Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

The Romanians are coming ...cum vi se pare ?

emigrare uk

201 raspunsuri la acest subiect

#11
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 13:19

Eu am inteles ca cel care i-a condus pe cei de la televiziune in locurile unde s-a filmat este roman, el fiind si cel care a vorbit cu cei in filmulet. Chiar l-am vazut aseara la stiri spunand ca este foarte contrariat de modul in care a fost realizat in cele din urma, ce s-a scos in evidenta. El ar fi vrut sa se evidentieze lucrurile bune, ca acei oameni voiau sa munceasca, nu sa doarma pe sub poduri sau sa cerseasca.

Filmul nu l-am vazut decat ce s-a aratat la televizor, nu mai vreau sa vad astfel de imagini, imi ajung cele care au fost difuzate pana acum...



#12
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 13:21

deci e facut de romani documentarul sau...?

 

n-am ascultat nimic!!!

E sub umbrela lui channel 4, dar romanii vorbesc, romanii comenteaza etc. se prezinta ei pe ei, ce faceau in Romania, cum s-au hotarit sa emigreze si de ce.



#13
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 13:46

Letitia, sa nu fim naivi totusi. Daca eu ma duc si inregistrez ce spun niste traficanti de droguri in Bolivia, nu inseamna ca ei au facut filmul.

 

Puteau foarte bine sa o inregistreze pe Iulia Vantur in dus ... dar e clar ca producatorul a avut un scop, un script, si o idee.



#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 14:07

Letitia, sa nu fim naivi totusi. Daca eu ma duc si inregistrez ce spun niste traficanti de droguri in Bolivia, nu inseamna ca ei au facut filmul.

 

Puteau foarte bine sa o inregistreze pe Iulia Vantur in dus ... dar e clar ca producatorul a avut un scop, un script, si o idee.

Sigur. Poate au schimbat si contextul in care cineva a zis ceva, dar mie nu mi s-a parut ca realizatorii au denigrat cumva poporul roman. Sa vedem ce urmeaza. Sper sa apara si reprezentatii majoritatii romanilor, ca minoritatile au fost prezentate destul. [:)] Canalul 4 este insa un canal foarte controversat, tot timpul baga fitile in toate domeniile, deci nu ma surprinde nimic la ei si ma astept la ce e mai rau.



#15
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 14:20

Channel 4. Enough said. Vorba Letitiei, ei sunt specializati in reportaje facute sa bage fitile, sa atate, sa generalizeze cazuri particulare, sa creeze scandal. Si da, si eu ma astept la ce e mai rau. Echivalentul lu' Daily Mail in televiziune.



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 15:36

Mai mult ca sigur ca acest domn a vazut reportajul


Rectorul Universitatii Essex dupa scandalul provocat de difuzarea unui documentar "umilitor" pentru romanii din Marea Britanie: Studentii romani sunt o parte unica a familiei noastre internationale



#17
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 19:18

Sincer, suntem perceputi cam in functie de "reclama" care ni se face. Cand spui roman, by default se gandesc la un tigan multi din zona asta de Europa. Multele reportaje cu romani hoti, cersetori si cu probleme ne-au cam facut imaginea. Ce-i drept e drept ... reportajele alea nu au aparut pe gratis. A fost un val super puternic la un moment dat de probleme cu sursa romaneasca, de dupa 2007 si de atunci cam avem eticheta pusa. Din pacate. Pentru ca noi, aia de nu suntem ca in reportaje (ma refer la stil de viata nu neaparat la apartenenta rasiala) avem mult mai mult de lucru ca sa dovedim ca romanii sunt normali. La fel de normali ca si ei.



#18
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 22:40

Am renuntat la tv de cativa ani, inainte sa ne mutam in uk asa ca nu am vazut documentarul. Periodic se scot la suprafata subiecte 'fierbinti', in perioada asta pana naste Kate trebuie sa umple si ei timpul de emisie :))) din pacate e un subiect care prinde la englezul neinteresat sa afle ce exista dincolo de canalul manecii si care isi ia info exclusiv din media.



#19
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 20 februarie 2015 - 15:46

Asta nu e stire de anul trecut? Nu asa spunea Daily Mail anul trecut, in ianuarie? De l-au si filmat pe primul roman care s-a dat jos din avion odata cu deschiderea granitelor? Care roman parea cam... de pe alta lume?



#20
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 februarie 2015 - 18:19

aici tot primul episod

 





Etichetat si cu emigrare, uk

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -