Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ipad sau tableta - cand le dam copilului prima data?

ipad tableta tehnologie

51 raspunsuri la acest subiect

#31
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 17:17

cand ma duceam eu la biblioteca, cand facea fi'miu 100 de carti imprumutate, poate ar trebui sa nu ne raportam strict la noi si la facilitatile care exista in anumite tari. Ca asa zic si eu ca fi'miu nu a vazut biblioteca prea des, cea scolara doar care e limitata si neinteresanta pt el. Isi ia informatiile de pe net si in multe domenii stie mai multe decat mine care am citit sute de carti, citeste pe kindle in cea mai mare parte a timpului pt ca nici libraria nu e super excitanta sau ofertanta si tine legatura cu pietenii lui de pe cateva continente . 

Nu stiu altii dar noi am fi fost intr-o bezna totala de informatii fara net. 

 

Banuiesc (nu sint sigura) ca aveti o situatie ceva mai speciala si atunci trebuie gasita calea cea mai optima, fara dubiu. 

 

Ma intreb oare de unde nevoia de exagerare...adica de ce trebuie sa fie ori totul ori nimic? Nu mai exista moderatie? Echilibru?

 

Ca parinte, imi acord mereu un moment de reflectie daca ceea ce fac este bine sau...nu ma arunc asa cu capul inainte si apoi vad daca a fost bine sau nu. Incerc sa inteleg mentalitatea. 

 

Repet, aici nu este vorba de informatie...nici gind.

Este vorba de copiii mici si cum creaza conectii neuronale...adica invatatul asta de pe tableta are beneficii de durata sau ne bucuram ca la 3 ani stie sa latre ca hipopotamul? Cred ca nu reusesc sa exprim corect ceea ce vreau sa transmit. Nu vorbesc despre valoarea informationala pe care nu o contest (da, sint bune cintecele, numere, colori, animale, etc) ci despre formarea socio-emotionala. 



#32
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 17:20

Care e diferenta dintre Ipad si tableta? Ipad-ul nu e o tableta?

Ba da, doar ca Ipad este tableta pe iOS, de la Apple, tabletele sunt la modul general, pot si cu iOS, Android, de la diversi producatori: Apple, Samsung, s.a

 

Exact cum e si cu iPhone, care e de la Apple, fata de smartphone care sunt toate astea moderne, indiferent de producator



#33
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 17:22

tableta evident nu inlocuieste parintii si nu inlocuieste socializarea care zic eu este necesara in orice dezvoltare. Dar atat timp cat nu apar deviatii si dependente , atat timp cat vezi ca tableta aia e folosita util (si aici sunt pt controlul accesului si verificat cam ce fac copiii pe net) nu vad de ce nu ar invata cum fac animalele de pe tableta si nu de la tv, sau care e problema daca ii arati culorile pe tableta si nu pe hainele din casa



#34
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 17:37

tableta evident nu inlocuieste parintii si nu inlocuieste socializarea care zic eu este necesara in orice dezvoltare. Dar atat timp cat nu apar deviatii si dependente , atat timp cat vezi ca tableta aia e folosita util (si aici sunt pt controlul accesului si verificat cam ce fac copiii pe net) nu vad de ce nu ar invata cum fac animalele de pe tableta si nu de la tv, sau care e problema daca ii arati culorile pe tableta si nu pe hainele din casa

 

Uite un articol care eu l-am gasit ca explica mult bine decit mine (normal):

 

https://www.psycholo...r-play-the-ipad

 

Mi s-a parut deosebit de interesanta acest paragraph:

 

Run your hand over a rug or the couch. Now run it over the screen of your ipad. Which is more interesting and provides a richer textural experience?  Which SMELLS? Which is more complex?  Playing with blocks, or stuffed animals, or pots and pans provides complex sensory information to a developing baby. Screens don't.



#35
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 17:50

Cei care traiesc mai izolati si mai departe de orase si biblioteci au avantajul ca traiesc din plin libertatea si pot invata in natura ce au nevoie plus cateva carti , encicledii cumparate .

Vizitele la muzee mie mi se par extrem de interesante pentru copii mici , chiar daca noua ni se pare ca ei nu inteleg nimic , dar au posibilitatea sa vada , sa atinga , sa asocieze .

Eu am vazut copil de 2 ani care a vrut sa deschida o carte plimband degetul pe pagina , ca la tableta . E trist .

#36
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 18:05

Cei care traiesc mai izolati si mai departe de orase si biblioteci au avantajul ca traiesc din plin libertatea si pot invata in natura ce au nevoie plus cateva carti , encicledii cumparate .

Vizitele la muzee mie mi se par extrem de interesante pentru copii mici , chiar daca noua ni se pare ca ei nu inteleg nimic , dar au posibilitatea sa vada , sa atinga , sa asocieze .

Eu am vazut copil de 2 ani care a vrut sa deschida o carte plimband degetul pe pagina , ca la tableta . E trist .

Eu am un exemplu contrar Daria nu agreaza decat cititul cartilor. Cu toate acestea este consumatoare de tehnologie.



#37
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 18:14

Majoritatea dintre noi avem reguli de nutritie, de somn, etc...toate sint un cumul. 

 

[:-)))]  ...in afara de cele legate de net, despre care vad ca a aparut asa un curent, mai ales printre parintii de adolescenti si tineri (adica cei cu responsibilitatea formarii unui copil spre final de cariera), cum ca copilul ar trebui expus de cand deschide ochii si incepe sa proceseze informatii ... ca deh, doar netul (controlat parental) inseamna informatie.

 

Ca si subiectul cu smartphoneul, dilema nu este daca copilul trebuie sa aibe acces la net, ci de la ce varsta trebuie inceput asta ... drept urmare, toate mesajele despre cat de nedaunatoare este lumea tehnologica, nu isi au sensul si nu reprezinta argumente ...pentru simplul fapt ca nimeni nu doreste sa elimine tehnologia din formarea copiilor.

 

Din experienta personala cred ca un copil care incepe navigarea pe net in jur de 10 ani, nu este cu nimic mai dezavantajat decat unul care incepe de la 2 ani.

 

Tot din experienta personala, desi copiii mei fac foarte mult sport si incercam sa controlam timpul petrecut pe electronice, odata ajunsi acasa si fara alte obligatii (lectii, proiecte) se refugiaza automat in lumea netului. Nu pot sa nu observ asta ...



#38
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 18:24

Ba da, doar ca Ipad este tableta pe iOS, de la Apple, tabletele sunt la modul general, pot si cu iOS, Android, de la diversi producatori: Apple, Samsung, s.a

 

Exact cum e si cu iPhone, care e de la Apple, fata de smartphone care sunt toate astea moderne, indiferent de producator

 

Nu ...este gresit sa spui, IPad si tableta, IPhone si smartphone. Indiferent de sistemul de operare, toate sunt tablete si smartphones.

 

Tabletele sunt: IPad, Samsung, Sony ...etc, etc, etc.

 

Greseala este asemanatoare cu cea facuta in cazul copiatoarelor ...nu exista Xeros si copiatoare. Xerox este un copiator la fel ca si celelate.

 

Similar cu adidasii ... nu exista adidasi, exista pantofi de sport sau snickers (in engelza). Adidas este un brand de pantof de sport.

 

Sunt fineturi de exprimare ... copiii mei le invata la scoala sub exact acest termen, de fineturi de limbaj.



#39
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 18:27

Eu am un exemplu contrar Daria nu agreaza decat cititul cartilor. Cu toate acestea este consumatoare de tehnologie.

 

Sincer, nu vad cum una se exclude pe cealalta.

 

Si eu prefer sa citesc carti "clasice"...sa dau pagina, sa miros cerneala, sa imi gasesc tot soiul de pozitii comode. E un ritual care il prefer. 

Atita vreme cit faceam "commute" foarte lung la servici insa am folosit cu succes iPad...in felul asta nu caram dupa mine greutate in plus si aveam oricind o carte la indemina.

 

Insa cred ca subiectul nu este utilitatea tehnologiei la adulti sau adolescenti ci altceva. 



#40
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 18:28

Mai vreau sa spun ca in America cea intarziata tehnologic, dupa cum am aflat de la subiectul cu smartphones, metodele traditionale de educatie sunt incurajate si de catre scoala, care este in paralel dotata cu tehnologie, WiFi, IPads, computere.

 

La clasele mici se fac excursii la biblioteca orasului si se cere permisiunea parintilor de a le face copiilor card la biblioteca.

 

Pana in clasa a 5 a, deci 11 ani, compunerile se scriu obligatoriu de mana, si nu la computer.

 

Din clasa a 4 a (10 ani) incep temele pe internet ... pana atunci, totul este pe hartie, pe caiete ...

 

Electronicele sunt interzise in incinta scolii ...

 

Retelele de socializare sunt descurajate, (comunicarea cu scoala se face pe email) si incepand din clasa a 4 a, incep a fi predate  avertismente la scoala despre exunerea pe net, predatori, furturi de copiii, adresa care nu trebuie data ...etc, etc, etc.


Editat de buflea, 28 septembrie 2016 - 18:31 .




Etichetat si cu ipad, tableta, tehnologie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -