Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dilema.V-ati confruntat cu asa ceva?


200 raspunsuri la acest subiect

#41
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 19:58

Pooftiim?!?! Cum adica el ti-a luat cardul si iti tine cont la banii munciti de tine ?!? Declara cardul pierdut/furat si fa-ti altul, cu un pin nou. Cu ce drept face el asta, cand normal ar fi sa plateasca pensie alimentara? Tu cand ai nevoie de bani trebuie sa-i ceri lui? Pe bune, ceva e in neregula rau de tot...

#42
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 20:05

In sfarsit Collins a inteles ce vroiam de fapt sa spun. Nu am si nu voi avea niciodata incredere in ea,cea care m-a amenintat cu moartea. Sa stiti ca eu sunt linistita acum,m-am agitat un pic acum cu topicul asta,frica de viitor,de ceea ce ii poate trazni intr-o zi in cap ramane in interiorul meu,dar nu o manifest. Sunt in contact cu o asociatie impotriva violentei asupra femeilor si datorita lor am ajuns sa depasesc toate greutatile,toate ranile,fac si psihoterapie,am suferit ca un caine. Dar anul asta am renascut din cenusa,lucrez,iar de barbati nici nu vreau sa aud cat oi trai. Nu am ajuns inca in tribunalul de minori,de teama reactiei lui ai a ei.Daca a oprit masina pe autostrada sa ma dea jos(lovindu-ma in timp ce ma tineam si urland ajutor,iar fetitele au vazut tot),atunci il cred in stare de orice. Sunt singura aici si nici nu pot veni in tara cu fetitele definitiv,au cetatenie italiana iar tatal lor e italian,asa ca nu mi le lasa definitiv.

#43
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 20:10

Corina,exact asa cum spun. Pe card imi intra chiria din tara si mi l-a luat spunandu-mi ca sunt banii fetitelor. Astazi i-am cerut cardul si mi-a zis ca mi-l da,dar nu mai ia fetitele la el. OK.Pentru mine e perfect asa.

#44
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 20:20

Hope, nu credeam ca ti-e atit de greu. 

 

Ai acces la banca ta pe internet ? Daca da, blocheaza cardul, pur si simplu. Muta-te, nu-l suna si nu-i lasa copilele. Esti femeie in toata firea ! Hai fruntea sus !



#45
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 20:32

Hope, nu inteleg de ce accepti toate mizeriile astea... Adica... impaciuitoare... ok, dar cred ca este un pic prea mult. Deci tu te-ai mutat din casa mai departe de job, el nu-ti plateste pensie alimentara, i-ai lasat cardul, prietena lui te ameninta cu moartea si tu... accepti toate astea? De ce?!?!



#46
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 21:37

Hope, daca vine ex-ul cu actuala partenera la serbare sau nu e cea mai mica problema. Altele mai grele sunt cele care ar trebui sa te ingrijoreze. Eu in locul tau as face urmatoarele:

 - luat legatura cu banca si anulat cardul pe care l-a luat el, cardul nou sa vina pe adresa mea (cu PIN nou) si nu il dau la nimeni. Banii pot fi banii fetelor, dar asta nu inseamna ca ii administreaza el! Esti si tu in stare de asta, si oricum cea mai mare parte din saptamana copiii stau la tine. Nu e treaba lui ce faci TU cu banii care au intrat pe cardul TAU. Nu il mai lasa sa te controleze financiar.

 - cu ea si cu el as discuta la telefon sau in persoana doar despre fete si programul lor. Ce fac ei in rest nu e treaba ta decat daca asta are de-a face cu fetele, la fel, si ce faci tu nu e treaba lor decat daca asta ar schimba ceva in programul gemenelor. Nu esti obligata sa ii povestesti ei sau sa ii dai sfaturi despre relatia ei, sau despre orice in general, doar despre copii. Deci limitati discutiile doar pe subiectul: copii

 - dat in judecata tatal pentru pensie alimentara. E tatal lor, trebuie sa contribuie la cresterea lor financiar. "No ifs, no buts", cum se zice aici

 - in legatura cu casa... nu vad de ce i-as menaja, daca nu au dreptul la ea. Mai ales daca esti tu in pozitia sa ajungi sa nu mai ai unde sta.

 - in leg cu amenintarile, pastreaza un "jurnal" in care noteaza tot ce se intampla, mesaje, telefoane amenintatoare, si la nevoie fa plangere la politie, cu declaratie, cu tot.

 

Cu serbarea - tu anunti cand este si atat. Daca vrea sa vina, bine, daca nu, tot bine. Daca vrea sa vina insotit, bun asa, daca vrea sa vina singur, tot bun. Oricum lumea e obisnuita cu "familiile amestecate", deci putin probabil sa fie cineva impresionat, iar daca se uita cineva la voi sau comenteaza, fii sigura ca peste 10 minute sigur isi va gasi altceva de vazut/comentat. Lucrurile astea sunt cele mai putin importante, crede-ma! Si e chiar foarte bine ca fetitele se inteleg bine cu toata lumea, si ca partenera tatalui face chiar eforturi sa fie acceptata si, de ce nu, indragita de ele. Fetele oricum stiu cine e mama lor, si unde e casa lor.

 

A fost un pas bun inainte ca ai luat legatura cu asociatia, continua sa tii legatura cu ei si urmeaza sfaturile lor.

 

Ce e mai important, tu incearca sa iti vezi de viata ta, nu ii lasa sa te controleze nici financiar, nici emotional, discutiile cu ei sa aiba de-a face doar despre copii, in rest...ei cu ale lor, tu cu ale tale.



#47
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 22:39

Hope, anul acesta, trei romance, casatorite cu cetateni straini, avand copil cu acesta, divortate de sot, au venit definitiv cu copiii in tara si instanta romaneasca le-a dat custodie definitiva mamelor (asa se numeste?). Cei doi soti aveau istoric de certuri si violente asupra sotiei/copilului. Cauta pe net articolele despre irina cristescu bitar (casatorita cu un mexican), ana maria nedelcu si anamaria stancu. Daca tu esti divortata de el si poti dovedi abuzurile, amenintarile, faptul ca nu da bani pentru copile, ai mari sanse sa ramai definitiv cu fetitele, daca te intorci in romania. Ce traiesti tu acum e un fel de dependenta de abuzatori, caci sunt doi, nu unul - el si ea. Ar fi grozav daca ti-ai lua inima in dinti, sa scapi pentru totdeauna de cei doi si sa traiesti linistita langa fetitele tale. Decat sa aiba si sa creasca langa un tata asa violent si dubios, mai bine fara.

#48
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 23:59

Mi-am notat toate sfaturile voastre si va multumesc din suflet. Raspund cat mai succint: -Nu am fost casatoriti,adica vroiam,dar cand a auzit ca astept 2 copii,s-a razgandit. -De mutat nu pot,nu castig suficient,aici trebuie sa dai 3 luni inainte chiria garanzie plus prima chirie cand intri in casa noua. -Nu stiu de ce accept,de teama de ceea ce ar face impotriva mea,de fraiera. -Nu am pe nimeni,nici in tara,nici aici,am avut-o doar pe mama,dar nu o mai am de aproape 10 ani. -Ieri mi-a spus ca imi da cardul azi,ma rog,nu a venit azi,vine maine.Daca nu mi-l aduce pana duminica,luni il blochez. -Nu stiu daca pot accesa banca de pe internet,cardul e facut in tara,la BCR.Dun ce stiu eu,nu se dau informatii prin telefon.Nu stiu daca pot sa il blochez,mai bine zis,insa pot sa fac altceva.El oricum nu cunoaste pin-ul cardului,asa ca banii vor ramane frumusel in cont,iar de luna viitoare o sa vorbesc sa imi fie trimisi in alt mod online. -El aduce de-ale mancarii si cam atat. Nimic de zis in privinta asta,iar la facturi si plata gradinitei depinde,de obicei facem jumatate-jumatate. -Ca sa pot sa il dau in judecata imi trebuie rezidenta aici,iar rezidenta mea,a copiilor si a lui e in acel oras unde are apartamentul dat de primarie ptr.copii. -Singura solutie e sa ma adresez autoritatilor din acel oras,dar asta inseamna bani de drum,lipsa de la lucru si curaj mult. -Prin intermediul asociatiei mi-am gasit si avocat gratuit,numai ca imi trebuie rezidenta aici in satul asta,lucru imposibil,ptr.ca a luat el contractul casei,pe urma contractul nu l-a inregistrat plateasca taxe si in plus primaria imi cere si carte de munca. Iar carte de munca nu am,familia unde lucrez nu vrea sa imi faca contract. Of,trebuie sa imi iau inima in dinti si sa fac dreptate in primul rand pentru binele copiilor.

#49
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 noiembrie 2016 - 10:57

Collins,iti multumesc. Letitia,asa cum reiese clar de la inceput,eu nu vreau sa o vad la serbarile fetelor. Vad ca aici parerile sunt mai mult pro,in favoarea ei,nimeni nu se gandeste ca fetitele mele nu au nimic de invatat de la ea,stau mereu cu teama in suflet cand fetitele sunt pe mana ei,ptr.ca o cunosc bine,e razbunatoare,banuitoare,geloasa,vulgara. Si-a permis si pe fb sa puna poza de profil cu fetitele,dar asta i-am zis-o clar.

 

 

 

Pai acum 2 pagini spuneai ca ea tine la fetite, ca se poarta frumos cu ele, ca ea te ajuta sa vorbesti cu ele cand fostul tau sot nu te lasa, ca va sunati,  ca ati reusit sa va imprieteniti samd.

 

 

Tu si el sunteti de 4 ani de zile divortati!!! 4 ani!!!!!!!!

Te asigur ca nimeni nu se va mira daca unul dintre voi sau amandoi va veti afisa cu alti parteneri. Pt ca e normal.

 

Evident ca poate veni si ea la serbare daca vrea, ca doar stau impreuna si fetele stau implicit si cu ea.

Nu prea inteleg, o data te bucuri ca ai o relatie cu ea, dupa aia spui ca te enerveaza ca te suna, apoi ca se poarta frumos cu fetele, apoi ca e razbunatoare si iti este frica sa nu le faca rau.

 

 

Daca e asa cum spui si fostul tau sot isi pocneste fostele partenere pe unde se mai intalneste cu tine, e agresiv in comportament si nu te lasa sa vorbesti cu copiii tai cand sunt la el, iar prietena lui e un pericol pt copii si ai si  fost amenintata cu moartea, te inarmezi cu un avocat si ii faci praf pe amandoi. Chiar daca nu ai rezidenta acolo, nu cred ca in tara aia sunt incurajati abuzatorii.


Editat de XIO, 19 noiembrie 2016 - 11:06 .


#50
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 noiembrie 2016 - 13:47

Hope, ar trebui sa iei legatura cu ambasada sau consulatul romaniei din italia/zona in care locuiesti, daca ai nevoie de ajutor sa te intorci cu fetitele in tara. Esti un cetatean roman aflat intr-o situatie putin spus dificila, cred ca ti-ar fi mai bine acasa, acolo pari ca nu ai deloc drepturi, muncesti la negru. Daca patesti ceva, cine te ajuta?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -