Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Unde am gresit si ce se mai poate repara ?


199 raspunsuri la acest subiect

#21
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 17:34

sunnyday, pai si sa nu ti se urce sangele la cap cand motivul e lenea? ca si mie imi e lene.

 

sambata dl consort catre copilul mare (conflict, cearta, rezultat: fine, whatever, I don't care din partea pre-adolescentlui)

 

fine! than I don't care either! taica-su. de maine nu ma mai duc la munca si nu mai muncesc si nu mai iau salariu!



#22
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 17:37

Ca o incurajare.  dupa 17 ani dezordinea in camera ramane aceeasi in schimb se inteteste stransul fara sa-ti mai bati gura. Daca mai apare si cate un/o iubit/a e si mai bine.



#23
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 17:45



 tehnic vorbind, daca internetul e la liber, cum faci sa nu se joace si sa nu aiba fb?

Ca ma intereseaza [:)]

 

 

fb: nu au cerut :). si daca cer (aici cred ca al mic ma asteapta la cotitura, ca el vrea TOT ce vede si la altii, sa fie like normal kids) vad la fatza locului.

 

vor sa vb cu prietenii care nu stau pe strada, au telefonul fix la indemana, sau pot sa ia mobilul meu, sa ii sune sa vb

 

jocuri: nu au timp. [:D] in timpul saptamanii nu ne jucam. avem scoala, activitati, caine, intre astea trece ziua. si seara in pat ochii nu stau in ecrane.

 

si cand au timp, in weekend, regula e ca tre' sa intrebe. cand l-am prins pe vreunul in minecraft sau la dan TDM (minecraft vlogger) fara sa confirme cu mine, iau device-ul. fara nici o cearta. pur si simplu intru si confisc obiectul.

 

daca stau si googlesc chestii gen cum sa isi programeze mod-uri in minecraft sau planuri de diverse constructii faraonice, sau cum sa mai combine si ansambleze nerf guns, planuri pt tot soiul de combinatii lego, poze interesante dupa ce interese au la momentul respectiv,sau isi cauta carti audio, isi organizeaza biblioteca audio- astea toate sunt ok oricand dupa ce au terminat temele si fara aprobare specifica.

 

s-au obisnuit ca asta e regimul si intreaba. uneori e da, uneori e nu in functie de programul de familie, de ce au facut pana atunci, de ce mai au de facut... 


Editat de Aqai, 21 martie 2016 - 17:47 .


#24
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 18:00

pai ziceai ca e la liber... [:)]

Asa libertate...



#25
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 18:19

la liber adica nu am parole, restrictii, ore. il folosesti responsabil, e liber :)

 

netul inseamna multe alte lucruri decat jocuri si FB 

 

statul la joaca cu orele nu e o folosinta responsabila. i-am lasat de cateva ori sa se joace fara numar. au venit cu: ma doare capul, imi e rau, de ce nu mai am timp sa ma joc cu mihaitza si alte cele...



#26
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 18:24

pai ziceai ca e la liber... [:)]

Asa libertate...

 

 

ma tot gandesc la replica ta... am intrebari  [:)]

 

adica libertate si reguli se exclud? la voi copilul hotaraste cand si cat sta pe fb si pe chat si pe txt si la jocuri?

 

sau aveti copii asa responsabili ca nu trebuie sa stati voi de paza sa isi faca temele intai? 

 

sau sa-si extraga ochii din ecrane dupa ora 8?

 

pai sa-mi dati si mie reteta :)))))



#27
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 18:30

Deocamdata si noi e la la "liber", nu are varsta potrivita sa-si faca cont de facebook, iar telefonul il foloseste doar in excursii si tabere, sau ca sa mai sune la unul din colegii, cand isi uita tema la scoala. Seara are putin timp, se uita la cate un filmulet pe youtube (in general, in prezenta noastra).

 

Pentru viitor, cand modalitatile prin care vom putea interveni se vor ajusta in functie de varsta, ce optiuni tehnice pt a controla accesul la net-ul cunoasteti?

 

Edit: si noi insistam tot pe ideea de a invata sa se foloseasca de gadgeturi si internet cu masura si responsabilitate, atat pt distractie cat si pt proiecte / prezentari / chestii educative. Diferenta (fata de varste mai mari) este ca acum nu poate sa le foloseasca fara sa ne intrebe mai intai, nu poate instala nimic fara acordul nostru... insa banuiesc ca asta se schimba cu timpul.


Editat de Adriana mica, 21 martie 2016 - 19:43 .


#28
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 18:45

Noi avem si conturi de microsoft setate pe laptopurile lor si primim rapoarte cu activitatea lor online. 

 

Partea buna e ca lucrurile arata bine pana acum.



#29
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 19:17

Noa, uite asa e camera lui fiu-meu (am mai pus poza, dar nu stiu daca tu ai vazut-o).attachicon.gifhmmm.jpg

 

Si stai ca saptamina asta erau de 2 ori mai multe ambalaje! L-am rugat sa le stringa si pina seara erau strinse! [fal]  Cind am venit din visita, nu mai era picior de ambalaj!

 

Am vazut si eu, cu cit il bat mai tare la cap, cu atit face mai putin din ce ii spun. Si eu sint adepta: asculta si incurajeaza mai mult, critica si reproseaza mai putin.
Barbata-meu in schimb e exact invers. Degeaba a luat copilul 10 A* si un B, de B-ul ala se leaga si reproseaza si critica necontenit. La care fiu-meu a concluzionat ca orice ar face, tac-su nu e multumit, drept care nu-I mai pasa de opinia lui! 

 

Iti doresc multa rabdare, o sa trecem si peste asta.

 

 

Mvaiii Letitia ... [:-)))]  ...scuze, dar nu ma pot abtine de ras .... tot ce pot spune este ca fiu-tau este bine hidratat [:-)))]



#30
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 21 martie 2016 - 20:14

Eu nu am vrut initial sa contribui la subiect pentru ca m-am gandit ca nu ma incadrez in varsta, cu unul de 11 ani si jumtate si altul de 10 ani si jumatate … si poate nu ma incadrez si multe inca nici nu ne-au pocnit dar ma recunosc in :

 

Rezistenta la facut baie – si daca voi va plangeti de cum miros copiii vostri care vin de la joaca, va rog sa va imaginati cum miroase fiu-meu cand iese din echipamentul de hockey, ud pana la piele de transpiratie, cu parul ud si picaturi curgand din casca aia captusita cu un burete de plastic, care ii lasa pe tample niste dare de mizerie … cu mainile scoase din manusile de hockey care, nespalate dupa fiecare purtare, miros a soseste imputite, rau, dar rau de tot  …oh, oh, oh !!! Numai cine a intrat intr-un vestiar de sportivi intelege ce spun ….
Si desi se miroase si recunoaste si el ca pute, cica ii place, ca sunt mirosurile lui … si nu face dus pentru ca are basketball sau soccer dupa hockey sau e 8 dimineata si de ce sa faca dus de mai multe ori pe zi ??? Pai mai copilule, puti, te comenteaza colegii, nu stau langa tine … nu ii pasa, nu il deranjeaza, el nu se atinge de apa si sapun de doua ori …

Aceasta este totusi singura rezistenta pe care o am la spalat … amandoi fac dus obligatoriu in fiecare seara …si asta pentru ca asa i-am obisnuit de mici. Imi aduc aminte de o discutie pe forum, in care am descoperit cu stupoare ca dusul zilnic obligatoriu, nu era obligatoriu pentru multi copii ai forumului. Ma bucur ca eu am insistat cu asta, de cand s-au nascut, copiii mei au facut dus, seara, inainte de culcare … nu a contat ca nu au fost afara, ca nu transpira, ca am venit tarziu acasa de pe undeva. Au facut dus si de Revelion, cand ne-am intors la 3:00 A.M., deci as recomanda dresajul asta de mici  … desi, ma contrazic usor cand ma gandesc la spalatul pe dinti. Care iar a inceput devreme si cu care ma lupt in fiecare seara. Acum incerc sa ii fortez sa se spele pe dinti in cada, cand fac dus …de multe ori le pun periuta cu pasta pe maginea cazii, doar sa o ia si sa nu uite.
Concluzie – daca cu dusul de seara nu avem probleme, avem probleme cu mai multe dusuri pe zi … cu alte cuvinte, la varsta asta, se pare ca spalatul nu curata mizeria, nu spala mirosul, este doar o procedura invatata si un obicei capatat de mic, caruia cred ca inca nu i-au gasit logica.

 

 

Umblatul dezbracat pe afara – nu inteleg, nu inteleg de ce refuza sa se imbrace … este o lupta continua. De 2 ani, fiu-meu nu mai are cizme de nici un fel, bocanci, ghete … are numai adidasi …si nu oarce fel de adidasi, din aia de carpa, de running. Cu ei se duce la scoala, ca e vara, ca e iarna, ca e ploaie, ca e soare, ca e noroi, ca e zapada de 3 m. Sigur ca se uda …si sta ud. Sigur ca nu e bine, dar aceasta este o batalie la care am renuntat. Ma imbat cu apa chioara ca in scoala e cald, ajunge ud la picioare si banuiesc ca se usuca partial sau complet in scoala. Frig la picioare sigur nu ii este, ca ma gandesc ca daca i-ar fi, ar face ceva … nu ca sa ma asculte pe mine, ci ca sa-I fie lui bine.

Aceeasi problema o am cu imbracatul …. Toata iarna se duce in maneca scurta, rar si la insistente, mai ia ceva cu maneca lunga. De la anul nu ii mai cumpar nimic cu maneca lunga, nu are rost … noroc ca poarta geaca de ski, dar cred ca o face ca totusi ii e frig si nu ca ma asculta pe mine. Zic insa merci …am vazut multi copii la scoala in sort, in miezul iernii …

 

Fica-mea nu se piaptana … eheheee, s-au dus vremurile coditelor, funditelor si coafiurilor dragalase facute de mama. As zice merci daca ar trage o perie prin par. O mai face …din cand in cand.

 

Rufe imprastiate prin camera nu (prea) sunt pentru ca le pun pe toate la spalat .... murdare sau nu, curate sau nu, le arunca in cosul de spalat ...macar sunt stranse si ascunse undeva.

 

 

Nu ii las, nici moarta, sa duca mancare sus, in dormitoare …peste cadavrul meu fac asta… dar cum nu sunt mereu acolo ca sa calce pe mine [:)] , cum au ocazia, cum gasesc castraone si  pahare pe sus. Asta este inca o batalie pe care o duc … nu stiu pana cand, dar nu ma las.

 

 

De vreo 2 luni, nu ii las sa plece dimineata din casa pana nu isi fac patul … si vad ca si-l fac. Nu perfect, dar il fac …

 

 

Nu am rezolvat problema luminilor aprinse … seara, toata casa e luminata, TOATAAAA … daca se duc la baie, aprind lumina pe scari, in hol si in baie …

 

 

Si la mine ca si la Aqai, netul e la liber … A pus barbatul niste restrictii pe siteuri deochiate, dar atat  …

 

Au un telefon, fara data plan, cu cartela , nu au nici un fel de social media, nu interactioneaza cu prietenii deloc online, numai la scoala … deocamdata !!! Oricum am observat ca copiii in Romania sunt mult mai avansati in social media decat cei de aici … Toti copiii cunoscuti de ai mei vara trecuta in Roamania aveau FB, Instagram, emails … la noi as zice ca nu au, ca ai mei, desi au adus asa vorba tangential, nu au insistat.

 

Nu se joaca deloc mult … Avem xbox cu care Alex se joaca doar in weekend, nelimitat … dar deocamdata sunt atat de ocupati cu scoala si activitatile in weekend, incat mi se pare acceptabil cat se joaca. E drept ca in loc sa joace hockey sau soccer pe xbox, as prefera sa se uite la meciuri reale la TV, dar nu vrea …

 

Flavia nu se joaca deloc, deloc … nu ii place.

 

Pe netul cel liber se uita mult si foarte mult pe Ipad, pe Youtube, la youtuberi … nu se vine cu Ipadul la masa, pentru ca umbla pe el cu mainile murdare …dar i-am gasit cu IPadul pe WC, in cada (si asta e interzis acum), si il iau pe oriude mergem si ei nu au nimic de facut.

Alex se uita la cei care joaca soccer sau hockey, Flavia se uita la un reality show – Dance Mom.

 

 

Am insa amici cu copiii in liceu care se plang de aceeasi dependenta de telefon, chat, txt ca si voi pe aici …deci vine si peste noi, nu imi fac iluzii ca scapam.

 

Solutia lor, limitarea prin reguli, fara drept de apel … din jurul meu, nu am auzit de prietenie intre parinte si adolescent la varsta asta, oricat ar incerca parintele "he will ruin the teenager's life on a regular basis"  …

 

Eu o vad ca pe o lupta, nu am nici o speranta sa ne intelegem, sa ne iubim ca acum, sa devenim prieteni. Nu ca nu mi-as dori asta, dar am asteptari atat de mici ca sa ma protejez, sa nu sufar de ceea ce sufera autoarea subiectului de fata

 

Cred ca parintele trebuie sa pastreze, cu regula, cu forta, cu limita, cu gura, cu nevorbitul, cu dragalasenia, cu santajul sentimental, cu intelegere, orice … ochii pe copil. Suna foarte “Tiger Mom”, cred / sper ca sunt / voi fi una.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -