Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

imi/ne lipseste ceva...


295 raspunsuri la acest subiect

#51
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 17:13

Inconsecventa lui privind educatia baietilor iar este o mare problema.



#52
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 17:30

Otilia, iti multumesc, cred ca ai rezumat f bine situatia. mai putin cu copleseala lui :-)) caci si-a dorit extrem de mult fetita; de altfel mai vrea un bebelus. si da, fiecare copil are contul lui de economii si toti primesc aceeasi suma lunar.

 

asta cer si eu, o "separare" financiara. platesc x (partea mea si jumatatea fetei) la rata casei, utilitati, si alte dandanale. plus un cont comun pt mancare. dupa care fiecare se gospodareste cum vrea. numai ca nu accepta, cica asta nu e casnicie cu contabilitate

 

si i-am propus de nenumarate ori sa mergem sa vb cu cineva: psiholog de cuplu, avocat, contabil, parintii lui sau prieteni f apropiati in care are incredere deplina sa "asculte" si alte pareri. nu vrea si pace. la mine e problema. asa o fi, mai stii?

 

editez pt Pepco: isi iubeste fetita de asta nu ma indoiesc; doar ca nu "vede" ca si ea are nevoi, sau vede dar isi spune ca se ocupa mama'sa, intra in indatoririle ei :-)


Editat de Lea_des_bois, 09 martie 2016 - 18:09 .


#53
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 18:07

E clar ca nu e situatia ideala. Este un compromis pentru situatia voastra. Caci sunteti 2 familii luni-joi si o familie vineri-duminica.

 

Sfatul meu este sa nu te mai superi pentru niste tenesi de exemplu. Tu ai dreptate ca a gresit. Insa practic nu se poate sa le cumperi copiilor lucruri cu aceeasi valoare doar ca sa fie echitabil. Mie mi se intampla frecvent sa innoiesc tinuta unei fete intr-o luna iar alteia sa nu ii cumpar nimic pentru ca nu are nevoie atunci. Le cumpar haine cand au un puseu de crestere, cand au un eveniment, cand e o oferta. Dar e un concept pagubos sa le iau la toate adidasi in acelasi timp ca sa nu le nedreptatesc. Cu o periuta de dinti sau de par e altceva ca nu au valoare mare si le schimba regulat. Dar nu merge cu orice pentru ca eu am decis ca nu are sens. Una strica hainele si incaltarile mai repede, alta creste incet. Per total insa incerc sa fie echitabile cheltuielile desi pentru un copil de 10 ani se poate cheltui lejer mai mult decat pentru unul de 5 ani.

 

Am editat ca sa scriu ca statistic pentru fete se cheltuie mai multi bani pentru haine si incaltaminte. Nu la 2 ani dar mai incolo sigur asa va fi. Ca fetele au tinute mai variate. Pantaloni, fustite, rochite, incaltaminte potrivita pentru tinutele variate. Ehe, loc in dulapuri sa fie si bani pe card.


Editat de Otiliav, 09 martie 2016 - 18:11 .


#54
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 19:02

Rezonez cu Otilia ... copiii au varste diferite, deci atentia fizica si financiara este diferita.

 

Din experienta mea, un copil de 7-9 ani are mai multe nevoi decat unul de 2 ... si cred ca daca toti 3 ar fi ai tai, ai judeca problema asta exact asa ...

 

Baietii nu numai ca au nevoie de mai multe accesorii (haine, rechizite ...etc), dar au nevoie de mai multe activitati extrascolare care inseamna bani, de timp ocupat,  de timp la lectii, cer ei timp de petrecut cu tatal chiar daca asta inseamna sa se uite impreuna la TV, este firesc sa faca si mai multe prostii, sa strice chestii, sa murdareasca haine, este natural sa fie si obraznici, sa fuga de responsabilitatile casei ...este foarte firesc. Aceleasi lucruri o sa le faca si fata ta, la varsta lor ...si cred ca sotul tau va avea aceeasi atitudine.

 

Mie imi pare ca undeva in subconstient, te deranjeaza faptul ca esti implicata prea mult in mediul unor copiii care nu sunt ai tai ...desi declar contrarul. Cand fata ta o sa refuze sa puna masa, nu cred ca o sa pleci de acasa de nervi ...

Si te mai deranjeaza ca el nu reactioneaza asa cum vrei tu .... ceea ce se intampla in orice familie cu copiii naturali. Nici sotul meu nu o face mereu si am recunoscut multe din nemultumirile tale in mien insami, desi noi avem 2 copiii numai ai nostri.

 

De la mine se vede ca problema esti TU si e mentala ... te deranjeaza o situatie (prezenta a doi copiii din alta casatorie) pe care ai crezut ca o poti manageria si de fapt, aduce probleme cu care nu poti sa te lupti.

 

Am insa o dilema personala ... nu imi este clar, daca si cat trebuie sa se implice un parinte vitreg in educatia si formarea ca adult a copiilor din alta casatorie ? Asta cu iubitul, cu acceptatul, cu platitul e floare la ureche ... sunt insa alte aspecte legate de comportament, de respect, de atitudine, de obraznicii, de cuvinet aruncate care nu stiu cat de mult trebuie suportate / tolerate de parintele ne-natural ?

 

Poate spun cei care au trecut sau trec prin aceasta situatie ...pana unde ar trebui parintele vitreg sa se implice in formarea copilului venit la pachet cu partenerul ?

Mie imi vine sa spun sa se protejeze ...adica nu prea mult ...pentru ca copilul ala o sa fie mereu dispus sa calce in picioare orice efort sau orice tentativa de bune intentii care il deranjeaza ... dar ce stiu eu ?



#55
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 19:23

Lea a spus ca sotul a cumparat incaltaminte noua asa, ca a dorit el, nu ca ar fi avut nevoie baietii... Ca un cadou, cum ar veni, nu ca incaltamintea veche era suficient de veche sau de uzata pentru a merita luata alta noua.

 

E ca si cum cumperi cadouri pentru doi dintre copii, iar celui de-al treilea nu-i cumperi nimic. Acum cel mai mic nu observa, dar va observa mai tarziu.

 

O inteleg pe Lea ca observa detaliile astea. Sa spui ca nu ai bani, sa-i faci observatie sotiei ca de ce ma pui pe drumuri pentru fata, cu lapte si pampersi, ca stii ca n-am bani, si la cateva zile dupa, sa te infiintezi cu tenisi noi pentru baieti...

 

Si mie mi-ar pica prost.

 

In fine, ne legam de detalii.

 

Lea, aveti nevoie de ajutor din afara, din moment ce el nu e dispus sa respecte ce ii spui. Fara cooperare, nu vad cum veti putea rezolva problema. Dar el trebuie sa fie dispus sa coopereze.



#56
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 19:45

nu ma deranjeaza ca le cumpara bascheti. Ma deranjeaza ca-mi spui ca n-ai bani de lapte si pampersi, dar la 3zile te prezinti cu 2 perechi de bascheti care da, nu erau necesari la mom respectiv pt ca, *copiii aveau incaltari iar tu nu aveai bani. Nu tin sa ma implic in educatia lor; le cer doar respect si sa se implice in treburile casei ca nici eu nu sunt boy-ul lor. Nu vrea tata'su sa-i implice, sa gateasca si serveasca el masa. Sau jumi-juma dar nu doar eu ca el e obosit. Si nici nu-mi cere sa particip financiar la tot cand n-am un cuvant de spus; sau il am in vorbe dar realitatea e cu totul alta

#57
Anais_

Anais_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 19:49

Lea tu il mai iubesti pe omul asta? Ca din ce citesc eu deduc ca nu-l iubesti si ca vrei altceva de la viata. Restul mi se pare ca sunt detalii carora le acorzi o importanta mai mare decat au.



#58
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 20:05

ce inseamna sa iubesti o persoana?

#59
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 20:07

Sa-ti fie drag sa-l vezi? Sa-l sustii? Sa vrei sa construiesti impreuna?

#60
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 09 martie 2016 - 20:10

sau sa te lasi pe tine la urma, sa zici amin la tot? din pacate am si eu sentimente, si asteptari si mai ales imi place sa contez pe cel de langa mine, sa stiu ca daca am stabilit ceva, asa e. Ca doar d-aia ne sfatuim; altfel care-i rostul discutiei, doar sa ne facem ca suntem de acord?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -