Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Corectiile fizice" aplicate copiiilor. Sunteti de acord?

dezbatere copii batuti educatie

218 raspunsuri la acest subiect

#21
tantza

tantza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 04:40

Buflea, cum cu clestele de rufe? Ala nu e mai mare decit degetul meu aratator. Cum te poate bate cine cu asa ceva?

 

Cred ca e vorba despre altceva, nu chestiile alea mici cu care prinzi rufele la uscat. Nici nu stiu daca se mai gaseste "unealta" asta, seamana cumva cu "barbecue tongs" dar erau facute din lemn, pentru scos rufele din cazan daca fierbeai rufele, sau din clor. 

 

Eu nu mi-am batut copiii niciodata. Multi ma intreaba cum de-s asa cuminti. Eu cred ca-s doar "normali". Boacanele le fac acasa, nu in public :D. 



#22
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 09:44

Asta-i clestele incriminat... [:)] are cam 50 cm lungime. Taman bun de caftit.

Era unealta venita odata cu masina de spalat Albalux.

Miniaturi atasate

  • Cleste.jpg


#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 09:58

In primul rand nu cred ca vine cineva pe aici sa spuna ca-si bate copilul. Chiar daca o face. [:D]

In al doilea rand, ca orice lucru pe lumea asta, si educatia a evoluat. Daca pe vremea copilariei noastre bataia nu era ceva iesit din comun, mai toata lumea fiind educata si cu batzul, astazi oamenii constata ca rezultate la fel de bune, ba si mai bune se pot obtine cu alte metode ce exclud violenta, atat fizica cat si verbala. Asa ca sunt de prisos aerele superioare la adresa vremurilor apuse, ca asta e ...in viitor si copiii nostri vor considera ca noi, parintii, traim intr-o epoca de piatra.

In al treilea rand, bataia in zilele noastre trebuie privita dintr-un singur punct de vedere: un abuz al celui tare asupra celui slab. Fie ca cel slab este copilul, femeia, barbatul sau pisica.

Indiferent daca am luat bataie in copilarie sau ne-am batut copiii, important este sa evoluam si noi. Evolutia este uneori anevoioasa (poate fi chiar impusa, legiferata), dar este singura care ne permite sa traim in colectivitate si sa ne bucuram de viata, la orice varsta.



#24
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 11:56

Nu sunt de acord cu nici o forma de abuz, iar "corectiile fizice" fac, fara indoiala, parte din aceasta categorie. Cred insa ca nu sunt singurele pe care trebuie sa le avem in vizor. 

 

Cand eram copil, primeam "corectii fizice" din motive banale, chiar nu faceam chestii grave (nu ca asta ar fi putuu justifica o asemenea masura punitiva). Cu timpul, am ajuns sa le accept cu indiferenta (din fericire, nu ma faceau sa sufar fizic, ma obisnuisem cu ideea ca se intampla si nu ma afectau prea tare). 

 

Au fost, in schimb, alte lucruri care m-au afectat pe termen lung: lipsa increderii parintilor in mine, faptul ca etichetau din start ceea ce gandeam ca imatur, doar ei erau singurii care puteau sti ceea ce este bine / drept / corect pt mine (ridicand stacheta foarte sus si neacceptand posibilitatea de a gresi in vreun fel). Multa vreme m-am intrebat de ce, doar eram un copil serios si cu care se putea discuta, intelegeam multe si aveam idei (de cele mai multe ori) rezonabile, iar nazdravaniile pe care le faceam erau nevinovate.

 

La maturitate, am inteles motivele (personale) care ii faceau pe parintii mei sa fie exagerat de precauti in ceea ce ma priveste (pt ca de acolo provenea atitudinea lor), stiu ca au avut intentii bune dar, in acelasi timp, prea putine modalitati de a invata cum sa gestioneze corect situatia.

 

NU pot concepe ca relatia cu copilul meu sa nu se se bazeze pe incredere si respect reciproc. Ma uit la el si ma vad pe mine: un copil serios si cu care se poate discuta, intelege multe si are (de cele mai multe ori) idei rezonabile, iar nazdravaniile pe care le face sunt nevinovate. Nu pot pretinde ca imi iese din prima, de fiecare data, stiu nsa ca va fi bine atata timp cat sunt pregatita sa accept ca se poate intampla sa gresesc, important este sa invat din greseli, sa fiu deschisa la informatii si idei care m-ar putea ajuta sa indrept lucrurile. 


Editat de Adriana mica, 14 ianuarie 2016 - 15:12 .


#25
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 15:52

Mama mea nu m-a batut niciodata, nici macar o palma nu mi-a tras. Se mai enerva pe mine, normal, dar nu avea obiceiul sa ne pocneasca, desi eram patru si ne puteam sui si in capul ei, mereu gasea metode sa ne potoleasca. Nici eu nu mi-am pocnit in vreun fel copilul. De fapt, foarte greu suport cand vad pe strada/parc, parinit/bunici/bone care pocnesc copii, ii urechesc. Cum sa dai intr-un copil care e jumate sau un sfert cat tine? :((

Cu baiatul meu intotdeauna am stat de vorba, i-am spus sa-mi zica orice, si gasim impreuna o solutie, indiferent ce ar fi.



#26
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 16:49

Cand banuia ca mint, mama ma strangea de locul acela de "sub barba" si se uita fix in ochii mei, cerandu-mi adevarul ...minciuna o enerva cel mai tare, indiferent cat era de minora. Adevarul este ca aveam o gura obraznica si eram gata sa mint orice ca sa scap. Si acum am sensibilitate in locul ala, nu suport sa ma ating acolo.

 

Tata m-a batut o singura data cu clestele de rufe ...am plecat de acasa, la joaca, in fata blocului, fara sa spun. Ghinionul a facut ca jucam "Castel", un joc unde fugeam prin tot cartierul, lasand niste sageti desenate cu creta, pe asfalt. Eram prin urmare la joaca, dar nu in fata blocului, unde m-a cautat el ...s-a speriat rau, ca a alarmat mai multi vecini, erau vreo 6 persoane agitate in fata scarii, cand m-am intors. M-a luat in casa si m-a batut cu cleștele de rufe ...nu imi aduc aminte cat de rau, dar imi aduc aminte ca l-am urat, m-am inchis la mine in cameră si m-am culcat fara sa vorbesc cu nimeni. Noaptea, m-am trezit cu el si mama langa pat, ma mangaiau, ma pupau si imi spuneau ceva, niste lectii educationale probabil.

Gestul lor nu m-a impresionat, pentru ca nu l-am înțeles...imi aduc aminte ca am gandit ca sunt niste idioti care ma bat cand sunt treaza si ma pupa cand dorm. Aveam cam 11-12 ani.

 

Ai fi preferat sa fi crescut cu alta familie dupa episodul cu clestele de rufe?

Eu nu am fost niciodata batuta cu batul. Sau cel putin nu tin minte. Dar mi se pare mult mai nasol decat o palma. De aceea te intreb. Ce ai simtit dupa un episod asa violent?



#27
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 17:05

Asta-i clestele incriminat... [:)] are cam 50 cm lungime. Taman bun de caftit. Era unealta venita odata cu masina de spalat Albalux.

 

Exact asa arata ...nici nu stiam ca venise cu masina de spalat, dar confirm ca am avut Albalux.

 

Asa cum spunea cineva, mama il folosea cand scotea rufele din clor sau cand le fierbea in cazan, pe aragaz ...

 

Dar oare de ce le fierbea pe aragaz ? 

Masina aia de spalat nu spala cu apa caldă ? 

Se mai fierb rufele in ziua de azi ? Parca masina mea nu are asemenea program ...



#28
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 17:16

Exact asa arata ...nici nu stiam ca venise cu masina de spalat, dar confirm ca am avut Albalux.

 

Asa cum spunea cineva, mama il folosea cand scotea rufele din clor sau cand le fierbea in cazan, pe aragaz ...

 

Dar oare de ce le fierbea pe aragaz ? 

Masina aia de spalat nu spala cu apa caldă ? 

Se mai fierb rufele in ziua de azi ? Parca masina mea nu are asemenea program ...

 

masina aia de spalat, modelul de baza, ca sa zic asa, nu avea incalzire pentru apa. iar apa calda, pe vremea lui ceasca, era cu program in multe localitati.

rufele, de fapt albiturile, de aceea se fierbeau pe aragaz sau se puneau din cand in cand in clor, sa le scoata fatza, deoarece masina de spalat nu incalzea apa, ci doar le invartea de colo-colo, nici macar nu le storcea.

mai tarziu a aparut masina albalux cu incalzirea apei, era buna ca puteai sa incalzesti in ea apa, sa-ti faci baie/dus, cand apa calda era oprita si gazele abia palpaiau la aragaz, dura o vesnicie sa incalzesti o oala cu apa...

cand a aparut prima masina automata de spalat, romaneasca, ce incalzea apa pana aproape de fierbere, storcea rufele, avea program pentru lana sau matase - era lux, mama il binecuvanta pe cel care a inventat asa ceva, dupa ce ramasese intepenita de mijloc de n ori, aplecata deasupra cazii, pentru a spala de mana rufele (pentru ca, daca imi amintesc eu bine, parca era restrictie si la consumul lunar de curent electric...asa o fi fost sau visez eu ?)



#29
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 17:17


Dar oare de ce le fierbea pe aragaz ? 

Masina aia de spalat nu spala cu apa caldă ? 

Se mai fierb rufele in ziua de azi ? Parca masina mea nu are asemenea program ...

 

Modelul original de albalux era fara incalzire, fara storcator.

Venea si cu un furtun care la un capat era asa, ca o palnie, ca sa-l poti trage peste teava de la baterie de la chiuveta, de unde puneai apa. Cte de rece/calda voiai. Apoi a aparut albalux cu storcator, in tambur cu ax vertical, nu orizontal cum avem acum la masini.

Albalux a fost regretata de o gramada de lume, era incomparabil mai fiabila ca cele moderne de azi, e drept nu asa comoda insa pe la tara e mai dificil cu cele moderne. Din cate stiu eu, la un moment dat un producator chiar facea iar albalux...nu mai stiu daca a avut succes.

Asa ca rufele cand mai trebuiau fierte, se puneau in cazan pe aragaz. Se fierbeau in principal pentru ca nu existau inalbitori, solutii de pete, detergenti performanti.

Masina ta ar trebui sa aiba program la 90 grade. Asta ar cam echivala cu o fierbere.

 

Edit: a scris si corina putin inainte. Da, a fost si cea cu incalzire, oamenii acolo incalzeau apa sa se spele. Sa faca baie.



#30
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 14 ianuarie 2016 - 17:21

Ai fi preferat sa fi crescut cu alta familie dupa episodul cu clestele de rufe? Eu nu am fost niciodata batuta cu batul. Sau cel putin nu tin minte. Dar mi se pare mult mai nasol decat o palma. De aceea te intreb. Ce ai simtit dupa un episod asa violent?

 

Categoric NU ...am avut cei mai minunati parinti din lume, am avut o copilarie superba, am fost singurul copil la părinți si am beneficiat de toata atentia si dragostea lor. Consider ca 85%din ceea ce sunt ca adult li se datoreaza si 15% mi se datoreaza mie, ca i-am ascultat.

 

Ce am simțit atunci, am spus ...i-am acuzat, i-am urat, am vrut sa ii schimb, m-a contrariat gestul lor de a ma pupa si mangaia noaptea, pentru ca nu intelegeam la varsta aceea, ca de fapt ma iubesc. 

Episodul totusi mi-a ramas in memorie, alaturi de alte episoade de frustrare ale copilariei, cum ar fi de ex, ca nu m-au lasat niciodată in tabara singura, sau ca la un moment dat m-au tuns scurt (la coafor ) tot asa, ca o pedeapsa pentru ceva.

 

Ce vreau sa spun cu asta este, ca si părinții nostri au fost oameni asa cum si noi suntem acum părinți ...sigur ca nu e bine ce au facut dar le dau voie sa faca greseli fara sa ii condamn, ca sa imi pot lasa si mie libertatea de a parinte om si nu părinte robot. Știu sigur ca mi-au inchinat viata lor, am fost proiectul lor pe termen lung si orice greseala au facut in formarea mea ca adult, au facut-o pentru ca asa au considerat ei ca e bine pentru mine ...





Etichetat si cu dezbatere, copii batuti, educatie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -