Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa fac?


36 raspunsuri la acest subiect

#1
albinutza2012

albinutza2012

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 11:53

Sunt mamica unui baietel de doi ani si de cand l am.nascut am avut probleme cu el.Are cateva alergii si este pe regim strict,am.cheltuit multi bani pe analize,medicamente,laptele care e foarte scump si am ajuns la fundul sacului.Eu nu am mai avut unde sa ma intorc la serviciu si am hotarat sa mai stau cu el acasa pana scapam sau pana intelege ce are voie sa manance si ce nu.Familiile noastre si prietenii ne tot condamna ca nu ii dam si lui sa guste din toate,chiar au incercat sa ii de a pe furis.Eu nu am incredere sa il las cu nimeni,stiu ca nu i ar respecta regimul.Sotul se mai indoieste cateodata si zice sa incercam noi acasa sa ii dam.Bineinteles ca nu sunt de acord,stiu clar problemele pe care le a avut si faptul ca el se simte bine datorita regimului tinut.De curand s a pus problema sa imi caut de munca dar cu baietelul ce fac?L as duce la gradi dar nu stiu daca il primeste cu meniu separat.Si cum ar fi el sa fie dus in alta parte cand toti mananca?La soacra nu il pot lasa ca tot a incercat sa ii de a una alta,plus ca nu am.incredere in ea ( aici sunt multe de spus si nu e cazul).O solutie salvatoare nu gasesc oricat m as gandi.Poate doar sa lucrez de acasa,dar ce?Peste tot sunt numai tepe ( daca stiti ceva,dati.mi de veste).Cum e mai bine sa fac?Poate un sfat din afara m ar lumina.

#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 13:19

In primul rand trebuie sa pleci de la ideea ca sunt multi copii in situatii asemanatoare. Deci nu este chiar o nenorocire. In general, copiii astia invata singuri, de mici, ce mananca si ce nu. Desigur, nu ma refer la forme severe unde sunt in pericol de moarte.

Am cunoscut in familia mea un astfel de caz. Parintii lui s-au chinuit ani de zile, copilul mi s-a parut incredibil de matur, stia ce nu are voie si nu manca, nu cerea, nu poftea. Pur si simplu nu manca, indiferent cine-l poftea.

S-a vindecat cu remedii homeopate. Din pacate, acel medic nu mai traieste...sunt convins insa ca exista si altii.

Cred ca tot garadinita e varianta in cazul tau, stiu ca se pot face meniuri simple respectand niste interdictii



#3
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 14:42

Si eu cred ca gradinita este cea mai potrivita in acest caz. Eventual, faci un efort in plus si ii duci tu mancare daca ei nu pot face meniu separat. 



#4
albinutza2012

albinutza2012

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 14:43

In oras la noi la gradinitele de stat e mai greu.La particular unde exista copii cu alergii si ar manca separat cu ei nu mi as permite.In afara de alergii alimentare el are la parfum,lana,mucegai si praf.Si reactioneaza si la altele :(.Si cand va fi bolnavior trebuie sa stea cu altcineva,si cum as avea incredere?Probabil acum mi se pare ca sunt intr o situatie fara iesire dar poate se vor aranja lucrurile cumva

#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 14:59

inceperea gradinitei nu o poti amana prea mult. parca se discuta sau chiar e obligatorie inscrierea copiilor la gradi la 3 ani ?

concret, ce alimente nu are voie sa manance ? poate nu e atat de complicat la gradi sa-i faca meniu separat. cu conditia sa-si asume si responsabilitatea.

in plus, trebuie sa te gandesti la o solutie de rezerva : intrarea in colectivitate inseamna de multe ori raceli si boli ale copilariei (varicela, etc.).

in acest caz trebuie sa ai o persoana de incredere cu care sa-ti lasi copilul acasa cand e bolnav, daca tu iti gasesti intre timp un job si nu poti lipsi prea mult de la serviciu.



#6
albinutza2012

albinutza2012

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 26 ianuarie 2015 - 19:40

Are interzis la destul de multe,el e inca pe formula.Eu evit sa mananc langa el,mancam doar cand pot gati ceva pentru toti,in rest mananc cand doarme.Daca vede paine la masa intra in sevraj.Eu ii fac in casa,nu are voie paine din comert.De aceea evit cat se poate mesele in familie,de Craciun,zile de nastere etc.Inca e prea nic sa priceapa ca ii fac rau anumite lucruri.

#7
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 29 ianuarie 2015 - 06:46

Impresia mea este ca exagerezi. Am mai intalnit mame disperate de "alergiile" copiilor lor, care pana la urma nu s-au demonstrat.

Cum au reusit medicii sa diagnosticheze, la un copil pana in 2 ani, alergii la praf, mucegai, lana, etc? Ce teste i s-au facut? Si care este diagnosticul? Cum se manifesta,  face edem, se sufoca, e nevoie de interventie de urgenta? 

Ce paine in casa faci? Din aceeasi faina sau alta, fara gluten?



#8
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 12:18

da chiar cum ai depistat alergiile astea?

 

mie mi se pare ca-l chinui.....de unde stii?ce medici ti-au spus ca nu are voie paine si altele?sa nu fie altceva si tu sa chinui copilul?



#9
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 12:19

exact ce  a intrebat iulia mai sus vreau sa te intreb si eu. 

probabil ca supradimensionezi tu totul, ar fi timpul sa incepi sa privesti realist si obiectiv lucrurile. si sa-ti cultivi mai mult increderea in tine si in cei din jur. ptr ca deocamdata ai nevoie de cei din jur. 

 

alergiile sunt datorate in mare parte lipsei unor minerale si vitamine din organism. pe la noi, in germania, se fac niste teste in acest sens. se pun copii pe un program de hranire eficient, cu fructe, legume si proteine, iar in cateva luni cei mai multi scapa de alergii. 

 

ptr cei ce vor sa-mi dea in cap ca nu e asa, ce am spus mai sus ne-au spus profesori-medici de la scoala. deci nu-i de la mine citire.  [flo2]



#10
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 ianuarie 2015 - 12:27

Are interzis la destul de multe,el e inca pe formula.

 

Pana la ce varsta se recomanda formula asta?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -