Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Responsabilizarea copiilor


212 raspunsuri la acest subiect

#51
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 14:38

Eleni, dar ce te faci cand o intreaga familie este asa? [:)]  Mama, tata si copilul care acum are 30+ ani? 

 

Pentru ei este in regula.

 

mvaiii, cunosc nu una, ci trei astfel de familii.

a doua oara nu ma mai prind la ei in casa in vizita, pur si simplu mi-a fost scarba sa stau pe canapea, sa mananc si sa beau din vasele lor, iar la toaleta era horror - par peste tot, miros urat, prosoape imputite, toaleta murdara/stropita - jeg in puterea cuvantului, peste tot. simteam ca ma mananca pielea si n-am stare, nu stiam cum sa scurtam vizita.

daca la vedere era asa, nici nu vreau sa-mi imaginez ce-o fi in locurile ascunse vederii...sau cum stau ei cu igiena personala...



#52
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 14:45

Ei da, de ce sa reduci asteptarile, nu e constructiv pe viitor adica se vor invata ca tu cedezi si vor incerca si cu altele.

 

 

 

eu cred ca tu nu ai inteles ce am vrut eu sa spun. daca gandesti mai adanc si in viitor ai sa vezi ca am dreptate. 

a reduce asteptarile nu inseamna ca trebuie sa cedezi teren in fata lor si sa-i si anunti de asta. inseamna sa-ti protejezi nervi tai si sa gasesti startegii care sa functioneze. 

 

oricum, copii nostri vor face lucrurile in felul lor si isi vor desfasura activitatile asa cum poate noi nu vrem si nu ne dorim. in general parintii impun regulile si se asteapta ca, virgula, copii sa respecte intocmai ce parintii doresc. 

multi, f multi parinti se impiedica in amanunte fara importanta si le lasa pe cele cu adevarat valoroase in afara sau undeva in spate. 

daca vom intelege ca ai noistrii copii sunt indivizi diferiti, cu caractere diferite, cu modalitati si  comportamente diferite,  etcetera etcetera...... atunci ne va fi noua mai usor si ne vom proteja nervii, venele si capul. 



#53
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 14:48

Te scuteste de-o grija, atunci.



#54
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 14:50

Groaznic, Corina. Asa ceva n-am intalnit niciodata, sper sa nici nu intalnesc. Dezordine am intalnit, dar in halul ala de jeg... Bleah.



#55
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 14:52

Corinadani, de ce confuzi dezordinea cu jegul / mizeria ???

E ca si cum eu as spune ca cei ordonati sufera toti de OCD ... jignitor.



#56
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 14:53

Groaznic, Corina. Asa ceva n-am intalnit niciodata, sper sa nici nu intalnesc. Dezordine am intalnit, dar in halul ala de jeg... Bleah.

 

cand ma uitam la emisiuni gen "curat-murdar", stiind mai ales ca sunt regizate, imi imaginam ca in realitate nu pot exista astfel de oameni / case.

ei bine, viata mi-a demonstrat ca da, exista si se poate mai rau decat credeam.



#57
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 15:00

buflea, ia un sac mare, de-ala de pubela, si baga in el tot ce prinzi, cum iti vine la mana. Strange-l si ascunde-l undeva. Vezi daca ai vreun rezultat asa.



#58
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 15:02

Corinadani, de ce confuzi dezordinea cu jegul / mizeria ???

 

 

Da, nu trebuie confundate.

Totusi, dezordinea merge la fix cu mizeria.

O casa perfect ordonata dar mizerabila, mai rar...



#59
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 15:06

 

Corinadani, de ce confuzi dezordinea cu jegul / mizeria ???

E ca si cum eu as spune ca cei ordonati sufera toti de OCD ... jignitor.

 

mai, un pui de OCD cred c-am avut in tinerete, dar m-am facut bine (sper). adica nu mai fac din curatenie si ordine prioritate maxima sau obsesie, e mai eficient sa fim ordonati zilnic, pentru a ne fi mai usor la curatenia saptamanala generala (aspirat, spalat pe jos, spalat bai, sters praful). vorbesc de noi, ca familie. in plus, petrecem destul de putine ore pe zi in casa, astfel incat chiar nu e greu sa pastram ordinea si curatenia.

asa ca nu m-ar deranja o astfel de catalogare, pentru ca pe undeva contine un sambure de adevar.

 

discutia deviase de fapt de la remarca lui selene.

imi cer scuze daca am jignit pe cineva, nu asta am intentionat. si oricum persoanele de fata se exclud.

 

logic gandind acum si vorbind la modul general, fara sa ma refer la cineva anume : daca intr-o casa este dezordine in permanenta, sunteti de acord cu mine ca nu se poate face o curatenie ca lumea din cauza lucrurilor / obiectelor nelalocul lor ? si atunci, cu timpul, pe langa dezordine, nu apare si praful  / mizeria in zonele unde niciodata nu e liber, unde mereu exista lucruri si obiecte puse peste, unde aspiratorul si mopul nu mai ajung ? ar fi si culmea sa le dai la o parte, sa faci curat si sa le pui la loc, in aceeasi gramada dezordonata.

nu stiu, ceva nu se leaga. pentru mine dezordinea este punctul de plecare pentru mizerie - mai putina la inceput si ascunsa vederii, apoi din ce in ce mai multa si mai greu de curatat. intre timp incepi sa te obisnuiesti cu peisajul, zici ca e si maine o zi, ca ce atata graba cu curatenia si ordinea....si in anumite situatii se ajunge precum in familiile despre care povesteam.


Editat de CorinaDani, 23 ianuarie 2015 - 15:08 .


#60
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 15:07

Eu nu ma mai enervez demult. Recunosc ca nici mie nu imi place sa strang...nici macar dupa mine. In schimb sotul meu, de fiecare data face scandal, motiv pt care e preferabil sa plecam de acasa cu totii cand il apuca curatenia.
Stam la bloc, spatiul e mic. Copiii stau intr-o singura camera, au paturi suprapuse si un singur birou. Cel de-al doilea face temele in sufragerie daca se suprapun. De fapt cel mic prefera in sufragerie pt ca biroul lor e un mare madar de carti, lego, foi, caiete, rigle si... ce-o mai fi. Fratele mai mare prefera sa lucreze cocotat ca o gaina in varful maldarului. Cel mic are in pat aproximativ 30 de pinguini. La cel mare e o adevarata aventura cand ma urc sa-i schimb asternuturile. Gasesc aproximativ 20 de plusuri din care minim 10 sunt pisici, lego construit si bucati, sticle cu apa pline sau goale (bine ca au dopul pus), halatul de baie, paturi, carti citite sau doar incepute, hartii de bomboane...gandaci n-am gasit inca dar nu m-as mira sa faca.

Editat de anya, 23 ianuarie 2015 - 17:53 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -