Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

zona de langa bloc


37 raspunsuri la acest subiect

#11
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:54

Presedintele asociatiei de proprietari ce zice? E de partea lor? Nu-i puteti face o plingere? Sau sa ridicati problema in sedinte?



#12
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:55

Ioana, chiar dacă 80 de cm (sau 5 m) lângă bloc sunt în coproprietate, asta nu înseamnă decât că orice proprietar din bloc are acces la terenul respectiv (fiind coproprietate). În nici un caz nu dă dreptul celor de la parter / etajul 7 / etajul 9 de a pretinde exclusivitate  [:)] .



#13
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:57

Si asta este un exemplu soft, ca sa zic asa. Cu cine sa discuti, cand argumentul forte este "noi stam aici de cand a fost dat blocul in folosinta, voi ati venit de numai 4 ani".

Răspunsul la o afirmație de genul acesta este că dobândirea proprietății în urmă cu mai mult timp nu conferă drepturi suplimentare :). Și proprietarul care a cumpărat ieri, și proprietarul care a cumpărat după ce s-a făcut blocul au aceleași drepturi. 



#14
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.028 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 12:30

Mi-am salvat raspunsurile voastre, incerc sa-mi pun cap la cap cateva argumente si sa fac o reclamatie la Asociatia de Proprietari, mai intai.

 

Nu suntem genul care sa umblam cu reclamatii, nici nu avem timp de asa ceva, dar se pare ca este singura cale de a stopa aceste comportamente.

 

Va multumesc pentru ajutor!



#15
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 12:46

Mai dar a devenit un adevarat brand romanesc asta cu "mergeti la scara voastra!" Oare daca cei doi ar fi fost de la scara corecta, era totul ok?

 

Uite ca nici eu nu stiu cum sunt delimitate exact spatiile, care sunt coproprietate (pt care platim si impozit, alaturi de impozitul pe apartament) si care este spatiu public.

 

Bafta multa, o reclamatie, ceva ii va mai linisti cu siguranta pe vecini...

Nu i-am inteles niciodata pe oamenii astia fata activitate, care au chef doar de cearta si facut rau celor din jur. 



#16
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 12:49

Mi-am salvat raspunsurile voastre, incerc sa-mi pun cap la cap cateva argumente si sa fac o reclamatie la Asociatia de Proprietari, mai intai.

 

Nu suntem genul care sa umblam cu reclamatii, nici nu avem timp de asa ceva, dar se pare ca este singura cale de a stopa aceste comportamente.

 

Va multumesc pentru ajutor!

Cum va e greu voua sa faceti reclamatii (din lipsa de timp), asa le este lor greu sa fie civilizati si sa-i respecte pe cei din jur :(((((( Nasol cu astfel de oameni



#17
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 13:07

Multumesc pentru raspunsuri, imi sunt foarte utile!

 

Nu stiu exact ce li s-a reprosat celor doi, mama fetitei mi-a povestit ca au fost alungati ("mergeti la scara voastra"), iar tatal, cu bun simt, a incercat sa se opuna decent, dar a renuntat, vazand ca nu ai cu cine vorbi.

 

Si asta este un exemplu soft, ca sa zic asa. Cu cine sa discuti, cand argumentul forte este "noi stam aici de cand a fost dat blocul in folosinta, voi ati venit de numai 4 ani".

 

Viviana, informatia cu 80 de cm de jur imprejur este foarte interesanta, ma poti ajuta cu un link, ceva?

 

Ioana

 

cu genul acesta de oameni nu o sa poti ajunge niciodata la un consens sau discutie civilizata.

din pacate, varsta le ia unora mintile, si-asa ingustate de prejudecati si idei putine, fixe si proaste. oricat le-ai explica, vorbesti cu peretii. cunosc perfect genul asta de oameni, am vreo 2 specimene numai la mine in bloc.

cand se mai repeta incidentul, cei "alungati" au doua variante la dispozitie : cheama politia locala, atunci, pe loc, pentru solutionarea situatiei, sau depun o reclamatie in scris la sectia de politie de care apartin cu domiciliul, in care sa descrie cum sunt "amenintati" si hartuiti verbal de "babele" fara ocupatie.

cand o sa le bata politia la usa sau vor primi invitatie la sectie si se vor alege poate cu o amenda cat jumatate din pensie, stii cum se vor linisti "babele" ? mintenas.

atata timp cat se respecta programul de liniste impus de legea 61, nu e dreptul "babelor" sa se ratoiasca si sa-i goneasca de pe alee pe cei care se joaca in liniste.



#18
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 13:10

Ceva asemanator am patit si eu cand locuiam in Romania.

Si eu m-am gandit atunci sa fac o reclamatie scrisa la asociatia de proprietari. Insa, administratorul mi-a spus ca ei nu se ocupa cu asa ceva si mi-a dat numarul de telefon al politistului de proximitate. L-am sunat si i-am relatat problema, iar a doua zi a si fost la vecinul respectiv la usa sa-i explice ce drepturi are el si ce drepturi au ceilalti vecini.

Apoi m-a sunat si pe mine si mi-a spus ca din punctul lui de vedere situatia s-a clarificat, dar daca nu, sa fac o sesizare scrisa la ei si atunci o sa aiba o alta abordare.

N-a mai fost cazul ca respectivul s-a potolit.


Editat de mianda, 22 iunie 2016 - 13:12 .


#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 13:13

Mi-am salvat raspunsurile voastre, incerc sa-mi pun cap la cap cateva argumente si sa fac o reclamatie la Asociatia de Proprietari, mai intai.

 

Nu suntem genul care sa umblam cu reclamatii, nici nu avem timp de asa ceva, dar se pare ca este singura cale de a stopa aceste comportamente.

 

Va multumesc pentru ajutor!

 

nu rezolvi absolut nimic cu reclamatie la asociatia de proprietari. iti pierzi timpul, crede-ma.

asociatia nu are nici-o autoritate, conform legii, pentru a corecta comportamentul unor locatari certati cu legea si bunul-simt.

asa cum ti-am scris in mesajul anterior, telefon la politia locala cand se repeta incidentele sau reclamatie scrisa depusa la sectia locala de politie vor face adevarate minuni.



#20
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 14:58

Ma indoiesc ca femeilor acelora le va pasa de orice cale legala. Spuneam in alta parte ca ne-am mutat si noi incoace si incolo si tot asta auzeam, si cu "scara voastra" si cu "eu sunt mai veche aici decat voi".

 

atata timp cat se respecta programul de liniste impus de legea 61,

 

Asta ce mai e?

 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -