Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa fac?


36 raspunsuri la acest subiect

#31
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 15:30

Din pacate stau pe langa Bucuresti si e imposibil sa il duc la o gradinita pentru copii alergici.Poate mai astept un pic,in caz ca se imblonaveste chiar nu as avea incredere in bunici sa stea cu el ( sigur nu i ar tine regimul).Dar gradinita e solutia,alta varianta nu exista.Cand aud prietenii si rudele " da i si lui sa guste un pic ca nu se intampla nimic" imi vine sa le zic vreo doua- trei.Pe mine ma doare sufletul cel mai mult ca nu ii pot da sa guste si el din ce pofteste.E greu dar o sa ne descurcam noi cumva.

In primul rand ignora, nu te astepta la straini sa aiba nivelul tau de empatie fata de puiul tau.

Bunicii nu sunt intr-adevar o solutie, ei intotdeauna stiu mai bine cum se creste un copil, mai degraba un strain iti asculta si respecta regulile.

Daca e mai bine pentru voi, asteaota gradinita.

Ramai optimista si va fi mai bine, copiii au o abilitate fenomenala de a evolua in bine.



#32
albinutza2012

albinutza2012

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 15:46

Nu stiu de unde a reiesit ca ii fac analize de sange lunar.El are dermatita,reflux gastroesofagian si probleme deloc de neglijat cu burtica.Tuse de la mucegai,eczeme de la praf si bubite de la lana.Analizele se fac din scaun si la recomandarea medicului nu il testam cu lapte ca s ar putea sa distrugem tot ce am realizat pana acum si anume analize marite de 10 ori fata de normal.Suntem pe calea cea buna si cred ca cei care stiu prin ce am trecut ar trebui sa inteleaga regimul pe care il tine si nu sa ii de a bombonele pe care nu mai reusesc sa i le iau din mana decat cand adoarme.

#33
albinutza2012

albinutza2012

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 15:48

Si primavara trecuta se umplea de bubite pe tot corpul si nu am reusit sa aflam de la ce.Facea alergii la factori exterior pe care nu i am depista inca.Astept cu teama primavara si sper sa fie bine.

#34
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 16:06

i s edezvolta sistemul imunitar si nu o sa mai aiba probleme mari...e mai delicat probabil.... Adica vreau sa spun ca pe masura ce va creste,organismul va deveni mai rezistent. Asta la mine ca-s alergica la praf...stiu sigur dar nu-l pot evita...mai aerius,mai o tuse...trece cand dispare stimulul alergic dar eu lucrez cu acte si foarte vechi...asa ca nu renunt. Nu stiu cand am devenit alergica...

#35
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 16:11

din pacate, in romania nu exista o educatie si cunoastere larga asupra alergiilor, fiindca sunt rare.

 

asta nu inseamna ca-i faceti un bine cu "o sa-i creasca imunitatea" "o sa-i treaca cand o creste" "te ingrijorezi prea tare" "n-ai incredere in mnimeni" si ce-am mai vazut pe aici.

 

alergiile sunt o problema serioasa, care duc la scaderea calitatii vietii pana la punerea ei in pericol, si care nu trec peste noapte din pacate.

 

albinutza, nu pot sa spun decat ca trebuie sa fii informata, sa inchizi urechile la comentarii si sa faci tot posibilul sa-i informezi pe cei ce au acces la copil si un rol in ingrijirea lui. poate nu ar fi rau sa cauti o asistenta pensionata pe post de bona. in romania acum 3 ani nu auzisem de gradinite care sa aiba niste proceduri clare implementate si testate referitor la cum se ingrijesc copiii cu alergii.



#36
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 16:35

Albinutza, eu te intrebam daca ii faci teste lunar dar era o intrebare nu o afirmatie. Si te-am intrebat avand in minte ca vecina mi-a spus ca lor asa li s-a recomandat. Oricum ideea era care-i planul de bataie pe termen lung, consultatii/analize?

 

Uite ca am gasit din discutiile mai vechi:

Le-am cautat pentru ca sunt informatii utile in discutiile de atunci. Se fac si analize de sange. Nu stiu de ce nu vi s-au recomandat pana acum.

 

Bubite pe corp fac si fetele mele cand venim in Ro, mai ales daca mergem undeva la tara. N-am descoperit o cauza anume, ca nu era nici praf, nici mucegai, nici intepaturi de insecte. O fi apa, o fi aerul poluat. Cert e ca fac 2 din ele, a treia nu face desi-s nedespartite. Pentru cea mare am mereu in geanta 1-2 comprimate Claritine pentru urgenta iar pentru cea mica sirop.



#37
albinutza2012

albinutza2012

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 18:13

Da,alergiile sunt treaba serioasa si la cati medici mergi atatea pareri auzi.Si eu cunosc cativa copii cu alergii si se pare ca dunt din ce in ce mai multi.Analize de sange referitoare la alergii am facut cand era mai mititel nsa el are alergie non Ige,adica analiza e in limite insa el reactioneaza la produsele lactate si la cele cu seminte.E mult de povestit,numai cine trece prin asa ceva stie ce inseamna.El are o greutate mica datorita acestei alergii.Analiza scaunului o facem destul de des in functie de cum se simte vedem pe mai departe.Organismul trebuie sa uite de alergen si sa nu mai reactioneze atunci cand il introducem in alimentatie.
.
Aqai ai pus punctul pe "i".


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -