca ni se spune in emisiuni educative ca nu e sanatos sa consumam alimente cu E-uri desi sunt permise pe piata pentru ca ne pot imbolnavi de cancer, putem asculta sau sau ignora.

Daca cineva iti spune ca vaccinurile contin saruri toxice, si iti da studii clare facute de persoane cu experienta de mai multe decenii in domeniu neurologic etc...e la latitudinea ta daca iei in ras asta si mergi mai departe sau iei in considerare.

 

Ce am postat a fost doar la nivel informativ. Atat. 

 

Majoritatea de aici au deja copii vaccinati. Dar daca alcineva citeste subiectul, sa vine in contact cu aceste informatii... si sa decida vaccinarea copilului INFORMAT si de efectele adverse posibile, multe cu efect pe termen lung.



#206
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 16:02

in Romania nu exista o schema OBLIGATORIE de vaccinare, la nivel national? 

 

inteleg sa poti alege sa faci sau nu copilului vaccinul antigripal si alte extra, dar cand e vorba de sanatatea si siguranta populatiei ii lasam pe toti sa decida asa cum le vine si asta doar pt ca au avut sansa sa procreeze? oare chiar asa, dand nascare unui copil devii expert in tot peste noapte dupa cum iti canta, in orice domeniu?

 

in Belgia exista o schema obligatorie; pt unele vaccinuri chiar trebuie sa trimiti atestatia la primarie, la evidenta populatiei.

toti copiii sunt "urmariti" medical in cabinete speciale si gratuite puse la dispozitie de stat. cand sunt mici, vizitele sunt dese; dupa 2ani, te cheama 1-2X/an ca sa vada cum evolueaza copilul. acolo faci vaccinul, ii masoara, ii cantaresc, le fac testele de ochi si auz, etc. fara schema obligatorie de vaccin nu iti primesc copilul in colectivitate (nu tu cresa, nu tu scoala, nu excursii, nu nimic)



#207
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 16:07

Si cum ramane cu atentionare asupra riscurilor in caz de nevaccinare ???



#208
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 16:10

deava, on 19 Dec 2016 - 16:01, said:

 

Am impartasit niste studii medicale riscuri vezi si postarea de aici http://comunitate.de...ccinata/page-20

cu dovezi incontestabile.

 

 

nicio dovada nu e incontestabila, mai ales in domeniul medicinei. de aceea persoane cu aceleasi studii au pareri diferite.

dar tu nu vrei sa discuti despre asta. poate nu scrie in tratatul acela de imunologie?



#209
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 16:11

Nu sunt profesorul nimanui. 

Am impartasit niste studii medicale riscuri vezi si postarea de aici http://comunitate.de...ccinata/page-20

cu dovezi incontestabile.

Daca te-ai rezuma la a-ti spune opinia ar fi Ok. Cand vii cu bagaturi din astea "dovezi incontestabile" -- iriti. Asta ca sa ma rezum doar la ultima ta postare. 

Nu intelegi ca parintii (in general) sunt responsabili? Nu intelegi ca au dreptul sa judece pentru ei, asa cum tu ai dreptul sa judeci pentru tine? 

In fapt reclami ca nu-ti sunt respectate opiniile. Eu as putea sa spun ca DA eu nu iti respect opinia pentru ca din punctul meu de vedere este un atentat la sanatatea publica si individuala. Este opinia mea si mi-o mentin. Citesc ce scrii, consider ca ai dreptul la opinie oricare ar fi aceea dar eu sunt in total dezacord cu ea. Insa asta imi apartine mie. Imi asum eu. Asa face fiecare dintre ceilallti.

Nu esti de profesie, nu ai nici o calitate profesionala, stiintifica, de nici un fel. Ai o opinie si atat. 



#210
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 19 decembrie 2016 - 16:12

Exista o schema obligatorie dar care inteleg ca nu chiar atat de obligatorie incat un medic sa poata obliga cu semnatura (negru/alb) un parinte.

 

Oare nu e asa si in alte tari? Adica o struto/camila? Ma gandesc la tari ca: Franta, Germania, Spania, Anglia.

 

Parerea mea ca obligativitatea asta cu sanctiuni trebuie sa vina la pachet si cu sanctiuni sau asumari din partea statului pentru cazul cand se dovedeste ca un copil a fost afectat de vaccin. MI-ar place ca discutia sa se duca in aceasta directie. Cum si-ar asuma statul o asemenea obligatie.


Editat de AdiS, 19 decembrie 2016 - 16:12 .




Etichetat si cu vaccinare, vaccinuri, imunizare

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -