Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ipad sau tableta - cand le dam copilului prima data?

ipad tableta tehnologie

51 raspunsuri la acest subiect

#11
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 14:21

sunt de acord cu viviana.....explicatia cu pe vremea mea nu tine, suntem in era digitala si oricat vrem sa o schimbam nu putem. O sa vorbim de cloud, de digital payment, de facut piatza online si de socializat online. control tb sa existe ca nu o sa lasi copilul sa doarma pe ipad dar interdictiile zic eu ca-i limiteaza de o relitate la care mai tarziu vor fi nevoiti sa se conecteze fortat.



#12
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 14:52

Eu niciodata ipad-ului nu-i zic ipad, ii zic tableta. Ba la inceputuri, cind de=abia aparuse, in loc de tableta ii ziceam pastila!!!



#13
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 15:00

nu sunt contra tehnologiei dar poate am avut/am ghinionul sa vad in jurul nostru numai copii/ado care nu se pot dezlipi de smartphone, IPad.

cand mergem la restaurant, marea majoritate a copiilor/ adolescentilor sunt cu tableta/ smartphone in brate, in fata ochilor. de cum se aseaza la masa. uneori si parintii idem. la petreceri sportive (un gratar cu echipa de fotbal), sau aniversari cu/pentru copii, idem: cel/cei care au asa ceva la ei, nu-i vezi ever iesind afara sa se alerge cu ceilalti, sa bata mingea, sa se joace. si nici nu mi se pare ca au vreo inteligenta sclipitoare; unii nici macar buna ziua nu mai stiu/au timp sa spuna sau sa raspunda la salut, atat de absorbiti sunt de gadget-urile lor (ni s-a intamplat de cateva ori bune, cand am mers in vizite la diversi)

si parca tot timpul e o lupta parinte-copil cu restrictionatul asta. repet, asta vad/traiesc eu in jurul meu si va jur ca ies in lume

 

iar faza ca daca nu le dai, or sa fie inapoiati, nu-i adevarata, refuz sa o cred. cei care sunt interesati si inteligenti, descopera si invata repede ce au nevoie, chiar daca nu au avut tablete pe mana de la 8-10ani

 

citind subiectul cu smartphonul, am discutat cu un coleg ce are un baiat care tocmai a terminat un master in informatica si a obtinut o bursa/stagiu intr-o firma din suedia, firma ce se ocupa de chestii cu inteligenta artificiala, orase virtuale si alte minunatii; l-am intrebat de la ce varsta a avut baiatul smartphone si altele de genul. raspunsul a fost: pana sa intre la facultate a avut un tel banal, ca sa poata fi contactat de parinti in caz de ceva, facand liceul la cativa km buni de casa si deplasandu-se cu autobuzul. si un computer normal, al familiei. si-a cumparat un tel tactil (samsung parca) dupa primul an de facultate, din banii lui munciti ca student in vacanta de vara. si uite ca a reusit sa aiba rezultate f bune, sa nu fie handicapat tehnologic.

si mai cunosc 2 familii asa, cu situatie buna, isi permit financiar sa le ofere copilelor ce gadget isi doresc, dar nu o fac. si nici copilele nu insista si sunt si printre primele in clasa/scoala chiar (locuiesc in Franta)

 

baiatul cel mare al sotului (9+ani), desi nu are acces la smartphone si IPad acasa, se descurca de minune cu tel., jocurile pe consola si IPad ale unui prieten. de unde deduc ca nu-i chiar grav ca nu le punem la dispozitie astfel de obiecte. si desi nu ne cere sa ii cumparam, e genul care daca prinde un gadget d'asta, e in stare sa stea cu orele; tremura de concentrare si nici mancare nu-i trebuie. asa ca decat discutii interminabile cu limitarile in timp si spatiu, mai bine mai rarutz ca-i mai dragutz.

si toti 3 copii nu se plictisesc la restaurant, sunt fericiti cand mergem, si nici in sala de asteptare la medic. si adora iesirile in familie (bicicleta, padure, parc zoo, etc.)

 

si am si exemple invers, cand copil de 3-4ani nu se mai dezlipea de IPad; parintii au trecut la limitarea timpul insa n-a mers; copilul refuza sa se joace in parc, astepta sa se intoarca cu nerabdare acasa sa-si regaseasca tableta



#14
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 15:10

Eu nu m-as hazarda sa spun ca nu au nici o influenta si ca sint un lucru extraordinar de pozitiv. Este adevarat ca era digitala este aici si cum vom gestiona situatia depinde foarte mult de noi.

 

Din cite stiu eu (si probabil ca eu am un creier perimat), creierul are o plasticitate semnificativa in copilarie (pina spre 20 de ani). Conectiile neuronale sint esentiale si cum se creeaza aceste conectii are un mare impact asupra evolutiei ca persoana.

 

Eu nu am asa siguranta de mine sa arunc la cos studii de lunga durata care arata ca dezvoltarea creierului este de preferat sa se faca prin interactie umana cu preponderenta in copilarie. Copiii ne copiaza, se uita la fete, interactia sa fie de la persoana la persoana. Nu mai aduc aminte de motricitate, etc.

 

Eu nu pot spune ca am certitudini cu privire la expunerea timpurie al copiilor (mai ales cei mici) la tehnologie...spun doar ca un strop de zabava nu afecteaza in mod negativ. Copiii se prind la tehnologie imediat. Nu pierd absolut nimic. Intrebarea mea este: nu cumva noi ca parinti sintem mai inamorati de tehnologie decit copiii? 

 

http://psychcentral....ood-psychology/

 

Am mai vazut un studiu relativ recent (pe studenti in facultate) care iau notite pe laptop si au acces la internet in acelasi timp au o rata de retentie mult mai mica decit cei care iau notite de mina. http://www.wsj.com/a...rter-1459784659



#15
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 15:19

Oricum eu cred că nu poți priva, sau poți, dar în detrimentul lui, copilul de informațiile vizuale pe care le oferă tableta. Spun si in general, dar și exemplificând cu fi -mea, care recunoaște animalele sălbatice în imagini, după ce am văzut filmulete cu ele. Pai unde i-as fi arătat eu cum mănâncă girafa....?! Nu am idee cum va pune problema mai târziu, dar acum văd rezultate bune ale expunerii la aceste mijloace. la nivel informațional.

#16
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 15:23

Adică sunt niste instrumente care sunt folositoare în anumite direcții. Mai depinde si de felul omului. Si mie îmi place să m joc pe tableta, dar prefer o ieșire la aer. Soțul ar sta cu nasul în tablet si la masa, dacă i-aș permite. Fiecare persoana face ce îi place mai mult în funcție de cum e structurat . La copii nu e la fel?!

#17
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 15:30

Adică sunt niste instrumente care sunt folositoare în anumite direcții. Mai depinde si de felul omului. Si mie îmi place să m joc pe tableta, dar prefer o ieșire la aer. Soțul ar sta cu nasul în tablet si la masa, dacă i-aș permite. Fiecare persoana face ce îi place mai mult în funcție de cum e structurat . La copii nu e la fel?!

 

Eu ma refeream la neuroplasticitate. Nu-i suficient sa prezinti informatii...conteaza foarte mult CUM proceseaza creierul aceste informatii si ce ruta ia pina ajunge sa INTELEAGA ce priveste. 

 

Fiecare persoana poate face ce vrea e adevarat...Insa sotul este un adult care este responsabil pentru activitatile lui si are deja responsabilitati si rationament pe cind un copil mai trebuie si ghidat nitelus. Majoritatea dintre noi avem reguli de nutritie, de somn, etc...toate sint un cumul. 



#18
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 15:40

Da, am înțeles la ce te referi, de aceea am si specificat că eu văd benefic procesul asta ghidat de un adult, care e deja ordonat în gândire, contează si cantitatea de informații prezentată în copilărie.

#19
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 15:41

Nu stiu la vârste mai mari, dar la 2-3-4 ani mi se pare in regula să folosim împreună tableta , în scop educativ.

#20
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 15:41

Buna intrebare . Asta am vrut si eu sa intreb , ori ca nu fac eu o distinctie intre cele doua .
 .

una este pe tehnologie IOS iar cealalta e de obicei pe tehnologie Android.





Etichetat si cu ipad, tableta, tehnologie

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -