Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa fac?


36 raspunsuri la acest subiect

#21
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 31 ianuarie 2015 - 09:19

Albinutza, acum mi-am adus aminte ca la grupul de cozonacei nascuti in 2008 au fost 2 copii cu alergii puternice. Tin minte ca si mama care alapta tinea regim, a exclus toate lactatele ca sa-i fie bine copilului. Acum sunt mult mai bine copii.

 

Cu lana e o discutie mult mai lunga. Nici eu nu suport orice fel de lana si-s multi oameni care experimenteaza mancarimi, inrosiri, nu o tolereaza oricum. Dar acum sunt pe piata haine din lana tratata, sau amestec lana cu matase. Pana nici eu nu mai am probleme si-mi cumpar pe fiecare iarna 2-3 bluze de lana.

La gradinite in Norvegia toti copii au nevoie de un set de lana pentru ca stau multe ore afara in frig. Asa ca aici toate magazinele pentru copii vand strampi, body, bluze sau salopete de lana, sosete, marimi de la nastere. Sunt atat de uzuale ca se gasesc si la magazinele cu mancare sosete de lana si seturi din pantaloni si bluza, subtirele. Si da, cei care au probleme le cumpara pe cele mai scumpe pentru ca pe acelea le tolereaza. Nici nu iti dai seama ca sunt de lana, atat de bine sunt facute ca la pipait par de bumbac insa au efectul termic al lanii. Bumbac nu se da pe sub costumele de zapada pentru ca absoarbe transpiratia iar copii sunt scosi afara sa alerge, sa se joace. Din experienta mea iti scriu ca am doua fete cu dermatita si ele stau zilnic la scoala/grradinita cu lana pe ele. Cea mica a fost mult pe afara zilele acestea, a fost frig si aer uscat iar acum are cateva pete rosii pe fata. Pe corp facea cand era mica, pe spate, pe burta. Si uite ca acum nu face exact unde vine in contact cu lana. Asa ca da-mi voie sa cred ca este un mit acesta ca nu se poate folosi lana la copii cu dermatita atopica. Conteaza foarte mult cum e tratata lana, conteaza si daca a fost vopsita ca nu intotdeauna sunt vopseluri bio si atunci de preferat sa iei culoare naturala. Uite aici un articol in care poti vedea mai multe articole pentru copii.



#22
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 00:10

Albinuta, eu l as da la gradinita, cu precautiile de rigoare, le scrii negru pe alb ce n are voie sa manance, duci tu formula si eventual alte alimente, painea, etc. Ei trebuie sa aiba grija ca ceilalti copii sa nu imparta mancare cu el. In rest de praf nu prea il poti apara, e doar chestie de igiena, curatenie, cu mucegaiul la fel. Nici un copil nu trebuie sa fie in contact cu mucegai. Cu lana e mai usor, eviti materialul respectiv. Ce poate fi din lana la gradi oare? Patura? Aduci paturica pt el de acasa.

Aici sunt multi copii cu alergii in colectivitati, se iau f. In serios. Cunosc o fetita, a fost vecina cu noi si in grupa la gradi cu baiatul meu. Alergica la proteina bovina, de la nastere si ulterior la multe alimente oua, nuci si altele. Merge la gradi de la cateva luni. Pe perete in clasa e poza ei si lista cu alergiile, toata lumea ce vine in contact cu ea e la curent. La nevoie este epipen pt ea in clasa ( de face soc anafilactic i se administreaza adrenalina).
Solutii sunt, altfel ce sa faca parintii cu copii alergici? Sa i tina izolati? Nu se poate. Trebuie organizare si bunavointa din partea celor implicati in cresterea si educarea lor.
Copilul e inca mic dar poate coopera, pe parcurs din ce in ce mai bine, daca i se explica pe intelesul lui ca anumite alimente ii fac rau, ca se poate imbolnavi de la ele, ca trebuie apoi tratament, stat acasa, nu se va putea juca cu copiii, etc.
Da l la gradinita cat stai inca acasa, si vezi cum ii merge. Nu te descuraja prea repede, va trece si perioada cu primele imbolnaviri de la colectivitate, se va imuniza si poate vor trece si alergiile, sau atenua reactiile. Succes si mai multa incredere in tine, in copil si in cei din jur!

Editat de Fleurdelise, 02 februarie 2015 - 00:12 .


#23
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 09:36

albinuta, uite o stire care ar putea sa te intereseze. http://www.libertate...ita-523196.html

si aici info despre aceasta gradinita

http://otilia-mantel...cu-alergii.html



#24
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 02 februarie 2015 - 17:34

Albinuta, nu intra in defensiva, mamele care te-au intrebat de unde stii nu au facut-o cu rea vointa, incercau doar sa mai gaseasca solutii si cereau mai multe informatii. 

Pot sa-ti spun din experienta proprie ca un copil caruia ii e rau de la anumite alimente, indiferent de problema, alergie sau intoleranta, la inceput se va simti frustrat ca el e altfel iar apoi va refuza singur sa manance ce-i face rau. Sau sa imbrace ... baiatul meu nu pune lana pe el, seamana cu mine si facem eczema la incheieturi. Ok, nu-i un capat de tara, gasim altele, ba chiar, ironia sortii cu cele mai plasticoase din tot felul de fibre ciudate, ne intelegem foarte bine. La fel la mancare, il doare burtica si vomita la fiecare lapte/iaurt/lactata de vaca ... refuza sa puna gura, mananca de capra, de oaie, desi toata lumea se plange ca sunt prea "aromate". Dar toata intelegerea asta vine cu timpul, asa cum cum vine cu rabdarea parintilor de a-i explica. Ca nu este un ciudat, ca fiecare om e unic si frumos in unicitatea lui si ca nu are de ce sa fie suparat  ca asa e el, el e oricum minunat si perfect.

Dar parintii trebuie sa fie amandoi pe aceeasi lungime de unda si sa actioneze la fel. De la rude ... am luat cele mai multe bobarnace si cele mai multe incercari de manipulat copilul ... inclusiv acum cand are 9 ani incearca sa-l manipuleze. La chestia asta am raspuns prin angajarea unei bone cand era mic, bona straina, care e platita de mine si respecta regulilel mele in casa mea pe copilul meu, punct. Iar acu ca e mare si bunicii sunt departe (Slava Domnului zic de multe ori), am raspuns manipularii lor cu adevar, i-am explicat de ce bunciii lui incearca sa-i baga lui tampenii in cap. Asta e, pana una alta, copilul tau e mai important decat ce zice mama, soacra sau colega de forum.



#25
albinutza2012

albinutza2012

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 15:12

Din pacate stau pe langa Bucuresti si e imposibil sa il duc la o gradinita pentru copii alergici.Poate mai astept un pic,in caz ca se imblonaveste chiar nu as avea incredere in bunici sa stea cu el ( sigur nu i ar tine regimul).Dar gradinita e solutia,alta varianta nu exista.Cand aud prietenii si rudele " da i si lui sa guste un pic ca nu se intampla nimic" imi vine sa le zic vreo doua- trei.Pe mine ma doare sufletul cel mai mult ca nu ii pot da sa guste si el din ce pofteste.E greu dar o sa ne descurcam noi cumva.

#26
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 15:30

stai putin, de ce spui ca nu-l poti duce la gradinita respectiva ? poate gradi asigura si transportul copiilor, incearca sa afli acest lucru.

sau exista firme de transport (taxi) pentru copii.

http://www.taxicopii.ro/

 

da, e foarte adevarat ca mersul la aceasta gradi cu sau fara transport inseamna multi bani, luna de luna. si daca nu ai de unde sa platesti, chiar devine o problema gasirea unei gradinite care sa-l primeasca pe copilul tau si sa-i respecte meniul...



#27
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 03 februarie 2015 - 23:18

Albinutza, concret la ce e alergic?
Am inteles ca are dermatita. Si fetita mea are, dar la testele de alergii nu a iesit alergica la nimic.

#28
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 03:58

Albinuta, nu inteleg ce i aia gradinita pt copii alergici? Adica exista si gradinite ce nu accepta copii alergici? Mi se pare absurd. Aici e ilegal sa nu i accepte din acest motiv.

#29
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 10:06

Legal nu cred ca au voie sa refuze un copil pentru ca are alergii. Oricum sunt multe gradinite cu program scurt si acolo nu primesc mancare.



#30
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 04 februarie 2015 - 10:18

Cand aud prietenii si rudele " da i si lui sa guste un pic ca nu se intampla nimic" imi vine sa le zic vreo doua- trei.Pe mine ma doare sufletul cel mai mult ca nu ii pot da sa guste si el din ce pofteste.E greu dar o sa ne descurcam noi cumva.

 

De ce sa le zici vreo doua-trei? El trebuie re-testat periodic. Altfel cum o sa stii ca nu mai are intoleranta la un aliment? Vrei sa-i faci analize de sange lunar sau cum? Aici nu fac analizele de sange pana la 3 ani. Fetei mele i-au luat sange, set complet cam 300 de substante/alimente, si nu a iesit absolut niciuna pozitiva. Iar ea a continuat sa faca eczeme, bubite insa pe masura ce a crescut e tot mai bine.

 

Fata mea cea mare a reactionat la capsuni importate. Dupa o perioada i-am dat din cele locale, una-doua si nu a mai avut nicio reactie de atunci.

 

Vecina mi-a spus in we ca se bucura ca baiatul ei a inceput sa tolereze laptele. Are aproape 2 ani. Nu a fost alaptat deloc si de mic a primit formula fara lactoza ca de la nastere a avut probleme. Ei bine acum la gradinita a inceput sa bea lapte si e totul bine.

La fel si fetita de 6 ani de care iti scriam. Mai nou nu mai reactioneaza la o cantitate mica de ciocolata cu lapte. Poate ti-e greu sa crezi acum ca se poate sa fie totul bine in timp dar nu exclude acest lucru.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -