Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

zona de langa bloc


37 raspunsuri la acest subiect

#21
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 15:07

Pepco, de ce îndoiești? Mianda a spus că ea a acționat pe cale legală și preopinentul s-a potolit.

 

Eu nu înțeleg ce ar putea face ”baba” dacă un părinte continuă să joace bedminton cu copilul său pe o alee, chiar dacă baba zice că nu-i convine. Vine și le pune piedică? Face scandal? Dacă da, îi spun frumos că sun la poliție și chiar o fac (atenție, nu la 112, la poliția locală, de proximitate).

 

Legea 61 din 1991 e cea care se referă la liniștea publică.



#22
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 16:13

mianda povesteste de un vecin, nu de "babe"...

 

Nu stiu ce se intampla cu femeile acestea cand imbatranesc, nu mai au deloc pofta de viata, orice le deranjeaza.



#23
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 18:04

Nu știam că genul celui ”mereu deranjat” contează :). Pot fi la fel de bine niște ”moși” deranjați de orice. 



#24
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 22:00

Nu știam că genul celui ”mereu deranjat” contează :). Pot fi la fel de bine niște ”moși” deranjați de orice. 

Asa e. La noi, cand eram mici, oamenii "de bine" erau de ambele sexe. Toti la fel de agresivi in limbaj si cu acelasi placi. Ii aveam atat la bloc (ambele scari) cat si la casele de vis a vis (acestia deranjati de cei ce jucau pe strada tenis de picior sau "patratelul").

Atunci era pana in revolutie sau imediat dupa, n-a chemat nimeni niciodata politia locala, convietuiam... ei dadeau din gura, noi, copiii ne faceam ca-i ascultam si tot ca noi faceam...



#25
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 22:49

Aa, Ioana, pot sa intreb si eu ceva legat tot de spatiul din jurul blocului, in subiectul tau?

#26
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 12:34

Bineinteles ca poti intreba!

 

Din intamplare, in cazul nostru, toate (3) sunt femei, plus fiul unei dintre ele, care se ocupa cu taierea copaceilor/tufisurilor ornamentale pe care se poate intampla sa aiba cineva initiativa sa-i planteze la o distanta respectuoasa de bloc, ca sa nu deranjeze. Nu conteaza, sa-mi pun salcam la etajul 2, nu pe spatiul de langa bloc!


Editat de ioana, 23 iunie 2016 - 12:38 .


#27
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 13:51

Voiam sa stiu,,legat din spatiul acesta de 1 m din fata blocului, care e in general cu iarba, etc, cine trebuie sa se îngrijească de curatenie? Eu m am mutat de curand, si stau la parter, gardul viu din fata blocului mai are putin si intra pe geam, intre acest si bloc gasesc pampersi, servetele, pungi, chistoace, toate cum ar fi, la nasul meu. Deunazi aveam aduse pe pervaz 2 servetele baby folosite. .. ma rog, pe mine ma doare cel mai tare de gardul ala ca e in focar de urechelnite si alte gânganii care mai razbat pana in apartament. .. E responsabilitatea noastră, fiindca stam chiar la parter pe partea cu gardul acesta, sa ne ocupam de tunderea lui si de curatenie in spatiul acesta?

#28
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 15:02

curatenia ar trebui s-o faca persoana care face curat pe scara blocului. ca doar mizeria e produsa tot de locatari, nu de trecatorii de pe strada :-).

gardul viu e in grija celor de la spatii verzi, trebuie sa dai telefon sau sa faci o solicitare (pe mail, in scris). sau il rogi pe administrator s-o faca.

in locul tau le-as pune niste "scrisorele de amor" (listate la imprimanta + un exemplar pus la avizier/in lift) tuturor vecinilor de deasupra. in care le-as reaminti ca traim in mileniul 3, nu in pestera sau comuna primitiva, ca s-a inventat cosul de gunoi si sacul de pus gunoiul, iar folosirea ghenei/containerelor e foarte indicata, ca nu esti tu obligata sa suporti sub geam mirosul gunoiului lor.



#29
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 15:03

anda, cand ai vizionat si ales apartamentul, nu ai observat detaliul cu gunoiul din gradina, de sub geam ?



#30
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 15:35

L am mostenit :)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -