Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iunie 2016 (Capsunele de Iunie 2016)

sarcina mamici gravida iunie 2016

5698 raspunsuri la acest subiect

#91
mandarina2

mandarina2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 455 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 14:43

Ce mai fac capsunicile de 2016? 

Cresc mari in liniste, se pare :)

 

Noi am intrat in fericitul trimestru 2 cu energie in crestere. Am refacut morfologia de trim. 1, bebe a iesit ok si de data asta. Pare a fi cu 5 zile mai mare si baietel :). Nu o sa mai fac alte teste deocamdata, oricum niciun test nu poate garanta excluderea in totalitate a tuturor problemelor care pot aparea.  

 

Eu ma ''laud'' cu 3 kg in plus deja, sper sa reusesc sa nu adun prea multe. La prima sarcina am luat 13 in total si din fericire am scapat de ele fara efort. Acum insa au cam inceput sa se adune... 

 

Haideti fetelor, mai veniti cu vesti!



#92
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 15:28

Eu am luat 23 in prima si 11 in a doua. Din pacate acum presimt ca iau mult iar, pentru ca iar tb sa mananc ca sa nu imi fie rau :D

Am facut 15 saptamani si diseara am si eu eco... Deocamdata cam 2-3kg in plus, dar asta pentru ca mi-a fost rau primele 13 saptamani :D

 

Si la mine bebe era cu 4-5 zile mai mare de la inceput


Editat de poohy, 16 decembrie 2015 - 15:32 .


#93
mandarina2

mandarina2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 455 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 16:37

Eu m-am simtit mult mai bine acum, asa ca am mancat de placere, nu de nevoie :). Am inceput insa sa fiu mai atenta, sper sa nu sar de 15 la final. Tu stai bine la 15 saptamani, eu am 14+2 zile dupa eco, dupa UM e mai mica sarcina.  

 

Sa vii cu vesti bune de la eco!



#94
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 16:51

Buna, mamici de iunie :) ma alatur voua, pt ca voi aduce un bebe pe lume in iunie 2016 



#95
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 22:22

Bine ai venit ganganie8!!!!

 

A fost bine la ecografie si se pare ca e fetita :) Dupa eco sarcina are 15sapt si 5-6 zile. Avansul de 4-5 zile se pastreaza si se mareste, dar stiu ca primele eco sunt edificatoare. Dupa UM 15 sapt fix

 

Asta cu kg, nu e chiar ok, ca am pus 3-4 in 2 saptamani :D (slabisem unul in perioada cu greturi). Dar sper sa ma opresc din mancat, am observat va ultima saptamana pot sa mananc mai normal - desi mult. Si totusi nu am mancat sa pun atat pe mine... Presupun ca s-au vazut cele 2 luni de trait aproape cu aer, cum am mancat, s-a pus :D

 

Probabil ca voi face amnio... Inca inainte de a hotari sa avem al treilea copil am avut discutia asta cu sotul, si cred ca la inceput de ianuarie o fac



#96
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 16 decembrie 2015 - 22:27

Si am uitat sa zic - mi-a zis doctorul sa mananc tot ce vreau (nu in cantitati exagerate, e cu ochii pe cantar tot timpul). Si branza proaspata, si cu mucegai, si ceva toba si lebar, etc :D:D

Asa mi-a zis si cand mi-a urmarit a doua sarcina, si si doctorul care mi-a urmarit prima sarcina.

Asa ca ma simt libera sa mai mananc acum si o bucatica de branza telemea din piata :D Si ceva de Craciun :) Cat de cumpatat pot, ca eu sunt o pofticioasa de felul meu, si acum sunt super pofticioasa. Ceea ce e ceva nou, in primele sarcini nu am avut pofte.



#97
ganganie8

ganganie8

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.878 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 08:33

Sunt la prima sarcină. Sunt în 14 saptamani, dar pana acum nu am luat niciun gram in plus. Desi nu am avut deloc greturi, am slabit in jur de 1-2 kilograme, tinand cont  ca ma macina foamea la ore ciudate - la 4 dimineata sau la 12 noaptea. E normal, vi se intampla sa va fie foame la ore din astea? Rudele banuiesc ca e baietel, cat de adevarat sa fie?  Abia dupa sarbatori vom afla sexul copilului. 



#98
mandarina2

mandarina2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 455 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 08:43

Ganganie8, bine ai venit! Spune-ne mai multe despre tine.

 

Felicitari Poohy pentru fetita! Copiii mari cum au reactionat? Si noi am fi avut o usoara preferinta spre fetita, mai ales ca fata mea isi dorea o surioara. A fost suparata rau cand a aflat, acum s-a obisnuit cu ideea. Sa vedem daca pana la urma ramane baiat, oricum important e sa fie sanatos, orice ar fi. 

 

Eu am adunat kilogramele in primele saptamani de sarcina, in ultimele 2 am stationat. Si eu mananc cam orice, ma straduiesc doar sa am grija la cantitati. Eu nu sunt asa pofticioasa, in general imi mentin usor greutatea, Craciunul insa o sa fie o provocare :).

 

Mie ambii doctori la care am facut morfologia mi-au recomandat mai degraba testele de sange decat amniocenteza, pentru linistea mea. Doctorul care imi urmareste sarcina considera ca rezultatele de la dublu test sunt suficiente si ca nu are rost sa mai fac altceva.  



#99
mandarina2

mandarina2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 455 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 08:50

Ganganie, eu n-am probleme cu foamea noaptea, am insa insomnii de cand am ramas insarcinata. La fetita am avut greturi serioase in primele 3 luni, acum doar usoare. Si mie imi zicea toata lumea ca o sa fie baietel si se pare ca asa este. Felicitari pentru kilograme :)



#100
OanaTD

OanaTD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 09:22

Ce ma bucur ca e activitate pe forum. Si eu am 14 saptamani si 2 zile, morfologia a iesit ok, insa ma lupt cu Ureaplasma care e foarte rezitenta, si sunt la a doua cura cu Azitromicina. La Eco doctorul mi-a zis 100% ca e fetita, chiar daca pentru noi nu conta avand in vedere ca ne dorim doar sa fie sanatos bebe si sa ajungem cu bine la termen. 





Etichetat si cu sarcina, mamici, gravida, iunie, 2016

Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Alăptarea

    AnaDemsa
    - Astăzi, 18:20

  • Cursuri si informatii

    RoxiMada
    - Astăzi, 16:24

  • Aproape 20 de săptămâni

    Irina0820
    - Astăzi, 15:01

  • Instabilitate

    Erika91
    - Astăzi, 09:33

  • ExperienÈ›a mea cu naÈ™terea la un spital de stat

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 05:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -