Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Unde am gresit si ce se mai poate repara ?


199 raspunsuri la acest subiect

#31
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 20:39

Ce va pot spune este ca nimic nu te poate pregati pentru perioada de adolescenta a copiilor. De pe la 13 ani tot credem ca mai rau de atita nu se poate, dar credeti-ma se poate! Si inca cum! 



#32
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 21:00

Ce va pot spune este ca nimic nu te poate pregati pentru perioada de adolescenta a copiilor. De pe la 13 ani tot credem ca mai rau de atita nu se poate, dar credeti-ma se poate! Si inca cum! 

 

 

asa, asa, continua cu incurajarile :))))

 

si ca sa nu credeti ca numai al meu e cu putoarea: a venit prietenul lui, 11 ani, tot cl a 5-a ... stateau la T in camera a-si faca temele impreuna.

 

va rog sa ma credeti ca eu din usa m-am oprit. i-am intrebat daca se descurca, mi-am bagat picioarele in tema lui fii-meu si am plecat urgent afara pe terasa. nu aveam cum sa tip la el sa mearga sa se spele ca nu vroiam sa-l fac pe celalalt copil sa se simta rau, ca era si mai si.

 

asa ceva... parca ma pocnise trenul. si ei erau fericiti impreuna si cu picioarele lor cu tot. 

 

si chit ca ai mei nu sunt hockeisti, ca fac arte martiale in picioarele goale si inoata, dar cum poarta cu obstinatie o singura pereche de cizme toata iarna (nici nu stiu de ce ma obosesc sa iau in fiecare sezon 2 perechi, ca sezonul urmator le dau pe la prieteni cu cu copii mai mici, aproape nefolosite) e dezastru!

 

eu ziceam ca nu-i oblig la dus zilnic. recunosc :) dar ce cer e sa-si spele posterioarele dupa no. 2 si picioarele every day. 


Editat de Aqai, 21 martie 2016 - 21:00 .


#33
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 21:05

 

 

Pentru viitor, cand modalitatile prin care vom putea interveni se vor ajusta in functie de varsta, ce optiuni tehnice pt a controla accesul la net-ul cunoasteti?

 

 

Este "parental control" pentru windows, pentru android si pentru apple. Pentru orice device. Se instaleaza pe device si are diverse setari prin care poti controla accesul la diverse site-uri, poti controla unitatea de timp petrecuta pe un anume site si o multime de alte setari in functie de ce doreste parintele.

Eu am avut parental control pana la 13 ani ai fetei.

 

Pentru cine are acasa internet prin cablu si router, trebuie sa stie ca prin intranetul din casa toate deviceurile se vad intre ele si se pot accesa. Exista programe care urmaresc activitatea device-urilor si cu ajutorul carora poti inchide/limita accesul unui anumit device la internet.

 

Dar de departe solutia cea mai eleganta este ca dupa o anumita varsta 14-15 ani copilul sa renunte de buna voie la statul aiurea pe device in favoarea lectiilor si a invataturii prin imbinarea utililului cu placutul - lectii pe tableta, eseuri pe laptop, teste pe iphone samd

 Cu rabdare si incredere.

 

Asa cum este organizata azi scoala tableta si laptopul sunt de baza. Pai ma uit la fii-mea: sintezele lectiilor predate pe caiete le face direct pe laptop.

FB este necesar - discuta, afla de evenimente, iau teme.



#34
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 21:19

Ei Aqai si in adolescenta le pute transpiratia si mai si! Vestea buna e ca odata cu adolescenta, incep sa umble dupa fete si incep sa se spele fara a mai fi impinsi de la spate. Orice ii pot reprosa lui fiu-meu dar nu ca nu se spala. Are mare grija de cum arata, cum se imbraca, are grija de haine, are un dulap foarte ordonat, spre desebire de camera...



#35
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 21:45

si la mine e netul la liber.

dar ma cam exaspereaza cu statul pe tableta pe youtube si cereri de ps4 30 min in timpul sapt (deh...miercurea e zi scurta, vinerea sf de saptamana.)

mai sta cite 1 ora pe ps4 in weekend

 

se mai juca pe niste gameuri online...dar mi-a intrat un virus ceva pe computer...si magareatza a picat pe el...asa ca nu mai are voie.

 

celular nu are (a cerut dar nu s-a aprobat)..cont fb nu are...nici nu-l intereseaza , ca nu vorbeste cu nimeni online...

 

cu tableta ma gindeam sa nu il mai las la nesfirsit...decit daca face ceva cu ea si in scop academic...si imi venise ideea, dar nu am aplicat-o ...daca face academics pe ea astazi...castiga timp de fun pt miine.

 

de spalat ce sa zic...nu am probleme ca se spala, inca nu pare hormonizat, nu miroase...nu se uita dupa fete...

 un big + e ca a inceput sa se pieptene...si inca cum...se piaptana si seara la culcare.

si am gel de par dar care numai el il foloseste.

 

curatenia in camera e e la nivel de acceptabil...

mai pune haine curate la spalat...se mai imbraca cu haine favorite puse deja la spalat...cauta prin cosul de rufe dupa ele.

 

ii place sa poarte haine de firma nike... si sa se asorteze.



#36
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 22:23

Am copile mici => nu am sfaturi de dat dar notez, notez, notez [flor] ca in 6-7 ani acolo o sa fim si noi.

#37
sunnyday07

sunnyday07

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 834 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 22:25

Este "parental control" pentru windows, pentru android si pentru apple. Pentru orice device. Se instaleaza pe device si are diverse setari prin care poti controla accesul la diverse site-uri, poti controla unitatea de timp petrecuta pe un anume site si o multime de alte setari in functie de ce doreste parintele.

Eu am avut parental control pana la 13 ani ai fetei.

 

Pentru cine are acasa internet prin cablu si router, trebuie sa stie ca prin intranetul din casa toate deviceurile se vad intre ele si se pot accesa. Exista programe care urmaresc activitatea device-urilor si cu ajutorul carora poti inchide/limita accesul unui anumit device la internet.

 

Dar de departe solutia cea mai eleganta este ca dupa o anumita varsta 14-15 ani copilul sa renunte de buna voie la statul aiurea pe device in favoarea lectiilor si a invataturii prin imbinarea utililului cu placutul - lectii pe tableta, eseuri pe laptop, teste pe iphone samd

 Cu rabdare si incredere.

 

Asa cum este organizata azi scoala tableta si laptopul sunt de baza. Pai ma uit la fii-mea: sintezele lectiilor predate pe caiete le face direct pe laptop.

FB este necesar - discuta, afla de evenimente, iau teme.

Eu am investit la inceputul anului intr-un router mai rasarit care are parental control evoluat - pot pune restrictii pe anume device-uri (eu am wifi pe telefon , fiica-mea nu), pe anumite perioade (duminica 2 ore daca apreciez eu ca e cazul are si ea internet pe mobil) si URL filtering - adica ai net da' n-ai youtube de exemplu.



#38
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 23:29

Ma inscriu si eu pe lista cu o adolescenta de 13 ani si ceva. De spalat se spala insa hainele le lasa imprastiate peste tot, comenteaza la orice si stie tot...si stie cel mai bine. Acum e iubitoare si se alinta ca o pisicuta si 2 minute mai tarziu zbiara la noi, plange si tranteste usile. Ma gandesc uneori ca e ca si cand as trai cu o persoana bipolara. Telefonul e f important insa are doar o cartela prepaid fara date. Foloseste "doar" WhatsApp si Instagram insa am obligat-o sa imi asculte pledoaria despre sfera privata inainte sa i le instalez (are Kasperky Internet Security cu parental control si nu poate instala aplicatii noi singura). Si da....uneori imi vine sa ii crap capul ....sau sa o incui in beci ....sau amandoua...si totusi o iubesc mai mult decat orice pe lume. Incercam si eu si taica-su sa ii spunem ca o iubim...chiar si cand suntem suparati pe ea. De cele mai multe ori vine si isi cere scuze dupa un timp....sau ma duc eu si imi cer scuze daca eu sunt cea care a declansat conflictul. Are note bune desi eu am senzatia ca nu se straduie cine stie ce. Si ma enerveaza ca are timp de WhatsApp insa nu are timp sa invete la istorie..si ma sperie ca ar putea sa piarda teren cu scoala. Insa cel mai tare ma sperie ca as putea sa o pierd. Ca ar putea decide ca nu e fericita acasa, ca nu se ridica la inaltimea asteptarilor noastre si ca noi nu o intelegem .....si sa se lase influentata de vreun tampit. Asa ca ma fortez sa accept ca uneori nu are chef de invatat...ca uneori (mai des) nu are chef sa faca curat in camera ei. Nu reusesc mereu sa ma stapanesc insa ma stradui. I-am propus sa iesim impreuna la masa, de doua ori pe luna si in ziele respective fac home-office. Sper sa treaca perioada dificila...inainte sa inceapa mezinul care implineste 9 ani on vara asta.

#39
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 23:58

Zilele trecute a iesit fii'miu din baie, se pregatea sa plece dimineata la scoala. Si odata cu el, iese un mirooooossss...de deodorant! Cred ca-si pusese juma de tub. L-am intrebat ce l-a apucat si a zis ca au avut o discutie, intre baieti, in vestiare, dupa sport, despre mirosuri. L-am intrebat daca i-a spus cineva ca pute, de s-a simtit el asa, sa-si toarne deodorant. A zis ca nu, ca era discutie generala. Facea ca si altii folosesc. N-am putut sa nu ma minunez cum o fi in clasa - daca-si pun toti atita deodorant cit si-a pus fii'miu, profu bietu de el nu mai intra acolo!

 

Am mai auzit si pe alti parinti de adolescenti cum se pling ca nu se spala copiii lor. O fi o moda? Sau ce-o fi in capul lor, isi imagineaza ca sint mai cool imputiti? Sau e lenea de vina? Cind o sa le treaca, cind se indragostesc?

 

Fii'miu nu e refractar la problemele de igiena (deocamdata, as zice). Merge la baie in fiecare seara. N-a fost pina acuma nevoit sa faca dus de 2 ori pe zi, dar asta nu cred ca ar face-o. Acuma citva timp, nu stiu de ce, ii mirosea gura. Chiar si dupa ce se spala. I-am spus si n-a incercat sa se fofileze, a cooperat, am incercat diferite metode (bicarbonat, baie de gura) pina a revenit la normal.

 

Noa, si fii'miu a inceput sa ne raspunda, sa ne ironizeze, sa fie obraznic. Face 13 ani anul asta. Si la noi sint multe conflicte pe tema comportamentului in familie. El nu are  cont FB. In schimb si el si sora-sa de 11 ani au skype. La noi exista o regula - nu au voie cu tableta sau telefonul (ma rog, telefonul e al meu) in camerele lor seara. Cel mai tirziu la 9 vreau sa le vad in sufragerie si pe ei in pat. Nu e negociabil. Acum 2 saptamini, l-am prins pe Alex ca citea o manga in loc sa-si invete lectia. I-am spus ca e pedepsit o saptamina de tableta. A raspuns ca stie lectia. Am binevoit sa-l ascult, conditia fiind anularea pedepsei in cazul in care avea dreptate. Bineinteles ca n-o stia, asa ca s-a ales cu 2 saptamini de suspendare. S-a cam dat cu fundul de pamint, si a fost mai dezagreabil ca de obicei, dar ata ete, tableta era ascunsa.



#40
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 martie 2016 - 07:48



Viviana, multumesc din suflet pentru raspuns! [flo]   L-am citit o data, apoi l-am recitit de alte cateva ori si voi incerca sa tin cont de sfaturi. 

szivarvany, ce mult ma bucur ca ai scris! . [pup]  Imi amintesc cu atata drag cum scriai  de frumoasa ta Giulia!

Eu simt ca gresesc , am spus-o.

In primul rand sunt  foarte obosita din cauza serviciului, nu mai am rabdare cum aveam inainte, recunosc si ma irita la culme tot acest comportament.

In al doilea rand , sunt momente cand o urmaresc mai rau ca un jandarm sa vad daca isi duce ambalajul de la iaurt la gunoi sau il arunca sub pat ( ca si aici avem  o problema mare), daca merge la baie sa se spele seara pe toate cele etc.O sa incerc sa o fac mai de la distanta.

Ma bucur cu ea de fiecare data cand obtine o realizare de orice fel, o laud, o incurajez. Dar nu ma pot face ca nu vad restul.

Oh, nu as sfatui pe nimeni sa se faca ca nu vede abaterile. Numai ca trebuie un oarecare echilibru in relatia cu ei, adolescentii.

Sa iti explic la ce ma refer.

 

Adolescentii nostri nu sunt niste robotei facuti numai din reguli si limite, din spala-te pe dinti, strange, ce note ai luat, adu tableta, iesi de pe internet, pune la loc, iar ai lasat coaja de banana sub pat, pune lucrurile in cos etc. 

 

Sunt persoane bine conturate cu sentimente si trairi, cu lucruri pe care le plac sau nu, cu pareri personale despre oameni si ce ne inconjoara...

 

Ideal ar fi ca un parinte sa dea aceeasi importanta pe care o acorda disciplinei si celorlalte parti: emotionale, sufletesti.

Mai ales cand vine vorba de fete. Sa vorbeasca cu ele despre ele, despre ce le place si ce nu, despre prietenele lor, despre baieti despre de ce cred ele ca cerul e albastru...

 

Echilibru: disciplinare + atentie, multa atentie.

 

Cand vorbesc de a te detasa putin si de a incerca un timp sa "vezi" de la distanta vorbesc de detasarea asumata.

Zic eu ca numai asa iti dai poti da seama mai usor cam pe unde se situeaza, iti dai seama ce mai ai de adaugat si inlaturat. Cu alte cuvinte trebuie sa o lasi putin sa dovedeasca ca se poate si singura.

==============

 

Miriluta, oh da, nu esti singura care gandeste asa:  "Insa cel mai tare ma sperie ca as putea sa o pierd. Ca ar putea decide ca nu e fericita acasa, ca nu se ridica la inaltimea asteptarilor noastre si ca noi nu o intelegem .....si sa se lase influentata de vreun tampit."

 

Noi ca parinti trebuie sa fim la dispozitia lor in sensul de a le sta aproape pentru a preveni comportamentele riscante.

(in sensul frumos nu in sensul extrem, in niciun caz nu ma refer la a sta drepti in fata lor si a face ce spun ei ci in sensul de a fi acolo cand au nevoie, ma refer la sensul care deriva dintr-o stare sufleteasca) 

 

Cand esti aproape de fiica ta atunci cand are ea nevoie iti creezi si ocaziile de a o sustine.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -