Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dilema.V-ati confruntat cu asa ceva?


200 raspunsuri la acest subiect

#31
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 15:19

Dea,te inteleg ca esti de partea ei,dar ca sa ms judeci fara sa cunosti bine de tot realitatea... Serbarea nu e absolut nici un pretext,iar eu am fost mereu alaturi de ele,chestia asts se intampla de 6 luni,dupa denunt. Mesajele sunt foarte amenintatoare,dar asa mi s-a spus,ca sunt doar intentii.Deci,trebuie sa asteptam faptele... Nu exista nici x,nici y motive,motivul unic pentru care ne-am apropiat a fost sa aud fetele la telefon,ptr.ca ele mi-au reprosat ca nu sun si erau suparate. Eu nu-l sun pe el si nici el nu suna in timpul saptamanii,ceea ce e foarte urat din partea lui,ar trebui sa sune sa intrebe de copii. Confidente imi face ea,iar eu de frica sa nu ii sara tandara o ascult. Si nu am autorizat pe nimeni sa faca nimic,e doar nerusinarea ei,eu nu mi-as permite sa pun poze de-ale copiilor ei pe pagina mea.

de ce trebuie neaparat sa sune? sunt bolnave, au examene de trecut si el nu se intereseaza? crezi ca nu se gandeste la ele daca nu suna?

nici al meu nu suna, insa ii are pe baieti in cap/suflet tot timpul. vorbim de ei mereu, fac parte din planurile noastre. si daca fosta il suna ca are nevoie sa ii tinem pe baieti, niciodata n-a spus nu (si noi lucram amandoi de dimineata pana seara). si totusi in timp "normal" nu ii suna. doar daca stie ca sunt bolnavi sau in conditiile enumerate in primul meu post

 

ce trebuie tu sa intelegi este ca fetele sunt ale tale, TU esti mama lor si ele o stiu ffff bine. oricat de prietene ar fi cu partenera ex-ului tau, si oricat tipa ar incerca sa le faca scara la cer, pt ele TU esti mama lor, si puteti profita la max toata sapt.

ce nu trebuie uitat: copiii speculeaza; si daca pot trage avantaje din anumite situatii, o fac. dar, TU esti iubita lor mama. si asa e normal si firesc



#32
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 15:38

Hope, si mie mi se pare ca serbarea este doar un pretext. Tu, de fapt, nu doresti sa imparti dragostea fetitelor tale cu... o potentiala "mama vitrega". Defectele partenerei actuale a fostului tau sot/partener hranesc aceasta stare de fapt, pentru ca iti dau convingerea ca nu este o persoana pe care sa o agreezi alaturi de fetitele tale.

 

Din ce scrii, ma gandesc ca tu nu ai o alta relatie si, probabil, nici nu iti doresti, pentru moment, sa ai. Nu este nimic gresit aici. E o reactie fireasca dupa o despartire.

 

Ai spus ca, daca fetitele ar sari in bratele... intrusei in timpul serbarii, ai muri de... rusine. Eu cred ca te-ar durea sufletul din alta cauza. Iar cauza este... concurenta.

 

Daca partenera fostului tau sot/partener ar fi inversul lui "razbunatoare,banuitoare,geloasa,vulgara", ce fel de sentimente ai avea fata de relatia copilelor tale cu ea?



#33
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 15:44

oana_s,mi-e frica de ea,si fizic si psihic. Repet,ea imi vorbeste despre el,iar barbat comun nu este,eu am doar 2 copii cu el si atat,in rest,istorie. Mi-e frica pentru mine si copii,iar noi nu suntem prietene in nici un caz.

 

Cred ca ti-a prins slabicunea si profita de ea.

 

Incearca sa rupi relatia, cu orice risc. Sau incearca s-o faci mai putin stransa.

Nu mai vb cu ea despre nimic ce nu are legatura cu venirea si plecarea fetelor.

Cand te suna sa-ti povesteasca chestii...spune-i ca estio ocupata, ca tre' sa pleci, ca ai musafiri..orice.

 

Inteleg ca te domina, dar nu-i permite, daca nu poti brusc, fa asa, ca si cum esti mereu f ocupata si n-ai timp de ea.

 

Eu nu cred ca serbarea e un pretexet, cred sincer ca Hope e pur si simplu stresata maxim de femeia asta, probabil ea e o persoana careia nu-i plac confruntarile directe si nu le poate face fata, mai ales daca cealalta e agresiva.



#34
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 16:10

Sunt mai multe probleme acolo.



#35
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 17:11

Sunt mai multe probleme acolo.

Si nici nu e detasata complet de situatie(despartire).



#36
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 19:07

Dea,am incercat sa fac plangere la carabinieri.Domnul politist m-a pus sa citesc mesajele,fiind scrise in romaneste nu a putut sa le citeasca el.Mi-a raspuns ca sunt mesaje doar ca sa ma sperie,nu dau de inteles ca azi vine si ma strange de gat sau ca vine si ma bate.Sunt doar intentii,asa ca risc plangere de calumnie de la ea. Despre el,nu gasesc epitete sa il descriu,e un om cu care nu se poate vorbi,comunica,asa ca am renuntat complet sa sun sa ii dau fetitele la telefon(cum faceam inainte).

#37
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 19:23

Eu cred ca ar trebui sa sune,nu numai atunci cand sunt bolnave sau au examene de facut. Da,nu vreau sa impart copiiii mei cu o alta femeie! Si ce femeie... Sunt total detasata de el,de despartire,dar faptul ca am ramas cu 2 copii,singura,nu ma face sa urlu de fericire. Eu de la el nu primesc nici pensie alimentara.Eu cu fetitele stam la tara intr-o casa scoasa la licitatie,iar el la oras cu doamna in apart.3 camere dat de la primarie copii. Ar fi de ajuns un telefon la primarie ca sa il dea afara din casa si a intram noi,aici asa sunt legile.Dar nu am facut nimic si accept in continuare. Nici de vizitele uneia din ele nu se intereseaza,face logopedie si psihimotricitate,dupa parerea lui toti doctorii sunt idioti. Eu ca sa ma duc la lucru part time trebuie sa fac zilnic 8 km in bici si autobuz.Atat dureaza drumul cat dureaza si lucrul. Mai zic? De fapt,cred ca nici nu voi mai raspunde. Din partea mea,redactorul poate sa inchida topicul.

#38
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 19:37

. Mai zic?

Chiar ma gindeam aseara la tine(persoana reala)si ma gindeam cit de puternica poti fi,singura,intr-o tara straina,cu doi copii destul de mici,fara familia largita care sa te ajute sa-ti poti gasi de lucru(sa aiba cine sta cu copii).

 

Nici tu nu realizezi cit de puternica esti si te impiedic de niste lucruri asa micute (si neinsemnate ,dar ai sa realizezei asta mai tirziu,cind iti vei gasi linistea intradevar).

 

Nu-ti mai amari viata cu el(ce a  facut sau ce face),bine ca are relatia asta cu fetele(cum spunea si Lea,voi v-ati despartit insa el tot tala lor ramine),nu-ti mai fa griji in legatura cu partenera lui,bucura-te de viata (asa cum este,sigur gasesti ceva frumos si in etapa asta a vietii tale),traieste clipele alturi de copii ca tare repede cresc.

 

Si ai sa-ti gasesti linistea cindva si viata va fi iar frumoasa!


Editat de andacos, 18 noiembrie 2016 - 19:38 .


#39
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 19:37

Hope , ai cerut niste sfaturi si fiecare a spus dupa inima. Nu fi suparata .

Eu am recitit mesajele tale si , sincer ,eu nu i-as fi dat fetitele in weekend decat daca instanta a stabilit asa .Nu as avea incredere sa las copiii cu cineva care ma ameninta cu moartea , sau cu un tata care a atentat la viata mea si nu raspunde la telefon . Imi inchipui cat de ingrijorata trebuie sa fii cat timp sunt fetele la ei . O , Doamne !

Tu nu poti pleca in alta parte . Macar ai familie , ai pe cineva sa te ajute.

 

Parerea mea e sa nu il menajezi , da-l in judecata pentru pensie alimentara , locuinta sa iti fie atribuita tie , stabileste un program de vizite si incearca nu te mai implici in discutiile lor.



#40
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 18 noiembrie 2016 - 19:47

Nu mi-e frica de concurenta,nu cred ca exista asa ceva,e doar gelozie ceea ce simt in relatia ea-copii. Despre relatia ea-eu,o sa incerc sa nu mai fiu mereu disponibila,in fond e telefonul meu si eu decid cand raspund sau nu. Deja am inceput sa fac asta de cateva zile,i-am si zis ca nu-i nevoie sa ne auzim in fiecare zi,asta e un control,iar daca stie ea ce-am facut in ziua respectiva,automat va sti si el. Asta pentru ca imi tine contul la banii pe care ii castig si pe deasupra el mi-a luat si cardul. Nu sunt o persoana careia ii place sa se certe,mai bine las de la mine,nu imi place sa fiu in conflict cu nimeni,eu caut pacea,intelegerea,echilibrul.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -