Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

zona de langa bloc


37 raspunsuri la acest subiect

#1
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 08:14

Buna dimineata!

 

Care este statutul ariei de langa scara blocului? Este o lege care reglementeaza problema?

 

Pe scurt: suntem un bloc cu 3 tronsoane, asezate nu in linie dreapta, ci in trepte. In mod tacit, fiecare tronson are o arie delimitata, dar, mai nou, cei de la parter pretind exclusivitate absoluta. Daca o tin asa, va trebui sa-mi fac scara directa pana la etajul 2 (zambet).

 

Multumesc!

 

Ioana



#2
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 08:23

Ca cei de la parter să aibă exclusivitate, ar trebui să existe niște acte de proprietate / de drept de folosință. Dacă nu le au, nu pot pretinde exclusivitate.

 

Eu știu că în marea majoritate a cazurilor în București zonele de lângă blocuri sunt ale primăriei de sector (bineînțeles nu vorbesc de zone rezidențiale noi, unde terenul poate aparține firmei care administrează complexul, vorbesc de zonele cu blocuri obișnuite). Probabil e similar și în celelalte orașe, tot primăria are terenurile respective.

 

În momentul în care cineva mi-ar spune că nu am voie să trec prin sau să folosesc zona comună de lângă bloc i-aș cere actul prin care poate pretinde acest lucru. 



#3
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 08:33

Multumesc pentru raspuns, Daniela!

 

Problema este ca la parter locuiesc niste babe (da, termenul este folosit intentionat cu sens peiorativ, nu e vorba doar de varsta!) care nu au ocupatie si fac tot felul de magarii.

Exemplu: o fetita de la tronsonul 3 juca badminton cu tatal ei pe aleea care leaga tronsoanele 1 si 2 (este singura portiune dreapta suficient de lunga). Si a iesit "doamna" de la parter si i-a certat... Desi  nu faceau galagie, nu deranjau pe nimeni... Atat de jenant mi se pare! 


Editat de ioana, 22 iunie 2016 - 08:34 .


#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:02

Zona de langa bloc e a primariei.

 

Noi cand am construit rampa pentru persoane cu dizabilitati a fost nevoie de aprobare de la primarie.

Parcarea inchiriata de la primarie are acelasi statut. Niciun  chirias nu are voie sa intervina asupra asfaltului fara aprobarea acesteia. Un oarecare si-a in fipt un stalpisor pe locul lui de parcare si a fost amendat.

 

Deci o simpla seziare, cu poza daca este cazul, la primarie poate, poate rezolva problema.



#5
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:09

Ioana, dar ce anume a pretins doamna respectivă când i-a certat? Să plece? Eu i-aș fi spus foarte politicos că imediat ce îmi arată un act care demonstrează că nu am voie să folosesc aleea respectivă, plec imediat.



#6
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:14

Exemplu: o fetita de la tronsonul 3 juca badminton cu tatal ei pe aleea care leaga tronsoanele 1 si 2 (este singura portiune dreapta suficient de lunga). Si a iesit "doamna" de la parter si i-a certat... Desi  nu faceau galagie, nu deranjau pe nimeni... Atat de jenant mi se pare! 

Celebra "de la ce scara esti?? Du-te la scara ta!" reloaded :)))

 

Veche problema cu babele.. asa era si pe vremea noastra, oamenii de genul asta nu suportau copiii cu joaca lor. Si pe vreme aia eram multi copii in parcarea blocului, nu ca acum... Acum e liniste fata de ce era atunci...

Asa stiu si eu ca terenul din jurul blocului este al primariei, ADP, ca si parcarile de resedinta. NU este proprietate privata... Ar fi absurd sa fie asa (desi traim in Romania si se poate intampla orice [:D])... incep cei de la parter sa perceapa taxa de intrare in bloc, ca nah, nu poti sa zbori pana la etajul 3...

 

Si eu cred ca trebuie facuta o reclamatie, s-ar linisti multa lume  [:)]  [cool]



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:20

Din cate stiu in limita a 5m de la cladire este coproprietatea celor din bloc. Dincolo este spatiu cu utiitate publica. 

In nici una dintre situatii nimeni nu poate sa isi revendice vreun drept legal indiferent de natura acestei revendicari.



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:21

eu as face asa:

 

1. o adresa catre primarie in care rog sa mi se spuna in scris care este statul acelor arii delimitate cu specificarea repercusiunilor in caz de incalcare a utilizarii lor legale si a subminarii proprietarului de drept

2. dupa primirea raspunsului as face copii si le-as lipi in lift, la avizier, pe usile babelor.



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:27

Din cate stiu in limita a 5m de la cladire este coproprietatea celor din bloc. Dincolo este spatiu cu utiitate publica. 

In nici una dintre situatii nimeni nu poate sa isi revendice vreun drept legal indiferent de natura acestei revendicari.

Nu. In coproprietate intra terenul pe care e construit blocul + maxim 80 cm de jur imprejur.



#10
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 09:39

Multumesc pentru raspunsuri, imi sunt foarte utile!

 

Nu stiu exact ce li s-a reprosat celor doi, mama fetitei mi-a povestit ca au fost alungati ("mergeti la scara voastra"), iar tatal, cu bun simt, a incercat sa se opuna decent, dar a renuntat, vazand ca nu ai cu cine vorbi.

 

Si asta este un exemplu soft, ca sa zic asa. Cu cine sa discuti, cand argumentul forte este "noi stam aici de cand a fost dat blocul in folosinta, voi ati venit de numai 4 ani".

 

Viviana, informatia cu 80 de cm de jur imprejur este foarte interesanta, ma poti ajuta cu un link, ceva?

 

Ioana


Editat de ioana, 22 iunie 2016 - 09:40 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -