Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Corectiile fizice" aplicate copiiilor. Sunteti de acord?

dezbatere copii batuti educatie

218 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 17:41

Un cunoscut, Orlando Nicoara (unul din cei mai influenti oameni din online) a scris azi pe Facebook acest pasaj care cred ca este un inceput bun pentru o discutie interesanta:

 

O singura data m-a batut tata. De fapt nici nu a fost bataie, a fost o urecheala mai zdravana. Plecasem cu sania si nu m-a gasit unde trebuia sa fiu, ma mutasem pe o panta mai abrupta, tot undeva in spatele blocurilor.

Mama in schimb ... Mama m-a "altoit" de fiecare data cand meritam. Si am meritat de multe ori, de foarte multe ori. Doua batai nu o sa le uit niciodata: prima, cand m-am "batut", de la balcon, cu doi colegi de clasa, folosind pe post de munitie jumatate de sac de ceapa si jumatate de sac de ardei capia (stie cineva de unde vine denumirea asta de "capia/kapia"?). Era inainte de 89 cand ceapa sau ardeiul se procurau greu, foarte greu. Cand a venit de la serviciu si a vazut in fata blocului ceapa si ardeiul ei ... iar a doua oara cand m-a prins ca fumam. Singura vara/oara/data cand am fumat. Aveam 10 ani, vara lui 86, si am facut greseala sa iau o tigara Apollonia din pachetul ei. Ma saturasem de Snagov, Carpati cu filtru si Marasesti. De atunci nu am mai pus niciodata vreo tigara in gura.

Imi iubesc parintii enorm, nu sunt de acord cu "corectiile fizice" aplicate copiilor si nu am nici o parere despre scandalul din Norvegia despre care toata lumea are o parere.

 

Acum trecand la mina pot sa afirm ca nici pe mine nu m-au batut parintii. Eram pedepsit care cu siguranta avea un efect mult mai bun asupra educatiei mele dar nu am fost batut niciodata. Maxim cate o palma pe fund de la mama in timp ce fugeam (nici nu o simteam). Tata era pe post de "nivel maxim de escalare" daca mama nu o scotea la capat. Imi era teama sa se ajunga acolo desi nu a dat niciodata in mine. O singura data, cand am chiulit de la scoala si am mers la strand unde mi-am pierdut ochelarii de vedere a simtit nevoia sa-mi de-a o palma. A dat in aer iar eu .... de speriat ce eream... m-am aruncat pe jos. A fost singurul eveniment de care imi aduc aminte. Concluzia: nu am primit niciodata o bataie adevarata de la parinti! Si nu sunt de acord cu ea! La fel ca si parintii mei imi pedepsesc copilul cand consider necesar si cred ca este o metoda educativa mult mai eficienta. Cum il pedepsesc: nu iese cu prietenii cand isi doreste sau interdictie digitala. Pedepsele sunt foarte rare pentru ca in general cand avem o problema o discutam si faptul ca arata ca intelege ce a gresit si ce trebuie sa faca pe viitor este pentru noi suficient.

 

La polul opus am avut / am prieteni care au fost batuti crunt in copilarie de catre parinti. Din pacate la unul din prieteni am renuntat exact din acest motiv. Mi-a spus de mai multe ori ca isi bate copiii si crede in acest gen de educatie. "Si pe mine m-au batut si uite ca m-am realizat in viata!" Nu am incercat sa-i raspund ci pur si simplu am racit relatiile pana la zero.

 

Pe voi v-au batut parintii? Ce parere aveti?

 



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 18:22

Nu sunt de acord cu bataia ca forma de educatie. Cu atat mai mult forme dure: cu cureaua, batul samd. 

Eu mi-am mai luat-o de la ai mei, cu palma, sau vreo urecheala. Asa era atunci, dar oricum, nu ceva grav. In orice caz (ca sa fiu in ton cu scandalul din Norvegia) ar fi fost o trauma pentru mine sa fiu dusa undeva in plasament, din cauza ca ai mei m-au mai atins ocazional. N-as fi avut nici un beneficiu. Deci cu alte cuvinte, nu au fost deloc abuzuri.

 

Iar cu copiii mei, nu aplic metode care sa implice violenta fizica. Singurele chestii pe care le-am mai facut, ocazional, la limita poate au fost: luat pe sus sa putem pleca din parc, luat pe sus si dus copilul in camera lui pt 5 minute la time-out (iar copilul nu a vrut de buna voie), dat usor peste mana cand de ex vreuna din fete se naspustea asupra sorei ei, din varii motive (cearta), poate o palma la fund, tot asa cum zici si tu, "in fuga", nimic serios sau o strangere ferma de mana, cand am vrut sa opresc copilul, sa se uite la mine sa-i spun ferm ca ne suparam daca continua cu.... (ce facea rau). Si mai sunt punctual ridicarile de ton, cand spun de 2-3 ori un lucru si ramane nefacut sau cand suntem pe fuga si ele se lalaie cu diverse "Haaaai, ca intarziem, trebuie sa plecam in maxim 5 min!". In rest, se cam rezolva lucrurile cu vorba buna, fetele s-au marit si altfel se poate discuta cu ele acum. Mai sunt si pedepsele, de genul interzicerii la telefon, tableta, tv, iesire undeva etc - ocazional ca nu este nevoie des :)



#3
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 18:25

Mama mi-a dat 2 sau 3 palme in toata copilaria. Tata imi vorbea cu un ton foarte sumbru si aparent calm, nu tipa, dar ma speriam mai tare.

 

Nu gasesc niciun fel de motivatie pentru care sa aplic pedepse corporale, oricare ar fi ele (palme, urecheala, orice lucru pe care il pot face doar pentru ca sunt 'mai mare' si mai puternica fizic. Daca ar fi colega de munca/ vecina/ prietena mea care a comis prostia, nu as parui-o/ urechea-o, de ce as face asta cu copilul meu?)

 

De altfel denumirea de 'corectie' mi se pare gresita. Corectia inseamna indreptarea unui comportament, intelegerea motivului pentru care comportamentul ala nu este de dorit etc. Bataia este intreruperea comportamentului in cel mai bun caz sau repetarea pe ascuns  - sau fatis - in cel mai rau caz. Copilul nu va invata de ce a facut ceva gresit si se va abtine sa repete doar de teama pedepsei. Sau, dupa cum ziceau colegi de generatie, 'lasa ca ma bate tata si gata', deci efectul 'corectiv' era zero.


Editat de Ioana_Pos, 13 ianuarie 2016 - 18:28 .


#4
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 18:37

Nu ,nu prea am incasat.o!

In schimb  ...am  fc "armata "la ai mei. 

Imi amintesc  ce fel imi asezam  hainele cand veneam  de la scoala  ,nu trebuia sa imi cada  firimitura  de paine pe jos, de pe la 16 ani farà fusta  pana la genunchi  (o urasc  in ziua de azi ) si pantofii negru  nu ieseam. 

Doar iarna pantaloni  negri  sau gri  la dungulita. 

Nu eram batuta daca greseam  ...dar daca ridica  tonu  bunicu  pfiuuuu  [fri] .

Erau oameni veseli de viata cu prieteni  si petreceri  dar cand era vb de mine....aoleooo. 

 

Oarecum mi.a prins bine astazi. ...imi place ordine si curatenia, niciodata nu ma asez  seara in pat daca nu e luna in casa ,etc.

 

Am scos multe la mine in educatia copilului  meu ...

Nu ridic tonu. ..nici sa ma pici cu ceara, vorbesc  muuult, il las in camera lui sa fc ce vrea ,sambata ii strang eu jucarii le  cu ajutorul  lui .

Iesim mult si chiar daca sunt obosita, suparata  radem  muuult. Iubesc sa radem  ca prostii  amandoi. .. [fri]

Mananca cat vrea ,si oarecum  folosim  regulile  de baza. ..doar. 

Vreau cat mai multa liniste in relatia mea cu copilul  ,ma topesc  cand il vad ca rade cu gura pana la urechi. 



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 18:37

Aaaa, si nu am avut in copilarie prieteni de care sa stiu ca-s baturi in adevaratul sens al cuvantului, cu cureaua, cu furtunul de la masina si alte bazaconii. Or fi fost, dar nu stiu, nu mi s-a destainuit nimeni cu asa ceva [:D]

 

O singura data am avut un conflict cu un copil de la bloc (nu era chiar o prietena, dar ne stiam) care nu ma lasa sa ma joc intr-un anumit fel, adica ma sicana si pe mine, si pe copiii cu care eram. Eu nu mai stiu ce i-am zis, m-am suparat si i-am zis vreo doua, ea s-a dus acasa si le-a spus parintilor, evident un adevar deformat. A venit taica-su si ne-a luat pe toate (eram cateva fete) la 3 pazeste, ca ce ne face etc etc. Eu i-am spus ca fata lui a facut aia si ailalta si de aia i-am zis nu stiu ce. Omul atunci a zis "pai trebuia sa veniti direct la mine sa-mi spuneti ce-a facut si o bateam eu cu cureaua!"  [fri]  Acum nu stiu daca o si batea sau a zis doar asa...

 

Altadata, cineva de la o curte, situata pe cealalata partea a strazii unde dedea balconul apartamentului nostru, m-a acuzat ca arunc cu cartofi in curtea lui. Dar avea o fixatie cu asta. A trimis copilul la mine la clasa sa ma ameninte (era in aceeasi scoala cu mine, dar la o alta clasa), sa-mi spuna ca ma va bate tatal ei ca arunc cu cartofi, ca arunc in fiecare zi (nu cred ca aveam atatia cartofi in casa cat ma acuza ca arunc) [smulgpar]  . M-a amenintat copilul de vreo 2-3 ori, apoi si-a zis tatal ei ca e cazul sa intervina si el. M-a luat omul la amenintari cand m-a prins in fata blocului, ca ma bate cu biciul, cu cureaua, ca ma va omori in bataie cu alte cuvinte. M-a speriat foarte tare, eram prin cls a 3-a sau a 4-a... A trebuie sa intervina tatal meu sa vorbeasca cu el, sa-i spuna sa ma lase in pace ca nu eu arunc. Ala nu, si nu, ca m-a vazut de foarte multe ori. [fal] Foarte violent om. Si chiar nu aruncam eu, nu eram genul. Si nici forta necesara ca aruncarea mea cu cartoful sa treaca peste: aleea parcarii de masini, parcarea propriu zisa, strada, ca sa ajunga in curtea lui. A aruncan altcineva, precis, aveam un vecin care se ocupa de aruncari cu diverse, dar statea sub noi, la et 2, noi stateam la 4... Sau altcineva habar nu am.



#6
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 19:54

Scurt si concis: NU!

 

Truth.jpg

 

Edit: cum ar suna titlul "Corectii fizice aplicate partenerului/partenerei - Sunteti de acord?" sau "Corectii fizice aplicate colegului/colegei/sefului/soacrei/parintilor - Sunteti de acord?" etc? De ce nu se pune problema de asa ceva, dar se pune problema corectiilor fizice aplicate copiilor?


Editat de DarkBendis, 13 ianuarie 2016 - 20:00 .


#7
michaelaC

michaelaC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 20:21

eu mi-am luat-o de la ai mei (mama) destul de des si cu tot tacamul : tipaturi, jigniri etc. cu "rechizita" nu... o singura data mi-aduc aminte de o coada de matura care a lasat ceva urme, in rest se folosea de maini . Motive ...diverse, greseli ale mele, scris cu dreapta cand creierul imi spunea sa scriu cu stanga, frustrari ale ei , Dumnezeu mai stie ce motive au fost.Daca vorbesc astazi despre asta cu surorile mele spun ca am fost sau sunt eu prea sensibila de imi aduc aminte tot. Nu stiu ...asa o fi sau nu dar si in ziua de azi incerc sa "repar" greseli pe care nu le-am facut , ma agat de orice vorba buna a ei, ii caut aprecierea in tot ce fac si ma consuma cand ne certam. Sa vorbim despre asta... nu am sanse sa ii sparg zidul si apoi mai aud alte cuvinte gen "ranchiunoasa". Nu zic ca am fost copilul pefect dar cred ca erau si alte solutii. Incerc sa o inteleg, sa ii gasesc scuze acum mai ales cand am un copil cu care sta cat sunt eu la munca si cu care se poarta cum as fi vrut sa se poarte cu mine,

    Asadar, de copilul meu nu o sa ma ating asa, cand ma uit la el daca ma enerveaza , musca , sau trage de par, sau arunca mancarea , lucruri de copil si imi vine sa tip la el simt ca mi se pune un nod in gat si am plumb in tot corpul. Sunt convinsa ca o sa ajung la el , sa il fac sa inteleaga ce greseste, poate nu prima data, a doua dar pana la urma o sa inteleaga, rabdare sa fie. In situatii periculoase, gen manute in priza , jucat la aragaz sau fugit din mana pe strada nu zic ca poate nu o sa il ating daca vorbind nu intelege dar bataie ....niciodata



#8
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 20:31

Am preluat titlul din postarea de Facebook citata. O sa pun ghilimele la Corectii



#9
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 20:34

niciodata nu ma asez  seara in pat daca nu e luna in casa ,etc.

 

Si nu te oboseste enorm chestia asta?



#10
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.919 mesaje

Postat 13 ianuarie 2016 - 21:18

Tata mi a dat o singura palma, eram micuta, stateam la bunicii din partea mamei, de la iesirea de la scoala pana venea sa ma ia tata, pe la 2 p.m. Odata nu am vrut sa merg acasa si atunci s a intamplat.

Nu s a repetat niciodata.





Etichetat si cu dezbatere, copii batuti, educatie

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -