Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Cum sa fac?

36 raspunsuri la acest subiect

eumada

eumada

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.102 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 12:33

la doi ani nu se pot face inca teste ca sistemul imunitar nu e definitivat.....ceva de genul asta....

• 0

roxanaz

roxanaz

Membru VIP

• Moderators
  • 25.076 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 12:36

In oras la noi la gradinitele de stat e mai greu.La particular unde exista copii cu alergii si ar manca separat cu ei nu mi as permite.In afara de alergii alimentare el are la parfum,lana,mucegai si praf.Si reactioneaza si la altele :(.Si cand va fi bolnavior trebuie sa stea cu altcineva,si cum as avea incredere?Probabil acum mi se pare ca sunt intr o situatie fara iesire dar poate se vor aranja lucrurile cumva

la noi in oras... adica in bucuresti....??

• 0

Otiliav

Otiliav

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.985 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 12:50

Albinuta, o solutie trebuie sa gasesti. Mai amani inceperea gradinitei dar va merge la scoala. Eu i-as da mancare de acasa iar pentru celelalte alergii: parfum, lana, mucegai si praf care tin de personal/colegi si igiena in gradinita atunci sunt ei responsabili.

Fetele mele au la scoala alergici la alune/nuci si o alergie severa la parfum. S-a comunicat in scris parintilor si cred ca se respecta ca n-au auzit de niciun incident.

• 0

albinutza2012

albinutza2012

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 16:51

Nu inteleg de ce ma puneti la zid.Sunt multe de spus despre alergii,de la o luna de viata ne tot chinuim.Nu l am supus nici unor teste despre alergii,pur si simplu reactioneaza la mucegai prin tuse ( de cate ori ne a aparut in casa am avut probleme),daca se atinge cineva de el.si e parfumat imediat ii apare dermatita atopica.La praf stranuta si se freaca la nas.Noi avem.un medic la care mergem si care cunoaste situatia.Nu ii tin regimul de capul meu.Si da sunt irelevante testele la alergii tocmai pentru ca sunt doua tipuri Ig si non Ige.La cele non Ige ies analuzele bube dar copilul reactioneaza la anumite alimente.Paine nu are voie ca poate contine proteina,eu zic sa ma impuscati ca ma iaudupa un medic care mi a pus copilul pe pucioare cand nu dtiam unde sa mai mergem,dupa n internari fara rezultat.Nu doresc nimanui sa trraca prin cate am trecut noi si apoi apropiatii sa ti imbi copilul cu dulciuri desi ei stiu clar prin cate am trecut.E usor sa scrii din spatele monitorului fara sa fii informat despre alergii si sa dai cu pietre intr o mama care nu vrea decat binele copilului ei.Si da,stiu caz cand o mamica nu i a tinut regim copilului cu alergie la proteina din laptele de vaca si acum copilul are multe probleme din cauza asta.Si nu cred ca doare pe cineva mai tare decat pe mine ca acest copil edte la regim.Ar fi usor sa ii dau ceva recomandarile medicului,dar mi as ierta o vreodata daca patim aceleasi lucruri?
  • 0

albinutza2012

albinutza2012

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 17:14

Otiliav,bineinteles ca il dau la gradi dar nu vroiam acum.La scoala cand va merge va stii de ce sa se fereasca daca mai este cazul.Nu se stie ce se va intampla pe viitor,noi avem analize de facut periodic ( nu sunt teste,nu intep copilul ca nu am ce face),si in functie de ele vom vedea.Lana nu o suporta,se inroseste pielea imediat si se scarpina.La copii cu dermatita se folosesc numai lucruri din bumvac,detergenti si produse de ingrijire speciale.Numai un parinte care trece prin ce am trecut noi va intelege.Sunt tare dezamagita,intrasem aici pentru un sfat si ma trezesc cu o mana de mamici care fara sa stie situatia noastra au impresia ca totul este doar imaginatia mea si imi supun copilul la un regim fara nici o noima.
  • 0

eumada

eumada

Membru VIP

• Membri
  • 14.102 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 18:15

nu ai de ce sa fii dezamagita,doar am intrebat ce analize si prin ce metode ai descoperit ca are atatea alergii...

• 0

dianama

dianama

Membru senior

• Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 18:49

Albinutza , nu, nu ai intrat aici sa fără folos .
Mămicile de aici Au ceva experiență , și Îți spun ca e devreme , are doar 2 ani , alergiile astea dispar , sau nu au fost foarte bine depistate .
S.a întâmplat de foarte multe ori , sa fie erori .
Încearcă sa mai faci niște teste, în alta parte , nici tu nu ai dat multe detalii, ce se întampla cu copilul în caz de reactie , etc.
Ce te vei face când va trebui sa socializeze cu adevărat?
  • 0

albinutza2012

albinutza2012

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 20:59

Imi cer scuze pentru greselile facute,scriu de pe telefon.Stiu ca e posibil sa dispara alergiile si.mai stiu ca e posibil sa nu dispara.Totul depinde de regimul cate trebuie tinut ca organismul sa uite si sa nu mai reactioneze la proteinele din.laptele de vaca.Am trecut prin multe datorita acestei probleme,scaune diareice cu mucus si sange timp de vreo 3 luni,mers la diversi medici care habar nu aveau ce are copilul.De aia nu vreau sa risc sa l las cu oricine si oriunde.Mai tarziu cand va incepe sa si de a seama il voi invata ce are voie si ce nu sa manance.Ma tot gandesc ce si cum sa fac sa i fie bine si lui si sa castig si eu un banuti.
  • 0

eumada

eumada

Membru VIP

• Membri
  • 14.102 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 21:40

daca nu ai incredere in nimeni....nu pre ai solutii.

• 0

eumada

eumada

Membru VIP

• Membri
  • 14.102 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 21:43

cu totii stim ca pentru fiecare din noi copilul e cel mai pretios lucru din univers.

dar ,nu-s de sticla cum par....si nici nu e asa de rau.izolat nu-l vei mai putea tine mult...incredere nu ai in oameni..bani vrei....cam greu.

Am trecut si eu prin iad cu copilul dar se pare ca cea care a ramas cu traume eram eu,nu ea.Ea e bine.Nici eu nu suport mucegaiul si la fibre sintetice mi se strepezesc dintii...stii expresia aia....si ma balonez daca mananc anumite alimente dar ...nu pot evita lumea sau actele doar ca tusesc mult dupa ce le folosesc.

Oricum sanatate va doresc.

Editat de eumada, 30 ianuarie 2015 - 21:49 .

• 0

Intrebari Panica

• Criza înainte de somn

Rafami79
    - nov 14 2019 23:36

• Concediu creștere copil

Andreea..
    - nov 14 2019 22:34

• Avort spontan

anamariapreda
    - nov 14 2019 22:10

• Burtica mica la 20 saptamani