Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

uk si firmele de recrutare

uk marea britanie recrutare firme serioase cum ati plecat cum ati plecat in uk emigrare un nou inceput firma recrutare uk recruitment agency pe cont propriu cat costa uk

5 raspunsuri la acest subiect

#1
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 17:26

buna ziua
imi cer scuze daca nu postez unde trebuie, m-am gandit ca aici e ok fiind si un topic de know how avand in vedere ca eu nu stiu how :-P
ce vreau sa stiu: cum ati plecat in uk? in special daca ati plecat cu un contract printr-o firma de aici...
stiu ca multi vor spune sa plec pe cont propriu sau sa gasesc printr-o firma direct de acolo dar, din cate am citit fara cazare nu iti poti face acte, fara acte nu iti poti lua cazare, fara acestea nu te angajezi...
nu ma dau banii afara din casa sa imi permit vizute in uk pt interviuri si nici neamuri sau cunostinte nu am pe acolo ca sa pot sta pana imi gasesc rostul...
stiu ca o firma serioasa nu cere bani angajatului ci doar angajatorului, dar nu exista in Ro treaba serioasa 100% de asta m-am saturat sa ma conving, asa ca le accept "teapa" banii care mi iau cu pretext dar macar jobul sa fie pe bune, nu sa le dau bani si plecare sa nu mai existe sau mai rau, sa plec si sa fie degeaba, ca sa ma intorc mai rau de cat am plecat...
asa ca daca ati plecat cu o firma si contract de aici cu sau fara comision si ati fost multumiti, va rog sa imi lasati un raspuns. va multumesc, o zi buna :-)

#2
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 18:23

in ce domeniu cauti de lucru?

conteaza foarte mult domeniul in care vrei sa lucrezi. eu am plecat cu firma in 2010 (in irlanda, nu uk, dar e cam aceiasi poveste). era firma irlandeza, nu romaneasca. nu am platit nimic, a platit angajatorul pt toate actele si biletul de avion. firma s-a ocupat inclusiv sa-mi deschida primul cont bancar. cazare mi-am gasit singura, dar firma mi-a dat o scrisoare iar angajatorul contractul, care au fost un fel de garantie pt contractul de inchiriere. dar asta era in sistemul medical..... cum spuneam depinde pe ce domeniu vrei sa te angajezi...



#3
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 22:33

Si la noi se face la fel; daca chemam pe cineva la interviu din afara tarii, platim noi tot: avion, cazare. Persoana respectiva trebuie insa sa plateasca la inceput, urmand ca noi sa ii decontam toate cheltuielile. Si firma noastra plateste cazarea celor care vin din afara tarii, asta pana isi gasesc ceva de inchiriat (dar nu mai mult de 3-6 luni; lucrul asta se stipuleaza in contractul de munca). 



#4
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 23:17

Si la noi se face la fel; daca chemam pe cineva la interviu din afara tarii, platim noi tot: avion, cazare. Persoana respectiva trebuie insa sa plateasca la inceput, urmand ca noi sa ii decontam toate cheltuielile. Si firma noastra plateste cazarea celor care vin din afara tarii, asta pana isi gasesc ceva de inchiriat (dar nu mai mult de 3-6 luni; lucrul asta se stipuleaza in contractul de munca). 

Banuiesc ca nu si pentru o receptionista de exemplu.

Una este sa cauti o pozitie de 'highly skilled' si alta de 'basic level'.

Cum zicea si Zmotocel conteaza in ce domeniu si pe ce pozitie, ca altfel tocim tastele de pomana. 



#5
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 23:34

meseria mea si domeniile in care am experienta si calificare sunt cele in comert si industria restaurant/hotel

#6
ilovebabies

ilovebabies

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 23:50

tin sa mentionez ca am mai fost plecata din tara, dar asta se intampla in urma cu ceva ani. eram pustoaica, am plecat cu prieteni, de cateva ori si singura, imi asumam mai multe riscuri pentru ca nu aveam atatea responsabilitati. de fiecare data am platit comision, dar am avut noroc ca am plecat la un job si comisionul l-am platit din salariu, cu firmele respective nu pot colabora pt ca nu se ocupa cu ce imi doresc acum!
taxele ce se percep acum sunt mult peste puterile mele in ziua de azi, dar cea mai mare problema fiind ca, atunci cand gasesc o oferta care pare prea buna sa fie adevarata, dupa o scurta verificare pe forumuri... TEAPA, iti descriu prin ce au trecut si obs ca oferta ta este identica cu cea a "patitului" ceea ce efectiv nu imi permit sa patesc! am gasit ceva topicuri cu aceasi intrebare ce am pus-o si eu dar raspunsurile nu sunt raspunsuri daca pot sa zic asa, toti spun "pleaca pe cont propriu" sau " daca cere bani e teapa" "o firma serioasa nu taxeaza angajatul ci isi ia bani de la angajator" etc.



Etichetat si cu uk marea britanie recrutare, firme serioase, cum ati plecat, cum ati plecat in uk, emigrare, un nou inceput, firma recrutare, uk recruitment agency, pe cont propriu, cat costa uk

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -