Sari la conținut

Sari la conținut


Homeschooling 2020 - Provocari si Oportunitati

homeschooling

26 raspunsuri la acest subiect

#21
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 10:05

Recomandarea este sa evitam vizitele si ajutorul bunicilor, ca sa i protejam, deci varianta asta pica.

Iar varianta cu turele de lucru, cand lucrezi de noapte e practic exclus sa ai a doua zi grija de copii. 
Familii cu care sa  se combine? Nu e o solutie. E pandemie. 

Eu am dat cateva solutii la intrebarea (generala din cate am inteles eu) cum sa faci HS cand ambii parinti lucreaza. Raspunsul meu nu se referea neaparat la pandemie. Dar, uite, strict referitor la situatia de acum, cand au fost aici scolile inchise, stiu de o familie care a trimis copiii sa locuiasca la bunici, iar ei, parintii au continuat sa lucreze. Erau parca medici sau ceva asemanator si nu au vrut sa isi supuna copiii la riscul crescut de a contracta covid datorita slujbelor lor. Asta a fost solutia lor. 



#22
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 10:25

Eu cred confundati scoala on-line cu homescooling-ul . 

 

Le-am cam amestecat, ai dreptate. Defapt hs nici nu e reglementat in Romania. 



#23
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 10:41

Dar, uite, strict referitor la situatia de acum, cand au fost aici scolile inchise, stiu de o familie care a trimis copiii sa locuiasca la bunici, iar ei, parintii au continuat sa lucreze. Erau parca medici sau ceva asemanator si nu au vrut sa isi supuna copiii la riscul crescut de a contracta covid datorita slujbelor lor. 

 

In Romania? Da, la noi e bine instalata mentalitatea asta, ca bunicii trebuie sa aiba grija de nepoti. Unii au noroc sa fie bunici disponibili si in forma.

Si apoi e diferenta intre a rasfata nepotii si ai avea timp plin la home schooling.

 

In occident parca totusi profita de pensie, se plimba, au grija de ei. E o parere personala, nu e generalizat.



#24
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 11:48

Nu in Romania, in Australia. Nu cunosc familia personal, dar ma gandesc ca si bunicii au beneficiat de aranjamentul ala, altfel, singuratate mare in lockdown si fara sa poti iesi pe nicaieri, fara vizite....macar asa aveau ceva de facut.

Dar mi se parea si mie ca pe undeva subiectul nu avea sens...despre ce e vorba totusi in topic? De HS facut de parinti care nu vor sa trimita copiii la scoala in pandemie sau de scoala online cat sunt scolile inchise oficial?



#25
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 12:30

Doar cateva sugestii la un articol adaugat de Rolli la alt subiect. Era in legatura cu impresiile unui unchi despre ora de istorie on-line

 

Virtual, asa e , poti fi urmarit de oricine e prin casa , de aici si retinerea unor profesori de a " se vedea" pe camere, la noi multi prefera sa puna cate un slide si sa discute .

 

Camerele trebuie sa stea inchise , se deschid numai cand elevii sunt intrebati ceva sau cand fac prezenta. Profesorii nu vor sa auda ce se intampla prin casa( plansete , tipete, frati mai mici, parinti care vorbesc, frati care au si ei activitati asemanatoare)

La noi profesorii nu cer NICIDATA elevilor sa aiba camera deschisa, exact pentru acelasi motiv , pot fi vazuti de oricine.Scoala on-line este o alternativa de moment!

 

La noi se merge la scoala ca si inainte , fara masca , fara distantare, doar ca stau in class bubble, iar profesorii care sunt in auto-izolare , dar sanatosi, isi fac lectiile de acasa iar studentii ii urmaresc in clasa pe tabla alba (care tine loc si de screen).

Elevii nu sunt singuri in clasa, chiar daca profesorul e acasa si le vorbeste de pe tabla :))) 

Cand un prof lipseste anunta scoala la prima ora si directorul aduce pe cineva care il inlocuieste ( cover ), sau cineva de la office, sau chiar din conducerea scolii inlocuiesc un prof care este absent. Copiii nu stau singuri niciodata.

 


Editat de Collins20, 19 noiembrie 2020 - 12:47 .


#26
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 14:21

Exact de-asta este un regulament care trebuie respectat, ptr ca fiecare interpreteaza cum vrea si cum ii convine. 



#27
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 19 noiembrie 2020 - 14:24

Doar cateva sugestii la un articol adaugat de Rolli la alt subiect. Era in legatura cu impresiile unui unchi despre ora de istorie on-line

 

Virtual, asa e , poti fi urmarit de oricine e prin casa , de aici si retinerea unor profesori de a " se vedea" pe camere, la noi multi prefera sa puna cate un slide si sa discute .

 

Camerele trebuie sa stea inchise , se deschid numai cand elevii sunt intrebati ceva sau cand fac prezenta. Profesorii nu vor sa auda ce se intampla prin casa( plansete , tipete, frati mai mici, parinti care vorbesc, frati care au si ei activitati asemanatoare)

La noi profesorii nu cer NICIDATA elevilor sa aiba camera deschisa, exact pentru acelasi motiv , pot fi vazuti de oricine.Scoala on-line este o alternativa de moment!

 

La noi se merge la scoala ca si inainte , fara masca , fara distantare, doar ca stau in class bubble, iar profesorii care sunt in auto-izolare , dar sanatosi, isi fac lectiile de acasa iar studentii ii urmaresc in clasa pe tabla alba (care tine loc si de screen).

Elevii nu sunt singuri in clasa, chiar daca profesorul e acasa si le vorbeste de pe tabla :))) 

Cand un prof lipseste anunta scoala la prima ora si directorul aduce pe cineva care il inlocuieste ( cover ), sau cineva de la office, sau chiar din conducerea scolii inlocuiesc un prof care este absent. Copiii nu stau singuri niciodata.

 

Si cu camerele inchise profesorul se adreseaza unui ecran gol ?

Camera trebuie sa fie deschisa, microfonul este inchis ptr limitarea zgomotelor extra. 

La clasa lui Ale se tin microfoanele inchise si se deschid cand proful numeste pe cineva si copiii ori sunt numiti de prof ori ridica mana ca vor sa raspunda ca la scoala fizica. 





Etichetat si cu homeschooling

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -