Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Papa& bataia ca metoda de educatie


139 raspunsuri la acest subiect

#1
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 07 februarie 2015 - 01:33

Mai nou cica e ok sa ii dai copilului una atat timp cat nu-i lezezi demnitatea. Sau cat de sfanta e palma peste fund care nu prea doare.
Si culmea asta crede actualul Papa, ca e ok sa lovesti un copil, brrrrrrrrr

#2
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 07 februarie 2015 - 02:23

Să nu fie cu supărare, dar sunt de acord cu Papa Francisc, şi nu numai pentru că nuiaua este ruptă din rai.

Oricâtă diplomaţie, persuasiune, psihologie şi parapsihologie ai pune la bătaie, când îţi zbugheşte copilul spre mijlocul străzii după toate cele înşirate mai înainte mai bine o palmă la fund care să-l trezească din visare decât un şir neîntrerupt de regrete toată viaţa. Oricât ne-ar place să credem şi ar încerca psihologii lui peşte să ne convingă, un copil NU este un adult şi nu poate fi întotdeauna convins cu vorba.



#3
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 februarie 2015 - 11:19

Cred ca papa se referea la palma aia data simbolic, nu sa ii arzi una copilului de sa zboare 3 m in fata.



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 07 februarie 2015 - 11:56

Cind am citit titlul, am crezut am crezut ca "papa" e folosit cu sensul de mincare. [:)]

Eu nu sint deacord cu bataia ca metoda de educatie. Nici macar cu o "palmuta".



#5
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 07 februarie 2015 - 14:47

Să nu fie cu supărare, dar sunt de acord cu Papa Francisc, şi nu numai pentru că nuiaua este ruptă din rai.

Oricâtă diplomaţie, persuasiune, psihologie şi parapsihologie ai pune la bătaie, când îţi zbugheşte copilul spre mijlocul străzii după toate cele înşirate mai înainte mai bine o palmă la fund care să-l trezească din visare decât un şir neîntrerupt de regrete toată viaţa. Oricât ne-ar place să credem şi ar încerca psihologii lui peşte să ne convingă, un copil NU este un adult şi nu poate fi întotdeauna convins cu vorba.

 

 

Glumesti, nu? Adica daca-ti fuge in strada nu-ti vine sa-ti dai tie una ca nu l-ai tinut bine, ci copilului ca sa nu mai fuga. 

 

Hm.

 

e o vorba: de aceea sunt copiii mici, sa poti sa-i iei pe sus:)



#6
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 07 februarie 2015 - 14:56

De cate ori am auzit argumentul asta cu fugitul in strada!!

 

Nu e mai simplu sa-l tii de mana cand inca nu constientizeaza pericolul? Noi asa am facut, de cand a mers, a mers de mana Fara mana nu ne deplasam. Se punea in fund, o luam pe sus si gata.

Nu e nevoie sa astept de la ea sa inteleaga la 2-3 ani ca e periculos sa alerge in strada si s-o pedepsesc/conditionez cu bataia pentru asta.



#7
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 07 februarie 2015 - 15:11

Pai daca un copil de cativa anisori fuge in strada e vina ta. De asta esti adult, de asta exista educatie.
Mi se pare un caz clasic de sunt mai mare si te pocnesc ca pot.

#8
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 07 februarie 2015 - 15:14

Mda, ia imaginati-va cum ar fi sa ii dai una peste fund (sau altundeva) la un adult cu disabilitati mentale, unul care are mintea unui copil de 3-4-5-6 etc ani. I-ati da una peste fund? Ca sa-l invatati/educati, spre binele lui etc Ma indoiesc. Si atunci, de ce i-ati da "o palmuta" la fund (sau altundeva) unui copil de 3-4-5-6 etc ani? Ca sa-l invatati/educati, spre binele lui etc

 

Palmuta la fund data "dupa" e de fapt descarcarea nervoasa a parintelui, eventual il face pe el sa se racoreasca, nu rezolva altfel nimic. Doar eventual il invata pe ala micu' sa ii fie frica de maica-sa sau taica-sau, si de oricine e "mai mare" , "cu autoritate" si deci il poate lovi, asta pe langa faptul ca e OK sa lovesti cand ... (si isi va gasi si el justificari, asa cum isi gaseste si parintele).


Editat de DarkBendis, 07 februarie 2015 - 15:23 .


#9
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 07 februarie 2015 - 18:44

Mai,nu stiu cat intelege un copil din palma peste fund...nimic probabil....bataia nu e o solutie,chiar daca fac uneori tantrumuri de-ti vine sa te urci pe pereti.

 

Dar cum sa dai cand ochisorii aia limpezi se uita la tine si nu inteleg....?nu inteleg de ce mami sau tati dau?

 

Prefer sa-mi dau singura doua palme(ca dobby din harry potter) decat s ating copilul altfel decat cu imbratisari si pupici.Pacat ca a inceput sa nu ma mai lase s-o pup...ca e mare si nu mai vrea...



#10
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 07 februarie 2015 - 21:06

Nu am văzut știrea, încă nu știu în ce context a spus-o. Îmi pare tare rău, eu am o părere tare buna despre papa, e regretabil ca a spus așa ceva. Nu sunt de acord cu bătaia, îmi pare rău că încă se crede ca bătaia e rupta din rai, sau ca unde da mama creste...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -