Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Romania se afla printre primele tari din lume, in ceea ce priveste numarul copiilor care detin un smart-phone sau o tableta!

jocuri tableta smartphone lego duplo

33 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Copiii si tableta/smartphone-ul (31 membru(i) a(u) votat)

Lasati copilul sa se joace pe Samartphone sau Tableta?

  1. Da, dar in mod controlat, sunt foarte atent(a) ce jocuri joaca (11 voturi [35.48%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 35.48%

  2. Da, si recunosc ca uneori nu sunt atenta ce joaca (5 voturi [16.13%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 16.13%

  3. Simplu.... DA! (9 voturi [29.03%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 29.03%

  4. Nu, pentru ca nu cred ca-i face bine. (2 voturi [6.45%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 6.45%

  5. Nu, pentru ca imi este frica ca-mi strica dispozitivul sau schimba din setari (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  6. Nu. pentru ca nu am un astfel de dispozitiv (2 voturi [6.45%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 6.45%

  7. Simplu.... NU! (2 voturi [6.45%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 6.45%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 11:22

 

De ce trebuie la virsta asta gadgeduri din categoria asta?

 

Ca sunt interesante si ofera si o alta perspectiva.....ajuta mult de exemplu sa rezolve diverse probleme pentru varsta lor...cand nu stiu inca sa citeasca.....una e sa atinga simbolul cum spune vocea din joc si alta e sa-l tasteze...le invata mai usor literele,cifrele.....sa adune sa scada.....



#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 11:29

Permite-mi sa ma indoiesc de pertinentza ideii tale.

 

IN Germania (dau exemplul asta ca aici traiesc si vad ce e injurul meu)copii se dezvolta la fel de armonios ,invatza sa citeasca,sa scrie,sa socoteasca ...si fara aceste gadgeduri.

 

Nu spun ca ,mergind pe principiul enuntzat d etine,cei ce nu au posibilitzi materiale sa achizitzioneze asa ceva,vor ramine muuuult in urma celorlatzi.

 

E adevarat ca ne usureaza viatza ,noua adultzilor,insa cred ca pentru copii...pot deveni adevarate "pericole"!.

 

PS.Cind au aparut calculatoarele de mina in Romania(deci undeva dupa revolutzie),am avut ocazia sa discut cu mai multe invatzatoare ,care se plingeau ca nu mai invatza copii tabla inmultzirii,apelau la aceasta modalitate usoara de a afla direct rezultatul. [:)]

 

Dana



#23
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 22:56

Stai asa, Dana, ai sa vezi cum se invata matematica prin clasa a 11-12 in Germania si iti va sta mintea in loc. Deci, in loc sa invete sa faca o discutie de functie cum trebuie , vor invata sa bage date in calculatorul de mina si sa copieze de acolo rezulatatele. Ceea ce inseamna ca nu vor fi in stare sa isi dea seama cind au facut o greseala de programare, lipsindu-le exercitiul de interpretare. Pe mine sincer sistemul ma baga in ceata, pt ca dupa parerea mea matematica trebuie sa o gindesti, vei avea toata viata timp de bagat date in calculatoare... Sa nu mai zic citi oameni mai stiu ce inseamna logaritm...

 

Eu nu am tablet, de abia mi-am luat smart-phone si nu il pupa juniorul. La calculator vede numai din cind in cind anumite desene sau muzica / dansuri (de copii sau populara). Juniorul se uita la TV numai la Disney Junior, fara reclame si cu desene potrivite virstei (si nici asta nu mi-as dori sa vada la virsta lui, dar asa a fost sa fie).



#24
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 06:58

Cred ca un pic exagerati. Aveti si nu aveti dreptate.

1. Este adevarat ca tehnologia in general determina o dependenta asa cum sugerati si o pierdere a unor abilitati.

2. Nu este necesar ca toata lumea sa stie sa calculeze un logaritm, sincer nu vad sensul

3. Apare si aspectul de "desocializare" este un fenomen deja destul de cunsocut

4. Exista avantaje incontestabile si nu este o noutate pentru ca utilizarea tehnologiei "ne elibereaza timp" iar in general acest timp poate fi utilizat pentru alte activitati

5. Exista avantaje cerrte si nu este o noutate ca uzitarea tehnologiei ne permite alte viziuni care duc la aparitia altor idei ceea ce inseamna efectul bulgarelui de zapada in ceea ce priveste progresul omenirii.

6. Chiar si entertainment-ul este un element important pentru fiecare segment social si difera in functie de varsta in primul rand.



#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 07:33

Stai asa, Dana, ai sa vezi cum se invata matematica prin clasa a 11-12 in Germania si iti va sta mintea in loc. Deci, in loc sa invete sa faca o discutie de functie cum trebuie , vor invata sa bage date in calculatorul de mina si sa copieze de acolo rezulatatele. Ceea ce inseamna ca nu vor fi in stare sa isi dea seama cind au facut o greseala de programare, lipsindu-le exercitiul de interpretare. Pe mine sincer sistemul ma baga in ceata, pt ca dupa parerea mea matematica trebuie sa o gindesti, vei avea toata viata timp de bagat date in calculatoare... Sa nu mai zic citi oameni mai stiu ce inseamna logaritm...

 

Asa cum spunea si Marius in mesajul anteriror,sa stii ca nici eu cosider o problema ca nu stiu rezolve/discute o functzie sau ce-s aia logritmi.Nu prea au nevoie de ei mai tirziu.

 

Insa sa nu stapinesti cum trebuie tabla inmultzirii sau a adunarii...da,e o problema!

 

Marius,eu sunt de acord si cu asta cu entertainmentul,insa asta nu presupune(dupa mintea mea)existentza unui gadget propriu.

 

Oricum sondajul asta se cam bate cap in cap cu "cit de saraci sunt romanii".

 

Dana



#26
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 09:10

Dana, de logaritmi ai nevoie in orice meserie stiintifica, nimeni nu scapa de ei, ca e medicina, ca e chimie, fizica, biologie, inginerie. Si cind nu ai habar ce naiba sunt logaritmi iti va fi f greu sa intelegi pina si o amarita de diagrama in scala logaritmica.  In plus de functii s-ar putea sa nu ai nevoie dar de derivate ai, tot la orice cariera stiintifica si matematica are si scopul sa te faca sa gindesti complex si logic, in schimb ce butonatul te invata doar un algoritm. Asa ca tendinta nu mi-i se pare buna si folositoare. In momentul in care nu mai poti sa judeci rezultatul obtinut, atunci ti-ai pierdut timpul de pomana si e doar o spoiala de invatatura.

 

De folosit calculatorul pt referate si cautare de informatie e ok, dar pt inlocuit munca gindirii, nu.



#27
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 10:19

Dana, de logaritmi ai nevoie in orice meserie stiintifica, nimeni nu scapa de ei, ca e medicina, ca e chimie, fizica, biologie, inginerie.

 

 

La 100.000 de absolventi de liceu care este estimarea ta asupra numarului de utilizatori de logaritmi in viata lor profesionala?



#28
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 10:45

Marius, aici sunt multi care merg pe cariera in stiintele exacte. Si care o mai si folosesc, nu ca in Romania ca faci o diploma de mere si vei profesa pere.

 

Si pina ca si laborant se asteapta de la tine sa fii in stare sa intelegei o diagrama, sa faci un pH, etc.

 

Asa ca putini nu sunt deloc.

 

Si scuze, dar cind ii aud pe unii umanisti cum mindri de ei dau exemple din stiintele exacte, fara sa aiba cea mai mica idee de ce timpenie le-a iesit pe gura.... Sau cum scriu tot soiul de eseuri fara logica in ele... Matematica are o latura practica (cea de care te intrebi tu acuma) si una de pregatire a creierului pt o gindire logica, coerenta si obisnuita de relatii complexe. Ceea ce va ajuta enorm si un istoric, de exemplu sau un sociolog (care nu va scapa de matematica, by the way). Majoritatea ginditorilor umanisti de exceptie au avut o pregatire buna in partea stiintelor exacte (sa il mai amintesc pe Goethe?).



#29
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 10:56

Te inteleg insa eu am pus o intrebare exacta chiar daca presupune o estimare personala pe care o eviti. Cuvantul multi nu inseamna nimic matematic. Iar cifra 100.000 nu este intamplatoare.

Deci estimarea ta:

La 100.000 de absolventi cel putin studii medii in Germania cati crezi ca vor utiliza constant profesional un calcul logaritmic? Nu conteaza domeniul profesional ci numarul de persoane care vor utiliza constant in activitatea lor calcul de logaritmi. Atat.



#30
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 14:57

Sorry, da de ce ar trebui sa alerg acu in stinga si in dreapta sa iti scot tie statistici, care oricum ma indoiesc ca exista? Eu nu scot statistici din buzunar, degeaba Marius ma privesti cu superioritate aici. Eu iti spun cum sta cu realitatea aici, daca vrei o crezi, daca nu nu. Nu-i bai. Dar poate tu stti sa imi spui ce procent nu au nevoie in Germania de logaritmi, ca vad ca esti fixat pe statistica asta fara sens. Eu nu am timp sa caut asemenea date fara sens pt mine doar pt ati satisface tie o curioizate. Toti chimistii au nevoie sa stie de pH (are o importanat f mare in taoate domeniile chimiei), multi lucrind cu el direct, care pH se bazeaza pe logaritm.  Just an example.

 

Sau poate tu poti sa imi dai statistici exacte despre afirmatiile tale cu foloasele tabletelor?

 

Vrei nu vrei traim intr-o lume tehnologizata, care se bazeaza pe matematica. Cu cit esti mai inept sa intelegi regulile de baza ale matematicii, cu atit vei fi un inept sa intelegi lumea in care te afli. Cu cit esti mai inept sa intelegi regulile de baza ale stiintelor cu atit vei fi manipulat sa crezi ori reclame ori cine stie ce ONG despre creme, alimente, cuptoare cu microunde si telefone mobile. Te vei lasa manipulat si prostit fara probleme.

 

E usor sa dai din degete pe o tableta, mai greu sa intelegi si sa fi in stare sa sustii un asemenea sistem modern tehnologizat. De aia f multi au ajuns sa se uite la stiinta ca la o religie din partea careia se asteapta la minuni.

 

 

Stii, mi-i se pare ca esti tare agresiv fata de cei care au alta experienta si alta opinie ca a ta. Nu numai la subiectul asta.





Etichetat si cu jocuri, tableta, smartphone, lego, duplo

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -