Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ipad sau tableta - cand le dam copilului prima data?

ipad tableta tehnologie

51 raspunsuri la acest subiect

#51
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 29 septembrie 2016 - 09:18

Un copil de doi ani cu o tableta in mina inseamna pentru mine un copil de care parintii nu se pot ocupa. Indiferent de cate explicatii cu animele si planete ce se gasesc "doar" pe ecran aud.

Cu cat mai mult timp la o varsta cat mai mica este petrecut pe ecran cu atat mai mult se pierd  ( la propriu vorbind nu la figurat)  conexiuni ce ar fi putut fi facute in acest timp daca el copilul ar fi facut altceva.

Cu cat mai multe conexiuni se pierd la varsta mica cu atat mai putina posibilitate de stocare si de procesare va avea copilul mai tarziu.

Pentru ca este ca un sistem de operare ce depinde foarte mult de modul cum a fost configurata matricea  .



#52
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 29 septembrie 2016 - 10:00

Eu nu sunt suta la suta de acord cu ce spui tu acolo... De ce crezi ca timpul este neaparat irosit? De ce crezi ca daca atasezi unei poze un sunet pe care tu nu poti sa-l reproduci este o pierdere, si nu un castig?

 

De ce crezi ca un copil care a luat in palma  un miriapod (  [fri] ) nu-si poate imbogati experienta incercand apoi sa numere cate picioare ar fi putut acesta sa aiba, pe o poza marita pe un screen?

 

De ce sa- ma limitez sa arat o poza a unor delfini intr-o carte, cand pot sa-i arat delfinii in miscare, si sa anticipam momentul in care, la vara, ii vom putea vedea pe viu la Delfinariu?

 

Zebrele... fie-mea adora zebrele... Am dus-o la zoo, dar nu cred ca i-am rapit din timpul de conexiuni daca i-am aratat pe tableta zebrele, facand acel zgomot haios (apropos, stiiti cum fac zebrele? vatz-vatz-vatz...) sau ingrijindu-si puisorii...

 

In plus, trebuie sa subliniez un aspect. In copilaria mica, dezvoltarea cognitiva este foarte strans legata de dezvoltarea motorie, cu alte cuvinte, cu cat copilul este mai capabil sa faca anumite miscari, cu atat orizonturile lui se largesc, si experientele se diversifica, deci eu cred ca daca ii oferi posibilitatea de a face singur cat mai multe lucruri, de cat mai timpuriu, cu atat dezvoltarea cognitiva va fi pe masura. 

 

Evident, asta nu inseamna sa-l pui la tableta ca sa stea cuminte. Si nu inseamna ca daca da semne de dependenta, sa continui sa-i oferi tableta. Si nu inseamna ca oferi tableta ca recompensa pentru chestii, fiindca creezi un cerc vicios. Deci tableta nu inseamna timp liber obtinut de adult, si chiar poate oferi o seama de experiente diferite, dar valoroase, in felul lor...

 

Atentia la copil si echilibrul mi se par cea mai buna pereche cand e vorba de acest subiect. 





Etichetat si cu ipad, tableta, tehnologie

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -