Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

zona de langa bloc


37 raspunsuri la acest subiect

#31
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 15:40

Stiu din copilarie cand mergeam acolo in vizita, in discutii,ca cei care locuiau acolo tundeau gardul, ca erau pensionari si probabil lr si placea, asa ca ma gândesc ca s-a impamantenit obiceiul, desi in ultii ani au fost chiriasi si nu s-au ocupat.... si chiar as face treaba asta, adica sotul :), dar efectiv nu a avut 2 h libere, si mai suntem si plecati cateva luni. :( Multumesc pentru idei, o sa sun, sa vad ce se poate face. Cu afisul... nici nu stiu, crezi ca funcționează?

#32
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 15:58

la mine pe scara a functionat, avem un nesimtit de vecin/vecina care in perioada iernii arunca zilnic coji de portocale/mandarine pe geam, pe trotuarul din fata blocului, exact pe unde iesim.

acum o saptamana, la scara cealalta, cu 2 secunde inainte sa trec cu fetita in drum spre scoala, un mos de la etajul 1 a aruncat o cutie goala de iaurt. am tipat la el si l-am facut in fel si chip (nu era la prima isprava, in coltul respectiv se adunasera mai multe cutii goale si resturi de mancare, chiar ma intrebam cine naiba arunca/lasa gunoiul acolo, la doi pasi de ghena).

cand m-am intors, i-am lipit pe usa apartamentului un bilet in care i-am scris ca daca mai arunca gunoi pe geam, ii fac reclamatie si nu o sa-i ajunga pensia sa plateasca amenda. am aflat apoi ca in acel apartament locuiesc doua familii de batrani, sclerozati, cu care nu se intelege nimeni, sarise unul dintre mosi la bataie, intr-o disputa cu omul de serviciu.

culmea e ca avem tubulatura de gunoi in bloc, cu acces de la fiecare etaj, iar apartamentul mosului e fix langa usa dinspre ghena. de ce n-o arunca gunoiul acolo, chiar nu inteleg. cica nici cand il duce nu-l arunca in tubulatura, il lasa pe jos, langa.

ei bine, dupa ce i-am pus afisul pe usa, n-a mai aparut gunoi in zona aceea. ori s-a potolit, ori sunt plecati pe undeva, pe la tara sau cine stie...



#33
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 22:02

Pe actele de prorietate (vinzare-cumparare) de apartament scrie si cota parte din suprafata totala a terenului pe care e blocul. Situatia exacta se gaseste la serviciul de cadastru. 



#34
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 08:33

Eu nu pot intelege cum sa arunci asa pe geam.... nu te retine nimic? Nu gândești ca e locul in care traiesti, vrei sa cresti copilul într-o ghena de gunoi??! Si de aia sunt sceptica, ca imi dau seama ca acești oameni, diferiti de mine, functioneaza dupa principii si reguli diferite, care mie nici nu-mi trec prin cap, evident ! Un afis ar functiona la mine, dar la ei? Oricum o sa ma gandesc la ceva de afisat....

#35
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 10:35

Eu nu pot intelege cum sa arunci asa pe geam.... nu te retine nimic? Nu gândești ca e locul in care traiesti, vrei sa cresti copilul într-o ghena de gunoi??! Si de aia sunt sceptica, ca imi dau seama ca acești oameni, diferiti de mine, functioneaza dupa principii si reguli diferite, care mie nici nu-mi trec prin cap, evident ! Un afis ar functiona la mine, dar la ei? Oricum o sa ma gandesc la ceva de afisat....

 

Exact...



#36
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 11:33

Stiu din copilarie cand mergeam acolo in vizita, in discutii,ca cei care locuiau acolo tundeau gardul, ca erau pensionari si probabil lr si placea, asa ca ma gândesc ca s-a impamantenit obiceiul, desi in ultii ani au fost chiriasi si nu s-au ocupat.... si chiar as face treaba asta, adica sotul :), dar efectiv nu a avut 2 h libere, si mai suntem si plecati cateva luni. :( Multumesc pentru idei, o sa sun, sa vad ce se poate face. Cu afisul... nici nu stiu, crezi ca funcționează?

Asta e o problema in multe blocuri din tara: faptul ca in apartamente nu mai locuiesc proprietarii, ci diversi chiriasi. Si unora dintre chiriasi, chiar nu le pasa ce fac, sunt mult mai neglijenti decat restul...

 

In blocul in care am stat inainte, de unde am plecat vara trecuta, erau multe apartamente inchiriate sau chiar goale, cu proprietari plecati de acolo... In timp, blocul s-a mai degradat, oamenilor nu le pasa asa mult, nu mai erau dispusi sa plateasca pt diverse reparatii. Chiriasii ca oricum nu e casa lor si pot pleca oricand, proprietarii zicand ca oricum nu locuiesc acolo si au alte cheltuieli (legal nici nu stiu in sarcina cui intra reparatiile din bloc, la raparatiile apartamentului sunt proprietarii responsabili, insa intretinerea/luna o platesc chiriasii).

 

Aici unde ne-am mutat, nu stiu exact cate din apartamente sunt locuite de proprietari si cate de chiriasi... insa par mai multi proprietari si blocul este mai ingrijit (si sper sa ramana asa). Chiar sunt niste oameni, pensionari, care se ocupa de diverse prin bloc, pe modelul celor de mai demult... Sunt oameni mai gospodari.

In apartamentul in care stam acum, au stat diversi chiriasi in ultimii 7-8 ani, proprietarii locuind in alta parte. N-am inteles exact ce au facut vechii locatari, dar oamenii au fost bucurosi ca ne-am mutat noi [:D] in special niste vecini de palier...



#37
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 25 iunie 2016 - 21:52

.

In apartamentul in care stam acum, au stat diversi chiriasi in ultimii 7-8 ani, proprietarii locuind in alta parte. N-am inteles exact ce au facut vechii locatari, dar oamenii au fost bucurosi ca ne-am mutat noi [:D] in special niste vecini de palier...

cand m-am mutat aici unde stau acum, prima intrebare era daca-s proprietar sau chirias [:)] n-am reusit sa inteleg de ce, si am cerut explicatii. se pare ca - in ochii lor - chiriasul nu face nimic, proprietarul face totul (chiar si ce nu tine de el, in opinia vecinei de jos, careia a trebuit sa-i explic ca nu-i treaba mea ce pateste coloana principal de apa dintre apartamentele noastre).

 

pentru mine a fost o surpriza, pentru ca, desi era prima data cand eram proprietar, am facut tot ce era nevoie si pe vremea cand am fost chirias. nu m-a interesat daca legal era datoria mea si a proprietarului (presupun ca a proprietarului), dar atata vreme cat a depins de mine, am facut. e drept ca nu stateam cateva luni, ci am stat 6-7 ani intr-un loc pana sa ajung "la casa mea" [:)]



#38
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 10:25

(legal nici nu stiu in sarcina cui intra reparatiile din bloc, la raparatiile apartamentului sunt proprietarii responsabili, insa intretinerea/luna o platesc chiriasii).

 

 

A proprietarilor. In mod normal, necesitatea efectuarii de reparatii este evaluata si stabilita de administratorul asociatiei de proprietari. Se intocmeste un deviz ce trebuie semnat de fiecare proprietar.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -