Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Isi educa romanii copiii sa fie toleranti?

diversitate toleranta educatie familie stereotipuri prejudecati discriminare societate scoala educatie in familie

163 raspunsuri la acest subiect

#21
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 20:53

Hmm... Interesant, eu am asociat mereu inteligenta  cu intelepciunea, cu echilibrul interior si cu toleranta. Oamenii intoleranți mi s-au părut mereu prosti. Da, e posibil ca inteligenta să nu fie responsabilă, totuși , de unde vine toleranta?

 

Aaa, mie mi se pare ca inteligenta e ceva ce primesti, ca un diamant neslefuit. Iar intelepciunea este dobandita dupa multa munca, eventual lupte interioare, cautari, intrebari, si in final raspunsuri... [:D]

 

Clar toleranta are de-a face cu intelepciunea... 

 

Dar faptul ca uneori copii sunt mult mai toleranti cu anumite persoane decat parintii lor, ducandu-e cu bratele deschise catre unul si altul, ma face sa cred ca chichita e ceva mai primitiv decat inteligenta / intelepciunea... Asa am ajuns la frica... [:D]



#22
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 20:53

Intrebarea era "daca romanii isi educa copiii sa fie toleranti".  Deci raspunsul e "nu, pentru ca sint luati de fraieri"? E o posibilitate, bineinteles. 

 

antmil, eu asociez toleranta cu respectul. In Romania, multa lume inca nu stie ce este respectul. Iar cand vine vorba de copii, inca sunt multi care considera ca un copil nu are aceleasi drepturi ca un adult, ca un copil este dator sa asculte de parinti, ca un copil care contesta autoritatea parinteasca este prost-crescut etc. etc. etc.



#23
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 20:55

Oooh, da se intampla. Ceea ce fac ele le defineste pe ele, ceea ce faci tu, te defineste pe tine. Ai incasat-o ca o doamna, esti o doamna. (asta apropos de etichete...[:D]) Sunt momente cand revolta de sufoca, si totusi nu tratezi toate doamnele de varsta a treia la fel pentru ca doua s-au comportat intr-un anume fel. 

 

Evidemment. :)



#24
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 20:58

Nici eu nu cred ca a fi tolerant inseamna a fi fraier.

Dimpotriva cred ca este un semn de caracter superior.



#25
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 20:59

Clar toleranta are de-a face cu educatia...toleranta nu inseamna sa accept o mojicie sau o nedreptate facuta asupra mea ci sa invat sa respect o multitudine de oameni, idei, concepte diferite de ale mele. 

 

Nu vad toleranta ca pe o slabiciune ci ca pe un atu. Toleranta merge la pachet cu respectul, bineinteles. 



#26
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 21:00

Nici eu nu cred ca a fi tolerant inseamna a fi fraier.

Dimpotriva cred ca este un semn de caracter superior.

 

Da, si eu cred la fel.



#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 21:10

Depinde mult si de cercurile in care ne invartim, zic eu.

 

Daca ati sti ca scoala de care apartineti prin repartitie in functie de strada contine multiple elemente negative, care influenteaza negativ procesul educational, v-ati mai lasa copilul acolo sau ati face orice e necesar pentru a-l inscrie intr-o scoala cunoscuta ca "buna"?



#28
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 21:30

Cred că toleranta are câteva grade, adică ai un anumit grad de acceptare a diferitului, mai mare sau mai mic.cred ca diferă si de-a lungul vieții, cat si in conjuncturi diferite. Pepco, ce întrebi tu are legătură mai mult cu permisivitatea, poate nepăsarea?! Dacă se dovedește că la școală copilului meu este o învățătoare care țipă si sperie copiii, fac tot posibilul să o mut. Dar cuvântul cheie aici este "dovedește". Doar pentru că e o învățătoare rromă/t anara/batrana/blonda nu o să presupun că tipa la copii.

#29
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 21:33

In cercul de prieteni avem o fetita cu handicap fizic, careia niciun copil nu i-a aruncat vreodata vreo remarca deplasata. :)

 

Asta tine de educatie (poate in clasele foarte mici de curiozitate copilareasca) dar nu as incadra asta la toleranta. Adica nu stiu, se pune problema sa fim toleranti cu cei ce au un handicap fizic?

 

(sa stiti ca mi-am raspuns singura ca "da, desigur ca se pune", dar cam arde raspunsul asta...)



#30
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 21:35

Clar toleranta are de-a face cu educatia...toleranta nu inseamna sa accept o mojicie sau o nedreptate facuta asupra mea ci sa invat sa respect o multitudine de oameni, idei, concepte diferite de ale mele. 

 

Nu vad toleranta ca pe o slabiciune ci ca pe un atu. Toleranta merge la pachet cu respectul, bineinteles. 

Mai ales cu respectul de sine.





Etichetat si cu diversitate, toleranta, educatie, familie, stereotipuri, prejudecati, discriminare, societate, scoala, educatie in familie

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -