Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

The Romanians are coming ...cum vi se pare ?

emigrare uk

201 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 11:57

Stiu ca aici pe forum sunt multe fete din UK  - si as vrea sa le aflu impresiile sincere despre aceasta noua campanie despre romani si Romania - pe care o face Channel 4.

 

Initial nu am dat mare importanta acestui film care portretizeaza intreaga Romanie ca pe un sat mizer iar romanii ca pe niste semi-jenanti ... insa vad ca presa engleza vuieste de acest documentar (mai multe informatii in presa romana aici)

 

iata impresii din presa engleza-

The Romanians are Coming review: funny, balanced and tinged with tragedy

6 reasons why The Romanians Are Coming is definitely worth a watch

The Romanians Are Coming, Channel 4 - TV review: Playing the system? English-speaking Alex is cleaning our streets while sleeping roug

 

Eu stiu ca in UK muncesc multi romani extrem de inteligenti si educati si mi se pare unfair sa bagi o natiune in acest sablon pe care il fac englezii.

De aceea, as vrea sa dezbatem  - cu sinceritate - ce credeti ... de ce sunt mereu romanii alesti pentru aceste mediatizari cu umor greu de dus de noi???

 

sau, daca vi se pare OK - astept argumentele

 

[flo2]



#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 12:09

Ai vazut documentarul? Sa discutam pe concret nu pe ce zic unii ziaristi sau altii. Are 3 parti. Eu astept sa vad si celelalte 2 parti in saptaminile ce urmeaza si apoi imi dau cu parerea direct de la sursa nu din ce spun unii sau altii. 



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 12:11

De ce nu ar fi Ok sau cu ce ar fi mai putin OK daca romanii (o parte dintre ei) in mod constant zugravesc Romania si romanii din Romania ca pe o tara bananiera in care totul merge prost, nimic nu este bine sau bun in comparatie cu tara X sau Y etc. etc. incat la un moment dat ti se si acreste si nici nu mai merita oboseala de a intreba: de ce?

 

Orice asemanare este pur (ne)intamplatoare.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 12:15

Letitia, am vazut nite parti mari - nu tot. Insa ai mare dreptate - sa vedem cum vor fi celelalte episoade.

Ce am vazut insa personal nu mi-a placut. Dar poate umorul meu este altul. De aceea v-am si cerut opinia.

 

Marius - aici nu e vorba despre perceptia romanilor despre tara lor ci despre perceptia altora despre romani. [flo2]



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 12:16

Daca celelalte episoade vorbesc si despre romanii educati din UK - atunci as fi foarte incantata ca se pastreaza balanta. [flo2]



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 12:17

aici trailerul

 



#7
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 12:44

Cred ca e o generalizare. Asa cum bine am citit pe un site de stiti dimineata... e ca si imaginile postate pe la fiecare sarbatoare cu englezoaice imbracate in colanti si cazute pe strada ce induc ideea ca toate sunt betive. Asa si la noi, se promoveaza in special cersetorii, cei fara adapost, hotii etc. Foarte rar am vazut reportaje despre tineri romani care muncesc legal care au si firme si au succes! Daca am vazut erau facute tot de noi.

 

Pacat ca se insista pe ideea asta...



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 13:01

Mie nu mi-a placut deloc titlul. Sint in Uk 3.000.000 de polonezi si nu a fost inca un documentar: Polish are invading. Pentru ca altfel documentarul e facut de romani (tigani sau nu) despre romani (tigani sau nu). Pina si comentatorul era roman, interventia sau comentariile englezilor au fost minimale. Cei care erau tigani spuneau clar ca erau tigani, ca sa nu fie nici o confuzie. Mi-a fost mila tare de ei, vroiau doar sa munceasa si reiese asta din documentar. 



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 13:03

Marius - aici nu e vorba despre perceptia romanilor despre tara lor ci despre perceptia altora despre romani. [flo2]

 

Pai asta spun ca de ar fi de mirare daca altii au aceste tendinte daca pana si romanii au aceste tendinte? Sunt convins ca ai inteles ideea  [flo2]



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 februarie 2015 - 13:08

Mie nu mi-a placut deloc titlul. Sint in Uk 3.000.000 de polonezi si nu a fost inca un documentar: Polish are invading. Pentru ca altfel documentarul e facut de romani (tigani sau nu) despre romani (tigani sau nu). Pina si comentatorul era roman, interventia sau comentariile englezilor au fost minimale. Cei care erau tigani spuneau clar ca erau tigani, ca sa nu fie nici o confuzie. Mi-a fost mila tare de ei, vroiau doar sa munceasa si reiese asta din documentar. 

deci e facut de romani documentarul sau...?

 

n-am ascultat nimic!!!





Etichetat si cu emigrare, uk

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -