Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Si tu poti fi Mos Craciun - editia DC 2014

mos craciun

453 raspunsuri la acest subiect

#441
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 17:32

Am vorbit cu Manuela la telefon. Imi vine sa plang de ciuda! Mi-a zis ca medicul a stat 2 minute maxim cu ea, ca nu i-a spus nimic, ca nu prea vorbeste ... nu a pomenit nimic de ecograf, a zis doar ca sa vada ce sa faca acum cu pofta ei de mancare, ca nu poate manca. A zis ca nu mai are dureri , dar ca se simte ametita si sta doar in pat. Foaia cu rezultatul la ecograf e la dosarul ei , nu o are sa imi poata citi de pe ea. A zis ca isi aminteste ca a spus ceva de "hidronefroza" la rinichiul drept. Primeste tratament in perfuzie ... si asteapta .. sa o bage si medicul in seama, sa se faca bine, sa .. sa .. ....

 

Tara si oamenii lu' Papura voda! 



#442
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 17:38

:((( ufffff ce ma enerveaza medicii astia cu inima de piatra, fara pic de empatie.

Sunt furioasa

Este posibil ca din cauza asta sa aiba durerile

 

Nu o poate ajuta niciun medic de pe forum?



#443
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 17:46

[:(!]  asa e cand ai prea mult bun simt, nu te baga nimeni in seama .

daca tot e internata, i au facut oare analizele de rutina ? sunt in parametri ?

poate totusi urmeaza si o ecografie maine ...



#444
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 20:51

In ce spital se afla Manuela?

 

Hai sa incercam sa gasim pe cineva, aici sau pe FB ..scriem pe conturile noastre, avem sute, mii de prieteni (in acceptiunea de cunostinte, "prieten FB")

 

Poate e vreunul care lucreaza in Spital acolo si o ajuta sa primeasca informatia de care are nevoie. Sa vb cu sotul ei sa ii spuna macar lui despre ce e vorba si ce au de facut.

E frustrant, nu se poate sa stai o sapt in spital, sa speri ca poti vb 5 min cu medicul... si de fapt sa te expedieze rapid :(


Editat de alinuk, 09 martie 2015 - 21:45 .


#445
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 08:11

Buna dimineata! 

 

Manuelei i s-au facut analize de sange in ziua cand s-a internat. Ea a inteles ca alea sunt ok (sincer, sper sa fie asa, in conditiile in care ea nu mai mananca aproape nimic, a slabit si abia se mai poate tine pe picioare). Si vineri i s-a facut o ecografie abdominala. Doar ca nimeni nu i-a explicat ce concluzii s-a tras in urma ecografiei. I-am spus si eu sa insiste la medic sa ii spuna daca trebuie sa mai faca vreo investigatie si nu se poate in spital, sa spuna unde sa mearga, ce sa faca. I-am zis si sa mearga sotul ei la medic si sa insiste sa stea de vorba macar 5 minute, sa ii spuna care-i situatia. 

 

Alina, ea e internata la spitalul judetean , in Piatra, cred ca la sectia de oncologie, ca medicul ce o urmareste este oncolog. incerc si eu azi sa agit un pic lucrurile printre cunoscuti, poate gasesc o asistenta, un medic care lucreaza acolo si se poate duce sa se intereseze un pic. 



#446
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 08:28

Sanatate multa Manuelei !

#447
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 10:00

Am vorbit cu o prietena care e asistenta in spital. Mi-a spus ca asta e politica la oncologie, nu se spune pacientului mai nimic, sa nu cada psihic. Singurul care poate cere informatii de la medic este sotul.  ... Sper intr-o minune si sper sa fie bine. Va multumesc pt suport si pentru tot!  



#448
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 10:54

Bun ... deci ce presupuneam ca doctorul nu prea vrea sa comunice cu ea e valid, desi mi se pare o politica de tot dispretul (eu ca pacient m-am simtit de cacao cand au refuzat sa-mi dea rezultatele clare ale analizelor acu 10 ani).

Si deci .. ca sa stim cum sta cu adevarat Manuela, care e adevarul si ce putem face sa o ajutam, trebuie sa se mobilizeze sotul, eventual mama ei?  Eu ma tot gandesc ca daca sunt insotiti de cineva din afara care poate pune intrebari si mai putin afectat de emotiile normale familiei (plus ca eu cred ca sunt destul de timorati in fata medicului), putem afla clar adevarul. Nu se poate sa iasa bine analizele si in acelasi timp femeia abia sa se tina pe picioare.



#449
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 11 martie 2015 - 11:15

Am vorbit cu Manuela in urma cu cateva minute, astepta biletul de externare si tratementul, ii dau drumul acasa. A zis ca abia asteapta sa ajunga casa, ca nu mai rezista in spital. Inca se simte amtetita, nu poate manca , dar va lua tratament acasa si spera sa ii fie mai bine acolo. Medicul tot nu i-a spus ce-i cu rinichiul ei. Incerc sa ajung la ea acasa in weekend si am sa o rog sa-mi arate biletul de externare. 



#450
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 11 martie 2015 - 11:19

Nu merge sotul sa o ia de la spital? Nu i se fac investigatii suplimentare?

Mi se pare asa aiurea, ca e trimisa acasa sa moara cu zile.

Nu inteleg cum nu o insoteste nimeni la medic :(.





Etichetat si cu mos craciun

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -