Sari la conținut

Sari la conținut


Homeschooling 2020 - Provocari si Oportunitati

homeschooling

26 raspunsuri la acest subiect

#11
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 12 octombrie 2020 - 08:44

Problemele care ar interveni in acest homeschooling sunt materiile de liceu. Daca la gimnaziu sa zicem ca m-as descurca, ce te faci la liceu? Sunt materii stufoase, notiuni destul de grele... analiza matematica (din care nu mai stiu bine tot, am mai uitat, am facut si eu facultate tehnica, dar din cauza situatiei economice si a drumului vietii mele, nu am lucrat strict in domeniul in care am terminat facultatea asa ca multe notiuni de matematica nu le-am mai folosit si ca atare le-am uitat), lb romana (interpretari ale operelor litarare, comentarii, figuri de stil - la nivel superior fata de gimnaziu) - nu ma mai descurc. Chimie (in special cea organica) - nu mi-a placut nici in liceu, a fost un cosmat pt mine aceasta materie (in special din cauza profesoarei, dar in fine, de frica invatam mecanic si a doua zi uitam) - deci daca nu m-am descurcat cu materia la vremea mea, de unde as avea resurse sa o stiu acum? La fel, limbi straine.... poate nu stii tot ce studiaza copilul.... cum te descurci, inveti de la 0 o limba straina? Pai asta dureaza ceva ani... Si multe altele.... plus ca: nu-s profesor, nu am cursuri/competente de pedagogie, profii aia de la clasa au facut o facultate de s-au specializat pe o materie, plus cursuri de pedagogie, metodica - trebuie sa stii sa predai unor elevi.... 

Mi se pare extrem de complicat HS si prespune niste parinti "doctori docenti" in toate disciplinele scolare. Ceea cec in majoritatea familiilor nu prea se aplica.



#12
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 12 octombrie 2020 - 09:21

Problemele care ar interveni in acest homeschooling sunt materiile de liceu. Daca la gimnaziu sa zicem ca m-as descurca, ce te faci la liceu? Sunt materii stufoase, notiuni destul de grele... analiza matematica (din care nu mai stiu bine tot, am mai uitat, am facut si eu facultate tehnica, dar din cauza situatiei economice si a drumului vietii mele, nu am lucrat strict in domeniul in care am terminat facultatea asa ca multe notiuni de matematica nu le-am mai folosit si ca atare le-am uitat), lb romana (interpretari ale operelor litarare, comentarii, figuri de stil - la nivel superior fata de gimnaziu) - nu ma mai descurc. Chimie (in special cea organica) - nu mi-a placut nici in liceu, a fost un cosmat pt mine aceasta materie (in special din cauza profesoarei, dar in fine, de frica invatam mecanic si a doua zi uitam) - deci daca nu m-am descurcat cu materia la vremea mea, de unde as avea resurse sa o stiu acum? La fel, limbi straine.... poate nu stii tot ce studiaza copilul.... cum te descurci, inveti de la 0 o limba straina? Pai asta dureaza ceva ani... Si multe altele.... plus ca: nu-s profesor, nu am cursuri/competente de pedagogie, profii aia de la clasa au facut o facultate de s-au specializat pe o materie, plus cursuri de pedagogie, metodica - trebuie sa stii sa predai unor elevi.... 

Mi se pare extrem de complicat HS si prespune niste parinti "doctori docenti" in toate disciplinele scolare. Ceea cec in majoritatea familiilor nu prea se aplica.

 

Pai homeschooling-ul asta va avea o alta programa.

Binenteles ca materiile nu vor fi stufoase si nici vorba de analiza matematica. Nu vor include fizica si chimie la nivel avansat si asa mai departe. 



#13
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 12 octombrie 2020 - 09:50

Pentru noi este exclusa varianta asta. Nu pot sa-mi las serviciul, ca sa stau acasa sa fac scoala cu copilul si nici nu vreau.



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 octombrie 2020 - 14:29

deci va asteptam sa ne urmariti la ora 16 - aici - 

 

Avem doi invitati - antreprenori din Estonia care fac homeschooling si care vor intra Live.



#15
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 31 octombrie 2020 - 15:01

Cum credeti ca se poate face homeschooling cand ambii parinti lucreaza, cum este situatia in cele mai multe familii

Fiecare familie e diferita si isi gaseste propriile solutii. Unii lucreaza in ture, altii lucreaza seara, altii in weekend, altii se folosesc de bunici in zilele cand lucreaza, altii lucreaza de acasa, altii isi gasesc alte familii cu care sa se combine si sa alterneze....altii isi iau copiii la serviciu cu ei etc



#16
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 31 octombrie 2020 - 15:02

Pai homeschooling-ul asta va avea o alta programa.

Binenteles ca materiile nu vor fi stufoase si nici vorba de analiza matematica. Nu vor include fizica si chimie la nivel avansat si asa mai departe. 

De ce nu includ toate astea? Sunt interzise?



#17
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 31 octombrie 2020 - 15:08

Problemele care ar interveni in acest homeschooling sunt materiile de liceu. Daca la gimnaziu sa zicem ca m-as descurca, ce te faci la liceu? Sunt materii stufoase, notiuni destul de grele... analiza matematica (din care nu mai stiu bine tot, am mai uitat, am facut si eu facultate tehnica, dar din cauza situatiei economice si a drumului vietii mele, nu am lucrat strict in domeniul in care am terminat facultatea asa ca multe notiuni de matematica nu le-am mai folosit si ca atare le-am uitat), lb romana (interpretari ale operelor litarare, comentarii, figuri de stil - la nivel superior fata de gimnaziu) - nu ma mai descurc. Chimie (in special cea organica) - nu mi-a placut nici in liceu, a fost un cosmat pt mine aceasta materie (in special din cauza profesoarei, dar in fine, de frica invatam mecanic si a doua zi uitam) - deci daca nu m-am descurcat cu materia la vremea mea, de unde as avea resurse sa o stiu acum? La fel, limbi straine.... poate nu stii tot ce studiaza copilul.... cum te descurci, inveti de la 0 o limba straina? Pai asta dureaza ceva ani... Si multe altele.... plus ca: nu-s profesor, nu am cursuri/competente de pedagogie, profii aia de la clasa au facut o facultate de s-au specializat pe o materie, plus cursuri de pedagogie, metodica - trebuie sa stii sa predai unor elevi.... 

Mi se pare extrem de complicat HS si prespune niste parinti "doctori docenti" in toate disciplinele scolare. Ceea cec in majoritatea familiilor nu prea se aplica.

Monica, nu e asa. Nu stiu care e situatia in Romania daca trebuie sa faci exact ce se face in scoal publica, dar in multe tari nu e obligatoriu. Poti face si altceva si sa folosesti o multime de resurse, inclusiv umane- tutori, experti, cursuri etc daca nivelul copilului chiar e atat de avansat. Multi invatatori/profesori care fac HS cu copiii propii gasesc ca pregatirea lor profesionala e chiar un detriment....e cu totul o alta dinamica decat in scoala, total diferit.



#18
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 09:41

Fiecare familie e diferita si isi gaseste propriile solutii.altii se folosesc de bunici in zilele cand lucreaza, altii lucreaza de acasa, altii isi gasesc alte familii cu care sa se combine si sa alterneze

 

Recomandarea este sa evitam vizitele si ajutorul bunicilor, ca sa i protejam, deci varianta asta pica.

Iar varianta cu turele de lucru, cand lucrezi de noapte e practic exclus sa ai a doua zi grija de copii. 
Familii cu care sa  se combine? Nu e o solutie. E pandemie. 



#19
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 09:45

Pai homeschooling-ul asta va avea o alta programa.

Binenteles ca materiile nu vor fi stufoase si nici vorba de analiza matematica. Nu vor include fizica si chimie la nivel avansat si asa mai departe. 

La noi au facut aceeasi programa, unii cu explicatii/ore on line, unii fara. Dupa noroc si dupa cum s a organizat scoala.

 

La clasa a 11 a fost dificil sa invete singur fizica/ bio / chimie. 



#20
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 09:57

Eu cred confundati scoala on-line cu homescooling-ul . 





Etichetat si cu homeschooling

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -