Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Responsabilizarea copiilor


212 raspunsuri la acest subiect

#41
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 11:18

As vrea sa diferentiem din start copiii singuri la parinti de aia cu frati / surori . Caci singur fiind, nu poti da vina pe nimeni, nu poti poza in victima, nimeni nu te nedreptateste, nu te poti juca cu chilotii pe lampa si in general faci ce iti spune mama, ca ea e cea mai buna prietena din casa ...

 

 

NUUU! Nici vorba! A mea spune ca lucrurile i le-a ascuns un spiridus...

 

Nu te poti juca cu chilotii pe lampa, dar ii poti ascunde in cizme. Parol. Crezi c-a spus ceva? Neah. I-am gasit eu, dupa cateva zile, cand am spalat cizmele alea.


Editat de Selene_Bunny, 23 ianuarie 2015 - 11:22 .


#42
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 11:32

Am meditat si noi aseara la haos ... degeaba. Cred ca undeva m am complacut si eu in haosul ala, nebunia lucrurilor peste tot.

Odata, demult, am pus si un cosulet pt hainele murdare. In care sunt paturici si plusuri acum, iar hainele, pe acolo ... Le adunam ad-hoc cand incep eu sa latru si ne miscam precum furnicile seara de seara. Nu dureaza foarte mult linistea si ordinea ... dar mereu avem ceva mai bun de facut. Cred ca asta e secretul dezordinii ... altcevaul mai bun de facut.

Nu stiu la altii cum e, la noi biroul este problema majora pe care sunt intinse chestii-trestii, multe, colorate, utile si inutile. Am si denumit sambata ziua groazei. ca facem ordine pe birou ... brrrr [fri]

 

Dar sunt sigura ca toate astea, peste ani, vor deveni automatisme pavloniene, cum bine zicea cineva, de voie, de nevoie, isi vor strange catrafusele, le vor aseza frumos si va fi un licar de ordine prin camera lor.

 

 

Edit: unii sunt ordonati ca asa-s ei, unii fac ordine din cauza celorlalti, iar altora nu le pasa; ei bine, daca ma enerveaza inca ceva, la varsta mea, e cand taica`mio se oripileaza si mi spune "daca vine cineva la noi" so whaaaat ? doar nu vine sa vada dezordinea, nu vine sa analizeze fiecare centimetru de camera ... Nu ?! :-)


Editat de szivarvany, 23 ianuarie 2015 - 11:38 .


#43
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 12:24

buflea,dar astea sunt tipice virstei,toti an trecut prin etapa cu spalatul!

 

Trece...de la o anumita virsta(16-17 ani)ai sa te rogi sa elibereze baia...asa mult se vor spala si dichisi! [:D]

Al meu a inceput la 14 ani! [batcap]  [batcap]  [batcap]  [batcap]  [batcap]  [batcap]  [batcap]



#44
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 12:40

Din cauza de lipsa de timp, dimineata, ii aranjez eu hainele lui Stefan (9 ani), exact in ordinea in care trebuie sa le imbrace. Si cand vin de la serviciu le strang de pe jos [:)] . Avem si noi discutii interminabile despre curatenie, nu prea il intereseaza. Inainte sa-si faca temele trebuie sa strangem de pe birou pahare, cani, biscuiti, ambalaje de bomboane, coji de portocale sau mai stiu eu ce mananca pana vin eu acasa. Macar nu le arunca sub pat! Ma mai consolez din cand in cand!

O consecinta neplacuta a faptului ca ii spun eu mereu cu ce sa se imbrace e ca el singur nu prea stie sa le potriveasca. Avem tot asa, in dulap, zone cu haine de stat in casa, de iesit afar, de mers la scoala, etc. Si daca il sun, de exemplu, si ii spun sa se imbrace sa mergem undeva,e jale! Rascoleste tot dulapul si tot aiurea se imbraca... Inca nu disper! Deocamdata lucram sa-si stranga masa dupa ce mananca, macar in chiuveta sa puna farfuria si sa stranga firmiturile.

In fiecare zi, invariabil, cand vin acasa si deschid usa, ghiozdanul e trantit in fata usii de la intrare cam la un pas, papucii cu care a fost un pas mai incolo, exact cum s-a descaltat, eventual unul peste altul...

Ma mai enervez, mai tip, ne mai certam, pana la urma sper sa o scoatem la capat!



#45
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 13:35

De cand am schimbat scoala, m-a mirat enorm schimbarea si in comportamentul cupilului din dotare ... pune masa, aduna masa dupa ce mancam, pune si in masina de spalat vasele murdare ... am aflat ca la scoala au in fiecare saptamana activitati alocate pe grup de copii. Intr-o saptamana ajuta la masa, in alta la gradinarit, in alta se ocupa de animalele din gradina, in alta curatenie ... si tot asa.

Asa ca am aplicat si noi o lista cu activitati in casa, pentru care primeste puncte, se aduna si cand face un anumit numar de puncte are dreptul sa aleaga el filmul de weekend in familie. Daca nu ... filmul se va viziona seara, dupa culcarea lui, asa ca se simte motivat. Sunt si activitati care intra in categoria temelor, adica cititul in romana de exemplu primeste cel mai mare punctaj, sunt multe de genul ... sortat hainele curate de murdare, aranjat biroul, facut ordine in camera proprie si adunat jucariile din restul casei, ba chiar calcat de prosoape. Cam asa e lista, nu inseamna ca face tot acolo, sau ca nu trebuie sa marai io cand in baie sunt aruncate toate tzoalele, ca el nu le poate pune in cosul lui de rufe murdare, le lasa pe jos. Sau ca nu iau toate jucariile lui din casa si i le pun in mijlocul camerei ca nu mai am loc de ele ... dar ne straduim.

Plimbatul catelului nu intra la primit puncte, e responsabilitatea lui, ca si spalatul pe dinti, facutul de dus si udat floarea din camera lui (asta ... e de discutat, ca daca nu tipa floarea aia .. moare de tot). E inca indragostit de apa asa ca macar cu asta nu ne luptam, ar face dus si de 3 ori pe zi... trebuie temperat ca platim la apa calda ...de numa.

Hainele le alegem de seara, inainte de rugaciune si dimineata sunt numai bune de pus si de scos pufoasa afara.

Acu l-a luat rearanjatul camerei ... e o nebunie acolo care va dura probabil cateva zile bune ... dupa care nu va mai gasi nimic.



#46
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 13:36

Dar ce te faci cand, organic, mama si copilul sunt la fel?

Pentru ca rational eu stiu ca ordinea ajuta la desfaurarea unei vieti eficiente… dar de cand ma stiu eu sunt o morman de dezordine in care imi gasesc tot ce am nevoie si ce caut. Pentru altii din jurul meu e cumplit… eu insa imi gasesc.

Progenitura insa nu-si gaseste… e dezordonata, dar e la inceput de viata in dezordine si nu-si gaseste mereu ce ii trebuie. Se lasa cu plans, cu lacrimi, cu amenintari… si facut ordine un pic.
SI o luam de la capat.

Mie imi e greu sa ma ordonez pe mine, daramite si pe ea. Daca insa sunt pe terenul altcuiva care e ordonat, respect regulile si ma supun lor, nu fortez niciodata limitele de toleranta ale altora. Mai ales pe terenul lor.

La noi in casa intra doar prieteni… care ne cunosc si ne accepta asa cum suntem. Pentru mine aspiratul nu e o prioritate, decat daca vine profesorul de meditatii si avem de mentinut o imagine, dar altfel covorul este mereu plin de sclipici, paiete, resturi de materiale de bricolat de la interventiile creative ale Mariei. 

SIngurul lucru care ma scoate din sarite grav este lasarea ambalajelor pe loc, acolo unde a fost mancat continutul…. Aia ma termina, desi pentru un om normal dezordinea de la noi din casa e déjà atat de mare incat ambalajele alea sunt normale.

 

Fun fact! Am avut la un moment dat un iubit care avea cu siguranta OCD. Am fost intr-o vacanta impreuna, la inceputul relatiei, si m-a facut cu capul. Imi aduna hainele, imi reorganiza bagajul si supreme a fost cand a facut patul dupa mine si a facut o lebada din cearsaf. A fost the breaking point pentru abia inceputa relatie… am ramas prieteni, dar ne-am fi omorat. Acum lebada e subiect de gluma, dar probabil ar fi devenit mobilul crimei daca nu ne prindeam la timp.



#47
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 14:08

buflea, incearca sa-i pui sa faca ordine pe rand, adica alex face ordine/isi aduna ce-i apartine de la fix pana la si jumate, flavia de la si jumate pana la fix. cu alte cuvinte, sa nu-i mai lasi impreuna in camera in acelasi timp, cand isi strang obiectele personale.

 

ai incercat un sistem de recompense ? strang bani sa-si cumpere ceva sau isi doresc foarte mult o anumita jucarie/joc pe computer/incaltari ? pentru fiecare tura de curatenie facuta rapid si temeinic, da-le bani sau contabilizezi undeva pe un tabel pus la vedere, cand se aduna x curatenii, primesc ce crezi tu ca e cazul.

daca cu recompensa nu merge, atunci intorci foaia si mergi pe pedepse/confiscari/reduceri de timp sau interdictii la calculator, TV sau WII...

 

mi-e si jena sa spun (cand citesc cum va luptati cu dezordinea), eu, sotul si fetita suntem ordonati cu totii. am ajuns la concluzia ca ne este mai usor la curatenia saptamanala daca zi de zi pastram ordinea in casa, nu lasam haine, jucarii sau te miri ce puse unde nu le este locul. cu cat terminam curatenia mai rapid, cu atat avem mai mult timp pentru mers la cumparaturi, iesit la plimbare, etc.

fetita are camera ei, o pastreaza ordonata, se imbraca cu ce-i pregatesc eu (insa e mica si nu are deocamdata preferinte). cand vine acasa, se dezbraca, isi pune hainele in ordine pe spatarul scaunului din camera, ce e murdar pune in cosul de rufe (are unul simpatic de la ikea) si isi pune hainutele de casa. spre deosebire de copiii lui buflea, a mea nu are decat doua activitati extrascolare, luni ora de dans la scoala, imediat dupa scoala, si joi ora de engleza, acasa la mama mea (unde sta de cand iese de la scoala pana venim noi de la job s-o luam acasa).

toate jucariile ei sunt organizate in cutii cu capac de la ikea, are si doua lazi mari de plastic, cu capac, tot de la ikea, incap perfect sub patul din camera ei. nu pot sa spun ca am facut ceva in mod special s-o invat asa, prin imitatie si putina bataie la cap (cand era mai mica si dezordonata cu jucariile) a ajuns sa fie ordonata. repet insa, si noi parintii suntem ordonati si extrem de rar ni se intampla sa avem dezordine/mizerie in casa.



#48
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 14:24

Eleni, dar ce te faci cand o intreaga familie este asa? [:)]  Mama, tata si copilul care acum are 30+ ani? 

 

Pentru ei este in regula.



#49
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 14:28

Corina, nu zi ca a ta nu are preferinte pentru ca e mica, e mai mare decat a mea, si a mea se schimba si de 5 ori pe zi, cand nu suntem pe faza sa spunem "stop".

 

Eu am lasat-o moale cu ordinea si curatenia, ca eram si eu la nivel de TOC. Am obosit sa ma tot lupt. Nu inseamna ca e nebunie la noi, dar nici zbir nu mai sunt. Crize de nervi faceam.



#50
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 ianuarie 2015 - 14:34

pe bune ca fii-mea n-are pretentii s-o imbrac cu una sau cu alta. ii plac mai mult anumite bluzite (cu pisici), insa nu pana la a le imbraca exclusiv doar pe acelea.

se imbraca cu ce ii scot eu din dulap, mai comenteaza doar la blugi, zice c-o strang/deranjeaza la burtica (desi nu-i sunt mici), dar e doar un moft de-al ei, ca blugii sunt cu elastan in tesatura si se lasa, nu sunt rigizi.

acum stau si ma gandesc, rar ii cumpar ceva de imbracat fara sa fie si ea cu noi la cumparaturi. ma refer la hainute de purtat pe-afara. ca maieuri, chiloti, dresuri, pijamale - i le cumpar in lipsa, n-are deloc importanta cum arata.

asa ca hainutele de iesit din casa sunt in marea majoritate cumparate impreuna cu ea si a fost de acord / i-au placut.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -