Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Isi educa romanii copiii sa fie toleranti?

diversitate toleranta educatie familie stereotipuri prejudecati discriminare societate scoala educatie in familie

163 raspunsuri la acest subiect

#41
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 07:28



Nici eu n-am inteles de ce n-ai facut asta.  [smulgpar] 

De-aceea nici nu ti-a mai spus, tot nu-i iei apararea. 

 

I-am luat apararea, insa nu folosind acelasi ton ca femeile in cauza. Cu nebunii nu ai ce discuta. Am raspuns o data cu aceeasi moneda, actiunea se petrecea intr-un loc public intesat de oameni, a iesit show si vinovata eram eu, "esti o tzatza needucata, asa te porti cu o femeie in varsta???" Vinovata nu eram, dar tot eu m-am simtit prost atunci.

 

a se infige in cineva = a raspunde in acelasi stil

 

Asta a fost/este una dintre temele de discutie dintre mine si copilul meu, cum ripostam atunci cand ceilalti au un comportament inadecvat.


Editat de Pepco, 18 octombrie 2016 - 07:34 .


#42
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 07:51

Eu nu pot răspunde cu aceeași monedă decât persoanelor cu care mă asemăn. Celor total diferite nu, din simplul fapt că funcționăm cu "monede" diferite. Fiecare cu mecanismul sau interior. Dar în situația asta nu e vb de toleranta la care s-au referit autoarea subiectului.

#43
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 08:01

Copiii se nasc toleranti, va spun din experienta celor doi pe care-i am.

 

Eu n-am decat sa-i las asa cum sunt si cam asta am si facut...am mai ajustat cate ceva imprumutat din jur.

 

Insa, cu timpul, la varste mai mari isi contureaza singuri ideile...de ex fii-mea (12 ani) e o justitiara...nu tolereaza sa vada copii chinuiti de altii si ia atitudine, deci devine intoleranta...iar eu o admir pt asta. In rest, n-am auzit-o ever comentand despre tigani, gay, grasi, slabi, prosti etc.

 

Pe fii-miu (5 ani) l-am intrebat care e cea mai frumoasa fata din clasa...mi le-a insirat pe toate, fara exceptie:)))

 

So..nu stiu daca toleranta = nondiscriminare...eu asa cred :)


Editat de oana_s, 18 octombrie 2016 - 08:02 .


#44
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 08:03

Bun, sa revenim. Eu imi invat copilul sa aiba rabdare si sa asculte. Sa lase interlocutorul sa termine ce are de spus, chiar daca simte impulsul (si eu il simt) de a interveni imediat si de a-i "taia" elanul. Il invat ca, desi tiganii au o reputatie proasta in general, nu toti tiganii sunt la fel. Totusi, marturisesc ca nu am curajul de a primi tigani in casa. Am, insa, curajul de a-mi lasa copilul sa se joace cu ei in fata blocului, cata vreme ii cunosc si cata vreme se comporta civilizat. Il invat sa nu sicaneze copiii mai mici, mai slabi, mai grasi, mai altfel. Sa descopere ce are un om de oferit dincolo de "ambalaj". Acum a capatat o mare frica de orice caine vagabond, pentru ca taman catelele ai caror pui i-a mangaiat, alintat, hranit au sarit sa-l muste de picior/fund si nu a inteles deloc ce s-a intamplat, s-a simtit... tradat. Asa ca muncim pentru a nu taia contactul cu orice caine, stim ca si cei cu stapan se intampla sa muste.



#45
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 08:16

Pai da, si e ceva rău în a îl educa să nu facă discriminări? "Ala e tigan, mama, ai grija ca fura jucăriile! Ala e sărac, să nu te apropii, poate are păduchi..." Astea ar trebui să lipsească din orice conversație cu un copil. Eu asta înțeleg prin "învăț copilul să fie tolerant"

#46
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 08:17

Pai da, si e ceva rău în a îl educa să nu facă discriminări? "Ala e tigan, mama, ai grija ca fura jucăriile! Ala e sărac, să nu te apropii, poate are păduchi..." Astea ar trebui să lipsească din orice conversație cu un copil. Eu asta înțeleg prin "învăț copilul să fie tolerant"

 

N-ai auzit nici o bunica dand sfaturile astea? :)



#47
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 08:24

N-ai auzit nici o bunica dand sfaturile astea? :)

 

Pai tocmai ca am auzit, de asta si vobim aici, să depășim nivelul bunicii. Sau ne cramponam ca si alții fac si atunci e în regulă? Eu nu vreau să mă compar cu bunica respectivă, treaba ei dacă așa crede, e dreptul ei să fie cât de încuiată dorește si poate!  



#48
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 08:24

Black, eu am avut niste experiente neplacute cu... poate nu ma crezi, dar femei de varsta a III-a, dintre care doua: au urlat la copilul meu, una: l-a amenintat ca-l bate, una: l-a zgaltait/lovit.

 

 

 

 

Toleranta nu inseamna acceptarea agresiunii. 

Despre toleranta se vorbeste DOAR in limitele respectarii normelor.

 

Daca cineva este in afara legii  sau in afara normelor impuse de un anumit loc sau in afara  canoanelor comportarii civilizate  , atunci acceptarea lui si neinterventia nu inseamna toleranta  .



#49
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 08:27

Pepco, tu faci cum poti si stii...am senzatia ca te ajuta mult chestia asta cu...si altii fac/nu fac asa...e ca o scuza pentru tine insati sau cum?



#50
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 08:30

Toleranta nu inseamna acceptarea agresiunii. 

Despre toleranta se vorbeste DOAR in limitele respectarii normelor.

 

Daca cineva este in afara legii  sau in afara normelor impuse de un anumit loc sau in afara  canoanelor comportarii civilizate  , atunci acceptarea lui si neinterventia nu inseamna toleranta  .

 

Bine punctat!





Etichetat si cu diversitate, toleranta, educatie, familie, stereotipuri, prejudecati, discriminare, societate, scoala, educatie in familie

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -