Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dilema.V-ati confruntat cu asa ceva?


200 raspunsuri la acest subiect

#21
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 08:29

Collins,iti multumesc. Letitia,asa cum reiese clar de la inceput,eu nu vreau sa o vad la serbarile fetelor. Vad ca aici parerile sunt mai mult pro,in favoarea ei,nimeni nu se gandeste ca fetitele mele nu au nimic de invatat de la ea,stau mereu cu teama in suflet cand fetitele sunt pe mana ei,ptr.ca o cunosc bine,e razbunatoare,banuitoare,geloasa,vulgara. Si-a permis si pe fb sa puna poza de profil cu fetitele,dar asta i-am zis-o clar.

#22
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 09:03

Hope, am citit tot ce ai scris cu mare atentie.

 

Eu as vrea sa te intreb un singur lucru. Fetele ce parere au despre asta? Se simt bine in compania ei? Daca da, o poti accepta mai mult in preajma voastra, cu conditia ca asta sa nu-ti faca tie foarte rau. Daca nu, daca relatia fetelor cu ea este in cel mai mic fel tensionata sau umbrita, este important ca tu sa minimizezi contactul la vizitele parentale la care tati are dreptul. 

 

Eu inteleg bine ca nu ti-e usor, si ca esti asaltata de o gramada de informatii cu care nu ai ce face, decat sa te otravesti nitelus, am fost un pic in situatia ta cand o prietena s-a hotarat sa imi povesteasca tot ce traia ea alaturi de fostul meu iubit. Dar nefiind copii la mijloc, tot ce aveam de facut era sa accept sau nu aceste confesiuni.

 

La voi exista acesti copii, si parerea mea este ca fetele tale sunt cele mai importante. Daca ele au cel mai mic dubiu, sau daca se simt bine cu ea, asta este, dupa parerea mea, ceea ce trebuie sa te straduiesti tu sa afli, si odata aflat, sa decizi in consecinta.

 

Si inca ceva, imi permit sa iti atrag atentia asupra unui alt aspect. Un copil cu parintii despartiti nu inceteaza NICIODATA sa spere ca ei se vor impaca. Chiar daca la nivel declarativ (din vorbe) spun ca sunt constienti de situatie si accepta ca definitiva despartirea lor, sufletelul ii indeamna sa spere la o minune. Indraznesc sa fac atenta la asta, urmareste ca o prea mare apropiere intre voi (3?) sa nu le dea sperante false, sau idei in acest sens, mai ales daca au fost eventual martore unuia sau mai multor momente tensionate intre cei doi parteneri. 

 

Poarta multe discutii cu ele, si vezi cam ce gandesc si ce simt in legatura cu asta.

 

Iti doresc mult succes, si putere, ai destula, dar nicicand nu e prea multa! [:)]



#23
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 10:04

BlackCat4evR,iti multumesc pentru ceea ce ai scris. Din ceea ce fetitele imi spun mie,din ceea ce vad si eu cu ochii mei cand mi le aduc acasa,am tras concluzia ca ea se comporta bine cu ele,fetitele o iau in brate,o pupa(si pe mine ma apuca gelozia,dar ma abtin). Fetitele stau mai mult cu ea atunci cand stau la ei,el este mai mereu absent si chiar si atunci cand e prezent,sta pe canapea la tv si trimite fetitele la ea(daca vreuna din ele sau amandoua sar pe el in brate sau vor sa le dea atentie). Normal ca ele,micute cum sunt,poate au prins un pic drag de ea si asta,recunosc,ma deranjeaza,nu imi place. Ea mi-a zis ca atunci cand ei sunt certati,nu au discutii in prezenta copiilor,adica ea se abtine,asta e f.bine,parerea mea. Pe urma cand copiii vin la mine,incepe sa se certe si sa isi zica de toate,neuitand sa ma informeze si pe mine.Iar eu o sfatuiesc sa il lase in pace cand e suparat sau nervos si sa discute cu el intr-un alt moment.Nu stiu ce sa zic altceva,sunt in dificultate.Iar el accepta din partea ei toate vorbele urate pe care i le adreseaza,are nu stiu ce putere asupra lui. Stiind toate astea de la ea,pe urma reflectez si ma intreb de ce s-a comportat el asa cu mine,nefacand nimic din ce face ea. Nu sunt pareri de rau,in sensul ca il mai vreau,sunt doar dezamagita,cu D mare,e tot ce simt. Sa mai zic ceva: mi-e teama ca daca vine la serbare o sa le acapareze atentia,ca e destul de expansiva si mai stii,poate fetitele se duc la ea in brate.As muri in momentul acela,de rusine si de gelozie. Eu le iubesc mai mult decat orice pe lumea asta,le am doar pe ele.

#24
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 10:43

Hope, dupa mine, altele sunt problemele tale/voastre... serbarea e un pretext

 

intr-un fel, sunt "in aceeasi situatie" ca a ta, dar de partea cealalta a barierei. eu sunt cea care participa la serbarile copiilor desi nu sunt mama lor. si asta fara a fi invitata de fosta. si nu cred ca s-a facut gaura in cer, si nici scandaluri n-au fost; familia noastra recompusa face totul impreuna; sotul meu mi-a cerut, iar baietilor cred ca li s-a parut normal. n-au protestat niciodata, din contra

si noi la fel, ne ocupam de baieti de joi seara pana duminica. facem concedii impreuna, ii luam peste tot cu noi. si din cand in cand, eu ma ocup "exclusiv" de ei, cand tatal lor vine mai tarziu de la serviciu, sau are vreo iesire (profesionala sau sport) in weekend. in vacantele scurte, cand eram acasa in concediu de maternitate, mergeam de colo colo cu toti 3 copiii (parcuri, zoo, vizitat castele si alte activitati. sau stat pur si simplu acasa)

 

personal nu vad unde e problema ta. e normal sa-l informezi pe tatal copilelor de ce se intampla la gradinita (activitati, serbari, ...); data si ora. restul il priveste; daca vine si cu cine, daca nu vine... e decizia lui, tu ti-ai facut treaba

 

daca ai ales sa fi amica cu actuala ex-ului tau... asuma-ti decizia. ca ai facut-o din x, y motive... pt mine astea sunt pretexte, nimic nu te-a obligat. si orice ai spune, daca actuala te hartuieste, poti sa depui plangere la politie; si iti garantez ca orice sms sau actiune dovedita, sunt luate in considerare. si daca nu te mai intereseaza povestea lor, nu ii mai raspunzi la telefon si gata. stiu ca e greu sa nu vorbesti cu copilele 2-3zile, dar din pacate asta e. asa ati decis pana la urma

eu personal nu sunt prietena cu fosta; ne zicem buna ziua cand ne vedem, daca ma intreaba cum a fost cu copiii in weekend ii raspund, dar altfel nu ne facem confidente. nu le vad rostul. si sotul meu nu-si suna copiii cand sunt la mama lor (exceptie zile de nastere sau evenimente speciale (castigarea unui concurs sportiv, etc). si nici ea nu suna. doar in vacante, cand ei sunt la noi aproape exclusiv - alergerea ei de altfel (in privinta timpului petrecut cu baietii)

si daca e ceva de comunicat in privinta copiilor, tatal lor se ocupa, el vorbeste cu mama copiilor (sms-uri,telefoane)

 

daca fetitelor le e bine cand nu sunt la/cu tine, eu zic ca asta e bine si important. imi imaginez ca-ti e greu cand le vezi atasate de "mama vitzrega", insa cred ca stii ca pt copile, TU esti mama lor si te iubesc la nebunie, si nimeni altcineva nu te poate inlocui

 

sunt de acord ca ea nu are dreptul sa-si puna poze pe FB cu fetitele tale, insa asta iarasi trebuie discutat cu tatal lor; si cred ca si aici se pot face reclamatii daca cumva nu inceteaza; insa vezi daca nu cumva tu ai "autorizat-o" indirect prin relatia voastra de confidente....

 

in concluzie, cred ca cel mai bine ar fi sa va vedeti fiecare de viata voastra; nu e treaba ta sa o indrumi pe actuala cum sa faca sa-i fie bine cu ex-ul tau.

trebuie sa te rezumi strict la copile in relatia cu fostul sot. sa fii atenta ca fetitele sa fie ingrijite si in securitate cat nu sunt cu tine si restul... sunt detalii inutile care-ti incarca inutil si negativ viata

 

iar faza cu gura satului... m-ai facut sa zambesc


Editat de Lea_des_bois, 18 noiembrie 2016 - 10:46 .


#25
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 11:36

Hope, de ce ti-e frica de ea? Adica friza frica, fizica, psihica?

Daca nu-ti place si relatia te stanjeneste, de ce nu o inchei? In sensul ca vorbit strict pe subiect, cand luati fetele, cand le aduceti si cam atat.

 

Eu nu vad ok o prietenie din asta, in care voi vorbiti despre barbatul comun...brr..

 

Te cred ca nu ti-ar placea sa vina la serbare si te inteleg...lucrurile astea se vad usor din afara si greu din interior, zic sa anunti serbarea fara sa inviti.

Incearca sa te gandesti ca indiferent de ce si cum, o sa treaca, dureaza 1 ora si gata.

 

[flo2]



#26
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 13:07

--facut de ras: oamenii vorbesc, daca merge si ea la serbare unii vor remarca si nu vor zice nimik, unii vor comenta diverse, altii vor fi interesati de asta de la vreo 14 metri incolo. Ce doresc sa iti spun este ca si daca lumea va vorbi, barfi, comportamentul lor fata de tine nu se va schimba si ce vorbesc ei intre ei nu te intereseaza.

 

--de anuntat serbarea: ii zici doar lui ca serbarea e xxxx. Si daca vine cu ea, vine; daca nu, nu. Deci nu il anunti de fata cu ea. Daca anunti la telefon si vorbesti cu ea, asta am inteles, ii zici sa ii spuna domniei sale ca avem serbare pe xxxx. Daca se auto-invita in discutia cu tine ii spui ca ai prefera sa vina numai el. (Curaj, ca atunci cand i-ai spus de pozele de pe facebook.) Bine eu i-as spune si motivul: pentru ca momentan ma destabilizeaza prezenta ei acolo. Nu inseamna ca pe viitor va fi la fel.

 

--doamna: din descriere imi face impresia de o persoana colerica. O persoana colerica are si un anume charm care face ca lumea sa nu fuga de ei. Eu una as fugi, mie nu imi plac decat la o petrecere, activitati neutre. Dar tu nu poti, nu o poti schimba, cel mult sa o schimbe dumnealui. Daca ti-e teama ca iti ia fatza la serbare (in cazul in care vine), parerea mea este ca atunci sa fii concentrata pe fetite, grijulie etc. Deci stai pe langa ele nu deoparte. Daca se intampla, se intampla. Dar ar trebui sa te dea la o parte ceea ce nu ar fi frumos.



#27
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 14:42

Dea,te inteleg ca esti de partea ei,dar ca sa ms judeci fara sa cunosti bine de tot realitatea... Serbarea nu e absolut nici un pretext,iar eu am fost mereu alaturi de ele,chestia asts se intampla de 6 luni,dupa denunt. Mesajele sunt foarte amenintatoare,dar asa mi s-a spus,ca sunt doar intentii.Deci,trebuie sa asteptam faptele... Nu exista nici x,nici y motive,motivul unic pentru care ne-am apropiat a fost sa aud fetele la telefon,ptr.ca ele mi-au reprosat ca nu sun si erau suparate. Eu nu-l sun pe el si nici el nu suna in timpul saptamanii,ceea ce e foarte urat din partea lui,ar trebui sa sune sa intrebe de copii. Confidente imi face ea,iar eu de frica sa nu ii sara tandara o ascult. Si nu am autorizat pe nimeni sa faca nimic,e doar nerusinarea ei,eu nu mi-as permite sa pun poze de-ale copiilor ei pe pagina mea.

#28
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 14:48

oana_s,mi-e frica de ea,si fizic si psihic. Repet,ea imi vorbeste despre el,iar barbat comun nu este,eu am doar 2 copii cu el si atat,in rest,istorie. Mi-e frica pentru mine si copii,iar noi nu suntem prietene in nici un caz.

#29
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 14:55

AdiS,respectiva e putin zis colerica. O sa ii zic numai lui si cu asta-basta. Ce-o fi,o fi!

#30
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 14:57

imi pare rau ca ai inteles ca te judec.

 

la faza cu sms-urile insist pe faptul ca o plangere - scrisa la politie este luata in considerare; scrisul ramane. si plangerea facuta de fiecare data; poti merge chiar la medic sa-i spui ca esti stresata, nu mai poti dormi noaptea si vei avea si un certificat de stres pe motiv de hartuire. ai facut deja plangere scrisa cu nr de inregistrare? (am pe cineva apropiat care a patit asa ceva si hartuitoarea s-a potolit repede, cand politia a intrat pe fir)

 

cu telefonatul in weekend poti incerca iarasi sa il suni pe el; daca iti inchide telefonul in nas, le poti explica fetelor ca tata'su prefera sa le aiba pt el 100% in weekend si ca 2zile trec repede si va pupicici imediat ce va vedeti. si te asigur ca vor intelege; nu e nevoie sa le spui ca ta'su e nebun de legat, doar ca fiecare casa e cu regulile ei.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -