Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Papa& bataia ca metoda de educatie


139 raspunsuri la acest subiect

#21
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 08 februarie 2015 - 15:46

Mickyyy, multumesc. Tocmai mi-ai demonstrat ca exista metode alternative, trebuie doar sa vrei sa le gasesti. Nu inteleg de ce cu afultii avem mai multa rabdare, desi sustinem ca ei deja sunt educati.



#22
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 08 februarie 2015 - 15:53

Mickyyy, si copilului ii poti taia net-ul... nu inteleg de ce trebuie sa te rogi in fiecare zi de el cand televizorul poate fi doar o piesa de mobilier. Doar daca tu ca parinte (si exemplu) nu poti efectiv renunta la acestea.  [:)]

 

App de subiect cand avea fii-miu vreo 2 ani taica-su i-a dat una. Serios si cu simt de raspundere ca ma uitam la fundul lui si plangeam de cate ori il spalam :))))

Ma lasa pe mine sotul la intrarea in aeroport otopeni sa astept soacra iar el se duce sa parcheze masina.

Copilul nu a mai fost legat in scaun ca noi tot ne gandeam cum sa facem ca aterizase socrela deja si intra in fibrilatie ca nu o asteapta nimeni, asa ca baiatul cum am coborat eu din masina a venit in fatza, pe scaunul din dreapta, a inceput sa urle dupa mami, dupa care a deschis usa masinii in mers si sa cam aruncat cu capul inainte.

Sotul meu l-a prins de elasticul de la pantaloni in timp ce era in cadere libera.

Mare soc pt copil palma aia... mare spaima pt sot... dar care din ei credeti ca a inteles ceva?!

Copilul dupa o saptamana a uitat palma (cred) ca a inceput sa tot deschida usile la masina din mers. Chiar daca era blocata... cu cat tati se enerva cu atat era mai amuzant...

Asa ca sotul s-a dus frumos la service si a instalat un sistem prin care usile nu se mai puteau deschide neam din masina. Doar din afara. 

Inutila [palma aia! Doar o descarcare nervoasa...



#23
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 08 februarie 2015 - 16:15

Stati mai, ca n-am sustinut niciun moment ca educatia se face cu palma. Palma aia e refularea adultului si asta e si mesajul transmis copilului, gata, pana aici, mi-a ajuns!!! Evident, conditia e ca palma aia sa fie foarte rara, ca sa transmita ceva, pentru ca daca ii dai palme zi de zi, rezultatul e zero!!

#24
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 08 februarie 2015 - 16:29

Io cred ca indiferent cat de rara e palma aia tot o refulare a adultului e. Deci tot inutila in ce priveste educatia.  

Tu te descarci iar copilul se incarca negativ...

Personal cred ca poti sa-i spui si altfel copilului "gata, pana aici, mi-a ajuns". De fapt cred ca de vreo 2 ori am folosit si eu expresiile astea. 

Nu e nimic rau sa recunosti ca ai ajus la limita. Dar nu inteleg ce legatura are limitele mele nervoase cu fundul saracului copil...

Eu nu accept de la nimeni o palma. Dar stiu ca limite avem toti. Asa ca il invat si pe copil cam acelasi lucru. 



#25
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 februarie 2015 - 16:32

 

Oricâtă diplomaţie, persuasiune, psihologie şi parapsihologie ai pune la bătaie, când îţi zbugheşte copilul spre mijlocul străzii după toate cele înşirate mai înainte mai bine o palmă la fund care să-l trezească din visare decât un şir neîntrerupt de regrete toată viaţa.

 

Probabil sa fie mai mare copilul, totusi un copil mic de cativa anisori cum intelege exact de ce a primit palma daca el nici macar nu intelege ca e periculos sa fuga in drum. El , copilul sigur nu a fugit in drum pentru ca a stiut ca e periculos si a vrut sa-i faca adultului in ciuda ci pur si simplu a vazut drumul ca si trotuarul. Atunci cum va lega el palma de iesitul din zona de siguranta ? Logic este ca nu intelege nimic din palma.

Daca crede cineva ca in cazurile astea periculoase se va forma in copil o legatura : drum circulat -palma ce doare trebuie sa fie foarte dezamagit atunci cand va intelege ca legaturile astea in creier se formeaza doar prin repetitie si nu doar o data la nervi. Cred ca totusi nici un parinte nu va fi atat de inconstient incat sa l lase liber de mai multe ori sa fuga unde vrea pentru a-l face sa inteleaga pavlovian.



#26
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 08 februarie 2015 - 17:38

Io nu inteleg mesajul asta... e ok palma la fund dar sa fie mai mare copilul??? [fal]

Stiu ca suntem diferiti, ca limita tolerantei e poate la mine mai mare, la tine mai inacceptabila... sa nu va suparati! discutam! [flo2]



#27
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 08 februarie 2015 - 17:42

Stati mai, ca n-am sustinut niciun moment ca educatia se face cu palma. Palma aia e refularea adultului si asta e si mesajul transmis copilului, gata, pana aici, mi-a ajuns!!! Evident, conditia e ca palma aia sa fie foarte rara, ca sa transmita ceva, pentru ca daca ii dai palme zi de zi, rezultatul e zero!!

 

A, deci e acceptabil sa tragem copilului o palma sa refulam? Ca eu asta inteleg de aici. 



#28
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 februarie 2015 - 17:51

Io nu inteleg mesajul asta... e ok palma la fund dar sa fie mai mare copilul??? [fal]

Stiu ca suntem diferiti, ca limita tolerantei e poate la mine mai mare, la tine mai inacceptabila... sa nu va suparati! discutam! [flo2]

Daca la mesajul meu te referi nici eu nu inteleg ce spui.

Cel citat spunea ca o palma "il trezeste din visare" si eu ii explicam de ce un copil nu poate fi trezit asa.De asta sunt sigura. Daca cel citat se referea la un copil mare de peste 10 ani sa zicem ce stie clar ca strada este periculoasa si totusi o face din spirit de fronda nu stiu daca poate avea acest efect de trezire deci nu ma bag.

Nu am spus nicaieri nimic de" ok " eu personal.



#29
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 08 februarie 2015 - 18:03

E ok atunci. Inseamna ca nu am inteles eu. 

Chiar nu am inteles!

Cum nu am inteles nici exp cu spiritul de fronda... 

 

PS. Nu inteleg cum sa fuga un copil de 10 ani in strada din sipirit de fronda. 

Adica in strada numai fuge nici un copil de pe la 6 ani cand apare instinctul de conservare, unele frici, incepe sa perceapa pericolul altfel. 

In sensul asta nu am priceput exp dat de tine. 


Editat de ela_04, 08 februarie 2015 - 18:17 .


#30
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 08 februarie 2015 - 18:22

Copiii sunt imprevizibili.absolut.depinde doar de adult.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -