Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iunie 2016 (Capsunele de Iunie 2016)

sarcina mamici gravida iunie 2016

5698 raspunsuri la acest subiect

#111
ooka

ooka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.129 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 11:23

Ce am observant cu placere, va si citesc de la inceput, este ca sunt multe mamici de 3 copilasi. Chiar si Dr. mi-a spus acelasi lucru, ca are cel putin 10 mamici la al treilea bebelus.



#112
mandarina2

mandarina2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 455 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 12:02

Ooka, felicitari pentru baietel si pentru cele 2 minuni de acasa!

 

Iti inteleg stresul legat de dublu test, aceleasi probleme le am si eu. Mie mi-a iesit papp-a ok, in schimb beta hcg e foarte mare. Si eu m-am tot temut de o eroare, 3 doctori mi-au zis insa ca nu considera necesare investigatii suplimentare, chiar daca varsta nu e de partea mea. Riscul tau mi se pare extrem de mic, eu cred ca m-as opri aici daca as fi in locul tau. Si eu tot asta vreau sa fac, chiar daca riscul meu e mai mare.



#113
ooka

ooka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.129 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 12:20

Mandarina, multumesc frumos pentru mesaj. Orice incurajare inseamna mult pentru un cap ce fierbe.

 

Mi se pare asa aiurea, data trecuta la Zoe, mi-a iesit un marker de down, o regurgitare ceva pe la inima, si am plecat de acolo cu un risc la jumate fata de acum  si nici ca mi-am facut vreo problema, acum zici ca m-am tacanit.

 

In sufletul meu, asa, stiu ca e bine, e un bebe puternic care a vrut sa vina la noi si sa traiasca. Asta simt eu despre el si sper sa ne ajute Dumnezeu ca si pana acum sa fie totul bine. Ceea ce va doresc si voua [flo2]



#114
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 12:48

Ooka, felicitari pentru baietel! Si pentru fetite :)

Nu stiu ce sa zic cu testele, nici eu nu am facut la baiat - si am avut si varicela in sarcina (au iesit eco ok si doctorul a zis ca nu e cazul).

Sunt sigura ca e ok bebe, dar daca asa au fost discutiile in tatonarile pentru bebe 3, si in plus doctorul zice ca el ar recomanda oricum - insa cum a iesit ok dry test-ul, pot sa aleg... Parca as zice ca fac. 

 

Si eu am in jur multe exemple la al treilea bebe... 2 cunostiinte au si nascut, alte doua nasc la anul :)

Am si o prietena cu copii de 1 si 3 ani acum, si imi zicea ca nu isi poate inchipui sa il faca pe al treilea. Asa eram si eu, nu as fi fost in stare pana nu a facut cel mic 4-5 ani.

 

Asa e cu after-school-ul, e bine ca socializeaza, dar eu tot sper ca o sa pot sa ii duc la activitati, in parc (ma ajuta si mama, deci o sa fim 2).

Si la mine baiatul are 6 ani (si 8 luni) si e clasa 0 :)

Nici eu nu stiu daca o sa pot sa stau chiar 1 an acasa, si ma sperie un pic ca trebuie sa imi caut iar bona.. 



#115
ooka

ooka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.129 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 13:31

Salut Poohy,

 

multumesc la fel pentru felicitari! Eu sper sa se inteleaga cu fetele, cea mare mai vrea pe cineva dar cea mica inca se crede bebelus si cred ca o sa fie foarte dezamagita ca ii ia cineva locul de bebelus.

Eu sper sa se voteze PL569/2015 si sa stau doi ani acasa, le-ar fi de mare folos fetelor si celui mic.

 

Bine ca termina scoala azi ca pe mine una m-a zapacit Sofia cu temele si cu trezitul de dimineata. Fetita ta in ce clasa e Poohy?



#116
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 14:31

Manu e clasa a-2-a, Mihnea 0. La el e cel mai greu cu trezitul, e obosit. Manuelei ii e foarte usor cu 9 ore de somn. Am inteles ca de la anul incep temele mai grele, cu invatat la diferite materii etc. Deocamdata nu se supara foarte mult legat de teme, mie insa mi se par foaarte multe raportat la cat aveam noi si ce faceam noi la varsta lor.

 

La ultima ecografie DPN era 2 iunie, adica exact data de nastere a fetei :D S-ar supara rau :D Bine, ea trebuia sa se nasca pe 28 mai, dar a mai stat ceva in burtica.

Si noi pe 1 iunie am avut cununia civila, pe 3 cea religioasa... (cu 1 an inainte). Ma intreb unde se strecoara bebe? Mihnea e pe 9 aprilie.

 

Deocamdata am observat cu tristete ca s-a redus perioada in care avem dreptul la 6 ore de munca, de la 2 ani la 1 an, ca tare bine era...



#117
ooka

ooka

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.129 mesaje

Postat 17 decembrie 2015 - 14:37

Unde scrie ca s-a redus perioada de munca?

 

ce inghesuiala de date la voi acolo [:)]

 

Ce dragut cu amandoi la scoala, il ajuta pe cel mic la teme?



#118
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 19 decembrie 2015 - 09:41

Când m-am întors la munca la ambii copii  avut dreptul la 6 ore pe zi în loc de 8 până au făcut copiii 2 ani. Acum am înțeles că s-a schimbat, se poate lucra 6 ore numai pana face copilul 1 an. 

Scuze ca am răspuns așa târziu,  nu am mai putut sa intru zilele astea. 



#119
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 19 decembrie 2015 - 09:43

Nu are încă teme în clasa 0... probabil din când în când o sa vrea sa îl ajute, și tot din când în când o sa mai iasă și scântei :) 

Scriu de pe telefon zilele astea, e un pic mai greu



#120
Adinastefanita

Adinastefanita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.844 mesaje

Postat 19 decembrie 2015 - 10:36

Buna ziua mămici,ma alaturi si eu vouă,sunt însărcinată în 13 saptamani si 4 zile,si cu voia lui dumnezeu voi naste pe 24 iunie....speram  Ca totul va fi bn,au fost câteva probleme la inceput,am avut câteva scurgeri maronii si norocul meu a fost ca am fugit repede la urgente unde s a depistat ca aveam decolare de placenta unde se formase un hematom,am avut in schimb noroc si la urmatorul ecograf s a prins placenta la loc si hematomul a dispărut,încă mai urmez tratament cu no spa, arefam,si ele vot.Rezultatele analizelor au iesit bune,profil t orch,dublu test la fel.Sn programată iar la doctor pe 7 ian ptr a face triplu test.Cu gesturile stam bine,seara dupa 10 începem sa dăm la ratuste:)am citit pe aici ca unele dintre voi au facut morfologia din semestrul 1,in ce consta?mie nu mi a facut o si nu inteleg de ce,pupici





Etichetat si cu sarcina, mamici, gravida, iunie, 2016

Panic Questions

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • DNA doctor

    Estera1998
    - iun 06 2024 12:41

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • Morfologia È™i dublul test

    Roxxxi
    - Ieri, 21:44

  • Evolutia sarcinii

    mimi_bella96
    - Ieri, 21:20

  • Primele zile cu bebe

    Pau26
    - Ieri, 21:05

  • NaÈ™terea

    Ste01
    - Ieri, 15:16

  • Vacanta cu bebe in burtica 🤰

    Linaiubi
    - Ieri, 14:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -