Sari la conținut

Sari la conținut


Dragos Bucur a ales homeschooling pentru fiica lui

homeschooling acasa educatie

112 raspunsuri la acest subiect

#111
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 18:30

Anda, aici gresesti :) In cartea citita de mine acum despre medicii aia criminali, cred ca doar unul dintre ei se nascuse in familie instarita. In reat absolu toti au avut o situatie.....deloc lejera dpdv financiar si jumatate dintre ei au ajunsi profesori. :))) si sefi. De obicei oamenii ambitiosi sunt manati tocmai de saracia in care s au nascut sau de ideea de a face mai mult decat au avut. Eu nu stiu ce face un copil cu HS la bac de exemplu.

 

Americanii-s de vina :)) . Nu zic ca e intru totul corect ce am citit acolo, uneori totuși se prezintă niște lucruri atât de logic ca asa ti se par corecte. Apoi afli că din altă perspectivă, alta logica la fel de corectă. Mai bine nu mai citești nimic.... :)



#112
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 13:34

Nu voi intra in polemici aici, doar vreau sa va indrum catre un site care va raspunde intrebatilor voastre. Daca tot duceti discutii sa o faceti in cunostinta de cauza.

 

http://homeschooling.urbankid.ro/faq/

 

Cat despre comunitati de homeschooleri, exista bine merci cam in toata tara.  Bineinteles ca nu apar la televizor.  Homeschoolerii isi vad fericiti de viata. 

 

Scuze daca par un pic caustica, dar sunt socata de preocuparea brusca a unora de copiii altora.

 

 

Sunt inca putini, dar in crestere nr lor,  precum am spus. Asa cum stiam si eu, complicat, dar si costisitor si riscant atata vreme cat nu e o lege. Sper sa apara si legea la noi, sunt convinsa ca preturile ar fi mai decente..basca fara riscul de a fi in aer cu copilul daca trebuie sa revina in sistem.

Gata, eu m- am lamurit, in sensul ca Dragos a revenit cu explicatii si a spus ca si- a inscris fiica la o scoala umbrela. Deci au facut pasii care se cunosc.

Edit: acum se discuta in media de HS, de parca DB si DN ar fi primii parinti nu doar din tara dar si de pe planeta care au aderat la HS. Ministrul  a fost la digi24, e inregistrare pe net, a parut destul de deschis in legatura cu HS, a vorbit despre legiferare... de fapt despre necesitatea legiferarii HS.


Editat de lucialu, 19 septembrie 2016 - 13:53 .


#113
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 17 februarie 2018 - 17:39

Despre decizia lui Dragos Bucur si a Danei Nalbaru, sau a oricui altcuiva, nu imi voi da foarte mult cu parerea....este ceva foarte personal, iar consecintele sunt convinsa ca si le asuma in totalitate. Ce pot sa spun insa, este ca atat ei cat oricare dintre noi, ceilalti parinti, avem libertatea de a alege diferit oricand pentru copiii nostri.

Despre aceasta alternativa...pot sa spun ca am studiat-o si inca o studiez... Pana acum, mi se pare ca se apropie cel mai mult de naturaletea cu care un copil e firesc sa fie educat. Mai cred ca daca cei care lucreaza acum in invatamantul public ( in toate sectoarele sistemului ), nu vor intelege sau nu isi vor aminti rapid ca lucreaza cu COPIII, si nu cu roboti, calculatoare sau masini unelte, daca nu vor face efortul de a accepta si respecta diferentele individuale, daca nu vor renunta la orgolii ( orgoliul de a iesi in fata cu comperuri, gazete matematice etc., orgoliul de a avea o clasa omogena etc.)...alternativele, printre care si homeschoolingul, vor lua amploare. 

Despre faptul ca scoala publica formeaza caractere....cum spunea cineva pe aici...e de vazut si ce fel de caractere formeaza si ce fel de carctere au "formatorii"...

Apoi, aceasta expresie, "a retras copilul de la scoala", o consider gresita. Parintii care au o alta optiune pentru educarea copilului, pur si simplu muta copilul dintr- un sistem in altul....atat. Doar nu retragem copiii si nu ne mai interesam de educatia lor, nu ii luam la munca campului si nici la mulsul vacilor...

Cat despre lege....nu stiu ce lege ar putea sa imi puna astfel de limite....sa educ copilul doar pe teritoriul unei tari, fie ea si tara al carei cetatean sunt. Cred ca avem libertatea de a studia oriunde in lume pana la urma.

Mai cred ca nimeni si nimic in lumea aceasta nu e perfect....nici macar homeschoolingul. Totul tine de ce simte fiecare ca e mai bine pentru el sau pentru copilul lui. 

Deci, in concluzie, eu as zice sa nu uitam nici o clipa ca orice problema poate fi rezolvata prin mai multe variante, ca de multe ori problemele complicate au solutii simple pe care nici nu le luam in calcul, sa nu uitam nici faptul ca indiferent ce solutie alegem trebuie sa ne asumam consecintele si desigur, ca ne putem razgandi sau reorienta. E nevoie de flexibilitate, nu de rigiditate si incorsetare.





Etichetat si cu homeschooling, acasa, educatie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -