Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Responsabilizarea copiilor


212 raspunsuri la acest subiect

#31
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 21:48

Oooooo, Michellino, "because I sad so ?" ...ia sa vezi ce-ti sar mămicile cu bebelusi in cap :)) ...cum rămâne cu comunicarea, explicatul ...

In plus, nu eu ma intind la negociere, ci ei ...doar stiti cum e. Eu tac si ei pun intrebari, acuza, se acuza, se jelesc, se victimizeaza ...

Editat de buflea, 22 ianuarie 2015 - 21:49 .


#32
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 22:02

asta e viata...asa cum o vad eu...poate sa-mi sara oriccine in cap.

 

resposabilitatea e o lectie de viata si cred cu convingere ca treb implementata din timp (ok...nu vorbesc de bebelusi [:)] ...pe ei ii exclud)

 

nici mie nu-mi taie nimeni din biluri si ce mai am de facut indifferent cit m-as jelii si oricit as protesta ca nu-mi plac.

 

William ti-am spus se certa cu Pepper...si nu glumesc...se cearta pe bune pt lucruri, pt jucarii.

uneori ma uit la el cu nedumerire ca parca uita ca se cearta cu un catzel.

recent in dimineta asta...William era frustrat ca Pepper ii luase o minge mica cu ccare William joaca basket in casa si a ros un pic din ea.

 

 

treb sa gasesti o metoda si sa le spui o data, dat termen 15 min curatenie fiecare camera lui....si nu mai vrei sa asculti nimic, te duci la tv, asculti muzica, te inchizi in baie....

cine comenteaza, face in plus in bucatarie, camara...se gaseste de lucru.

 

stiu ca e mai greu cu 2 , ca am trecut prin asta cindva....dar nu imposibil. cu cit stiu ce au de facut , cu cit tzi lucrurile cat mai simple...cu cit vvorbesti mai putin...eu cred ca e mai usor pt toata lumea.



#33
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 22:02

discutia m-a inspirat. ma duc acasa si implementez urmatorul joc. pentru care am facut tiny cue-cards. gen: m-m spalat pe fatza. m-am spalat pe dinti. ei le predau parintelui in charge care signs off si le pune la cutiuta pana la numaratoare.

 

regulile jocului le afisez si in camerele lor si in baie.

 

eu sper, din tot sufletul, sa reduca vorbaraia si sa creez reflexe pavloviene trainice - in genul pana la adanci batraneti. ca astae cea mai mare problema cu ai mei. is uituci. mereu uita cate ceva din ce au de facut :))))  va dau de veste in 2 saptamani -  la primul count. 

 

sunt curioasa si care dintre ie va merge la scoala in pijama fiindca nu am pus actiune cu get dressed :)

 

am biletele colorate pt fiecare actiune, mai ceva ca chinese fortune cookies :)

 

The Rules of The Game

 

1.   Follow the schedule. For each action completed take a ticket from the bin and give to mom/ dad.

 

2.   Counting tickets is every 2 weeks.

 

3.   For each 10 tickets of the same kind, you get 1 scholar dollar.

 

4.   When you have 5 scholar dollars, draw a prize from the prize box!

 

The Schedule

 

Morning:

ü Brush your teeth

ü Wash your hands

ü Wash your face

ü Brush your hair

Before eating:

ü Wash your hands before eating

After Homework:

ü Clean your room and organize your desk

ü Prepare your back-pack for tomorrow

ü Prepare your clothes for tomorrow


Editat de Aqai, 22 ianuarie 2015 - 22:04 .


#34
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 22:16

buflea,dar astea sunt tipice virstei,toti an trecut prin etapa cu spalatul!

 

Trece...de la o anumita virsta(16-17 ani)ai sa te rogi sa elibereze baia...asa mult se vor spala si dichisi! [:D]



#35
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 22:42

sa mai pun si eu sare pe foc, ca aktfel n-ar avea viata gust. e defapt o lectie ptr voi/noi parintii. invatati sa nu aveti astaptari prea mari. acuma nu sunteti de acord, dar mai incolos'ha o sa vedeti ce dreptate am avut. 

 

implementarea de reguli ajuta, insa nu in toate cazurile si nu ptr totdeauna. convingerea mea este ca unora le place fantastic dezordinea si nu-i deranjeaza daca in jur e dezordine-mizerie si altele de gen. 

stiu, e nasol, am trecut si eu pe acolo. nu uitati lectia cea noua, invatati sa nu aveti asteptari. ca dezamagirile si nemultumirile sa fie cat mai mici cu putinta, peste niste ani.  [flo2]



#36
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 23:36

buflea,dar astea sunt tipice virstei,toti an trecut prin etapa cu spalatul!

 

Trece...de la o anumita virsta(16-17 ani)ai sa te rogi sa elibereze baia...asa mult se vor spala si dichisi! [:D]

Hahahahaha ...ok. ok ... par alb si vene lungi.



#37
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 22 ianuarie 2015 - 23:37



sa mai pun si eu sare pe foc, ca aktfel n-ar avea viata gust. e defapt o lectie ptr voi/noi parintii. invatati sa nu aveti astaptari prea mari. acuma nu sunteti de acord, dar mai incolos'ha o sa vedeti ce dreptate am avut. 

 

implementarea de reguli ajuta, insa nu in toate cazurile si nu ptr totdeauna. convingerea mea este ca unora le place fantastic dezordinea si nu-i deranjeaza daca in jur e dezordine-mizerie si altele de gen. 

stiu, e nasol, am trecut si eu pe acolo. nu uitati lectia cea noua, invatati sa nu aveti asteptari. ca dezamagirile si nemultumirile sa fie cat mai mici cu putinta, peste niste ani.  [flo2]

 

Adica sa imi reduc eu asteptarile, ca ei s-ar putea sa nu fie ordonati niciodata ...cap,zid, bang

 

Aqai, interesant jocul ...


Editat de buflea, 22 ianuarie 2015 - 23:43 .


#38
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 09:50

Adica sa imi reduc eu asteptarile, ca ei s-ar putea sa nu fie ordonati niciodata ...cap,zid, bang

 

 

 

cam asa ceva, asta doar ca sa te protejezi pe tine. ptr ca mai urmeaza alte etape in care ai nevoie de nervi, vene si cap limpede.  [flo2]



#39
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 11:03

Ei da, de ce sa reduci asteptarile, nu e constructiv pe viitor adica se vor invata ca tu cedezi si vor incerca si cu altele.

Eu zic ca trebuie sa respecte niste reguli de bun simt sau specifice casei. Cateva exemple:

  • Cat stau in casa parintilor trebuie sa le respecte regulile.
  • Cand merge in camera surorii/fratelui la fel respecta regulile si nu deranjeaza daca vrea sa doarma/doarme/face teme.
  • In dormitoare nu e voie cu mancare sau lichide.
  • Eu ca parinte te ajut sa faci curatenie dar facem impreuna ca sa stii pe unde sunt puse obiectele cand vei avea nevoie de ele dar si unde sa le pui data viitoare cand te rog sa faci curat.
  • Timpul meu e limitat. Daca te ajut la curatenie atunci nu mai am timp sa-sti fac codite, clatite sau mai stiu ce doresti de la mine in ziua respectiva. Tu alegi.
  • Mai intai iti faci curat in camera si dupa aceea poti chema un musafir la tine.

Daca impreuna se iau cu joaca si rezultatul se lasa asteptat poti incerca sa ii trimiti pe rand la treaba. La mine se intampla cand au o prietena in vizita sa nu adoarma ca vor sa doarma in aceeasi camera si le arde de glume la nesfarsit. Le las 15-30 de minute sa se hlizeasca dupa care le iau macar pe cele mici si le pun in camere separat.



#40
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 11:10

VVestea buna e ca niciunui copil nu-i place sa faca ordine  , cei care o fac fie au parinti prea severi de cere le este frica  si care stiu cum sa se impuna , fie sunt pedepsiti sau sunt recompensati .

 

 

Ba mie mi-a placut dintotdeauna sa fac ordine, n-a fost nevoie nici de severitate, nici de pedepse, nici de recompensari. Ma relaxeaza mental facutul si privitul ordinii.

 

Cea mica e asa cum povestesc buflea - isi lasa hainele peste tot - si Mickyyy - isi pierde lucruri, ma intreaba pe mine unde sunt, daca nu i le gasesc, se supara.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -