Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dilema.V-ati confruntat cu asa ceva?


200 raspunsuri la acest subiect

#51
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 19 noiembrie 2016 - 14:07

Daca nu ai fost casatorita cu el, nu vad ce te retine sa le aduci in romania. Fetele sint pe numele lui? Ai spus ca casa in care stai a fost scoasa la licitatie, ce se intimpla dupa ce se vinde? Cita vreme lucrezi la negru, nu iti poti cere nici un drept, din pacate.



#52
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 19 noiembrie 2016 - 15:03

Hope am citit tot.imi pare rau c-ai trait ce-ai trait.te inteleg pana la un punct,cel mai mult iti inteleg Dezamagirea.sper ca vei scapa de el.si de ea.e f bine ca ai inteles ca el pe ea o merita,cu ea se potriveste,nu cu tine!rupe orice legatura cu o astfel de femeie,imi cam dau seama ce gen e,si incearca sa te indepartezi si de el.un mizerabil,de altfel,ca si ea.

 

sper ca vei reusi sa ai si casuta si serviciu.si fetele sa fie bine.si tu si ele sunteti cele mai importante.

 

si ia-ti cardul!sau schimba-l!el oricat de italian ar fi,nu trebuie sa te controloeze in niciun fel!nu merita nimic,nicio lacrima de-a ta,nici macar un gand,dar atata suferinta.stiu ca e usor de zis,de trait toate astea mai greu.am simtit si eu asta cand mi s-a tot spus-mergi inainte!lasa trecutul in urma!uff,daca ar fi asa usor sa stergem si sa uitam tot!

 

sa ne scrii ce-ai mai facut.iti doresc multa putere si intelepciune!



#53
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 19 noiembrie 2016 - 20:51

XIO-Respectiva nu are nici un drept sa vina la nicio serbare. Am rezidenta in Italia,nu am aici unde stam acum. Daca recunosc ca are grija de copii nu inseamna ca ma incred in ea.Eu nu sunt prezenta acolo sa vad ce se intampla.Stau cu teama in suflet sa nu le faca rau intr-o zi.

 

Letitia1-nu m-am interesat daca e posibil sa venim definitiv in tara.Sunt recunoscute de el,asta ar mai fi lipsit,asa ca din auzite,am nevoie de acordul lui. Daca se vinde casa,trebuie sa iesim din casa intr-un termen ce poate varia de la o luna la 3 luni.

 

Velvet-am recuperat cardul.Multumesc ca ma intelegi prin ce trecem eu si copiii.

 

CorinaDani-Nu stiu cine ma poate ajuta,probabil aceasta asociatie. Oricum,sunt decisa si nu mai dau inapoi,nu mai accept.

Mi-a adus cardul nervos impreuna cu don'soara,ca un nerusinat se prezinta cu ea acum cand vrea.

Nu a vrut sa ia fetele la el de asta seara pana maine dupa-masa,degeaba am insistat vazand ca una din fete s-a apropiat de el plangand. Nimic,a fost neindurator,a zis sa mi le tin eu.

Adica el face ce vrea,cand vrea le ia,cand nu,nu.

Mi-a lasat fata plangand si a iesit pe usa val-vartej,facandu-ma si proasta,de fata cu don'soara.Iar ea a tacut malc,nu a zis nimic cand fata plangea,normal,ii parea bine ca nu o ia,asa sunt liberi sa isi traiasca viata cum vor ca e proasta care accepta tot ce vor ei!

Nu mai accept.Gata,trec la fapte.


Editat de Hope3, 19 noiembrie 2016 - 23:48 .


#54
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 19 noiembrie 2016 - 22:02

Hope eu cred ca decat cu asa tata,mai bine lipsa.incearca sa pleci si sa te rupi si tu si fetele de el.si de proasta aia!sa ramana el fericit cu ea!ca sigur nu e!viata e un bumerang,de-asta sa fii sigura!eu stiu ca un copil creste sanatos si cu figura materna si cu una paterna,dar cand nu se poate...decat asa sa sufere fetele,mai bine cat mai departe de el.si e f bine ca treci la fapte!bravo!



#55
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 noiembrie 2016 - 22:18

Hope eu cred ca decat cu asa tata,mai bine lipsa.incearca sa pleci si sa te rupi si tu si fetele de el.si de proasta aia!sa ramana el fericit cu ea!ca sigur nu e!viata e un bumerang,de-asta sa fii sigura!eu stiu ca un copil creste sanatos si cu figura materna si cu una paterna,dar cand nu se poate...decat asa sa sufere fetele,mai bine cat mai departe de el.si e f bine ca treci la fapte!bravo!

Brrr...ce mesaj!!!

 

Nu o mai sfatuti sa plece ,fara stirea lui,sa plece din tara sau stiu eu unde,ca nu poate fara acordul lui.

Iese mai gogonata daca pleaca si se stabileste in alta parte fara stirea si acordul lui.

 

Hope,trebuie sa-ti pui ordine in toate,stabileste-ti niste  prioritati si in acest moment ar fi stabilirea pensiei alimentare si program de vizite.Legalizeaza-ti statutlul acolo,vezi ce ajutor primesti (si ar trebui sa priemsti ceva daca nu priemsti pensie alimentara si tu nu ai niciun venit),incearca sa consulti un avocat care sa-ti arate pasii de urmat.

 

Si nu mai munci la negru,ca nu-ti aduce nicun avantaj(te bucuri acum de ceva bani ce-ti intra in cont sau iti sunt dati in mina,insa e o treaba cu doua taisuri),ba te mai are si el cu ceva la mina.


Editat de andacos, 19 noiembrie 2016 - 22:24 .


#56
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 19 noiembrie 2016 - 22:25

andacos nu trebuia sa dai vot negativ mesajului meu [clo] .nici n-am scris sa plece fara ca el sa stie.ai citit tu asta?  [alcool]

 

cum el nu vrea sa stea cu fetele decat cand vrea el si are chef,l-o interesa ca il anunta ca cam pleaca?zic si eu  [batcap]


Editat de velvet, 19 noiembrie 2016 - 22:27 .


#57
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 noiembrie 2016 - 22:32


cum el nu vrea sa stea cu fetele decat cand vrea el si are chef,l-o interesa ca il anunta ca cam pleaca?zic si eu  [batcap]

Exista niste legi ce trebuiesc respectate,ca ne place sau nu!!!!

 

Iar ea trebuie sa-si clarifice situatia intii,acolo,vis a vis de el,cu el...

 

Mesaje de astea instigatoare la adresa lui,nu cred ca-i fac ei tocmai un bine.



#58
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 19 noiembrie 2016 - 22:36

andacos ii face bine sa vada ca e puternica fara el!ca nu e dependenta de el,care a ranit-o atat si a facut-o sa treaca prin iad...logic ca trebuie sa clarifice situatia vizavi de el.sa vorbeasca cu "marele domn" si sa vada ce vrea "dansul".poate reuseste sa scape.ce traieste acum si a trait nu e viata.



#59
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 19 noiembrie 2016 - 22:56

De obicei cand e vorba de copii, se trezeste la viata orgoliul in domnii fosti. (Eu personal nu cred ca e vorba de dragoste paterna; poate sunt si exceptii, totusi).

Si eu cred ca ceva trebuie facut, dar in limitele legale, cu sprijin profesionist. Lipsa actiunii nu e o solutie, dar actiunea trebuie sa fie atent analizata, in asa fel incat sa nu faca mai rau.



#60
Hope3

Hope3

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 20 noiembrie 2016 - 00:20

Cer scuze ca postasem de 3 ori mesajul anterior,de obicei scriu de pe mobil,asa ca imi este mult mai greu.Intre timp am anulat primele 2 mesaje si l-am corectat un pic pe al treilea,identic cu primele doua.

 

Sa plec,sa dispar,nici nu mi-a trecut vreodata prin cap si nici nu am de gand sa fac asa ceva.

Daca as pleca din tara m-ar denunta pentru rapire de minori,niciodata nu m-am gandit sa fac asa ceva.

Nu am destul curaj si am frica lui Dumnezeu ca sa fac asa ceva,mai ales ca stie unde stau in tara si ar veni imediat(sau mai stii?poate nici n-ar veni!).

Nu stiu daca s-a inteles din mesajul anterior cum s-a comportat el.

A venit,a lasat sacosile si in 3 minute maxim a fost plecat.Mi-a lasat cardul fara nici un cuvant si una din fetite s-a apropiat de el cu lacrimi in ochi si il tinea strans de picior sa nu plece.

Eu pana atunci nu am zis nimic ca deja imi zisese ea pe scari ca domnul e nervos si suparat si nu vorbeste nici cu ea.

Cand am vazut bietul copil ca avea lacrimi in ochi am deschis gura si l-am rugat sa le ia macar de asta-seara pana maine dupa-amiaza.

Cred ca am omis sa va spun ca eu il sunasem joi seara sa ii spun sa imi aduca vineri cardul si sa ii spun ca nelucrand eu sambata,pot sa tin eu copiii,mai ales ca una din fetite(tocmai cea care plangea)mi-a zis ca nu vrea la el de vineri.

Din cauza asta s-a suparat si probabil si ptr.ca i-am cerut cardul.

Nu e prima oara cand mi le lasa plangand si pleaca,bietii copii ieseau cateodata pe balcon si strigau dupa el,iar el,nimic,se urca in masina si pleca.

Eu nu stiu ce suflet are.

Am luat deja legatura cu una din persoanele de la asociatie asta-seara si m-a sfatuit sa sun luni avocata mea sa ma sfatuiasca bine cum sa incepem toate procedurile.

Trebuie sa fac totul cu mare chibzuinta si cu cap.

Cu Dumnezeu inainte!

Va multumesc din tot sufletul pentru sfaturi,incurajari si pentru dojeni.

 

P.S: eu nu am avut tata si nu am suferit,pentru ca nu stiu ce inseamna sa il ai,sa il vezi,sa iti fie alaturi si am incercat sa fac ce mi-a fost in putere sa avem un raport civil,de dragul copiilor,sa nu vada certuri si discutii.

Nu am avut primii ani nici timp,nici dispozitie si nici mijloace pentru a umbla prin tribunal dupa pensie alimentara.

Apartamentul unde sta el este dat pentru copii,in principal,iar rezidenta ne-a facut-o din 2014 de cand are casa,de-abia anul asta ca erau controale de la Primarie si ar fi pierdut apartamentul.

Asa ca ne-a facut rezidenta fortat,fara voia lui,ca sa profite de apartament.

Ce stiu sigur e ca el nu vrea sa renunte la casa,adica sa intram noi trei si sa iasa ei doi.

Pe mine m-a amenintat ca daca il denunt la Primarie,atunci el le va zice ca noi nu mai suntem impreuna,asa ca eu voi ramane in strada iar el va lua copiii in apartamentul dat de primarie.

Iar eu de frica si ca o proasta l-am crezut si am tacut 2 ani.

Acum sunt bine informata si stiu ca acea casa e dreptul copiilor si al mamei,aici asa este.

O mama chiar daca nu are bani sau nu are serviciu nu poate pierde copiii.

O mama poate pierde dreptul de a sta alaturi de copiii ei doar in cazul cand este alcoolica,drogata sau ii maltrateaza.

M-a informat avocata si asociatia si stiu sigur ca nu pot pierde copiii,adica sa decida cineva ca fiind despartiti el poate sta acolo cu copiii,iar eu sunt de aruncat pe strada.


Editat de Hope3, 20 noiembrie 2016 - 00:26 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -